Автор Тема: Как да се провери дали един сертификат за СУК "истински"=редовен  (Прочетена 4768 пъти)

Анонимен

• Гост
Може би някой от вас ще ме попита какво имам предвид под истински сертификат. Сертификат , който има стойност, т.е. да е издаден от легитимна организация, която има акредитация за извършване на такава дейност. Задавам въпроса, си не защото не знам каква е процедурата за сертифициране, а защото съм сигурен, че тя не е спазена. Как може това да бъде проверено и къде? Има ли официялен бюлетин където се публикуват сертифицираните фирми или това е само клуб 9000 /там тази фирма не фигурира/. Въпроса ми не е дали организацията има акредитация в България, а дали въобще знае, че е издала сертификат. Ако тя знае то жалко за нея, защото в тази фирма, която има уж сертификат за СУК, нямат и една написана процедура. Това са мой преки конкуренти и е в мой интерес да проверя как те са придобили този сертификат, бихте ли ми дали съвет как да постъпя.

dimbodi

• Trusted Users
  • Full Member
  • Публикации: 135
    • ICQ Messenger - 273997636
    • Профил
    • Ел. поща
Подайте оплакването си до организацията издала сертификата с данните за фирмата, тя в длъжна да направи извънреден одит, койтоще е за сметка на фирмата ,която има ИСО. В договорите за сертифициране обикновенно се залага тази клауза.Ако сертифициращата органиация не вземе отношеие, тогава можете да сезирате акредитиращия орган на сертифициращата организация.

Katya

• Hero Member
  • Публикации: 561
    • ICQ Messenger - 36937072
    • Профил
    • Ел. поща
от коя организация е издаден сертификата

Анонимен

• Гост
Да благодаря ви за информацията. Катя незнам дали ми получи e-maila , бях ти изпратил сканиран сертификата ако можеш след като го видиш да ми кажеш към коя точно организация да се обърна. dimbodi благодаря и на теб. Ако можеш да ми кажеш e mail, за да ти го изпратя и на теб, за да видиш дали би могъл да ме насочиш кой точно трябва да ми отговори дали е редовен този документ.
e mail: yavor_asparuhov@abv.bg

Katya

• Hero Member
    • Профил
    • Ел. поща
Разгледах сертификата, за съжаление не открих от кого е акредитирана фирмата (но по принцип това не е задължително, просто дава по-голяма гаранция за признаване на сертификатите).
Не съм работила с тях и нямама лични впечатления. От колега

Katya

• Hero Member
    • Профил
    • Ел. поща
Ако имате съмнения относно сертификата или доказателства, че сертифицираната фирма не изпълнява изискванията най-добре се обърнете към серификатора, адреса е на сертификата.