Автор Тема: Мненията ви за ИА БСА  (Прочетена 12648 пъти)

dani_74_m

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 81
    • Профил
Мненията ви за ИА БСА
« -: 05/02/2014, 09:51 »
Здравейте! Относно темата http://www.nab-bas.bg/bg за писмото на Буллаб. Споделете мнението си относно компетенцията, одитите, оценителите и независимостта им :)
Не се страхувайте от съвършенството. Не можете да го постигнете. Още повече, че в съвършенството няма нищо хубаво.

dani_74_m

• Jr. Member
  • **
    • Профил
Re:Мненията ви за ИА БСА
« Отговор #1 -: 12/02/2014, 09:01 »
щом няма мнения от този форум, ще ви копирам мнение от друг блог :

Българските лаборатории били признати в еВРОПА,бла-бла-бла.Признати са ама не.Държава наречена европа няма.Във всяка държава си има създадени правила и изисквания за да можеш да продаваш нещо или да правиш някаква стопанска дейност.Техните органи по сертификация и акредитация приоритетно защитават собствените си фирми и друго не ги интересува.В България обаче нещата стоят по малко по-различен начин.Пример за това е за колко време се придобива акредитация за орган за контрол или лаборатория.Срокът в България е 18 месеца, а на пример в Румъния или Словакия е 4 до 6 месеца.Другата лъжа е, че цените били много по ниски. Да за много неща таксите номинално са по ниски, но на фона на средната печалба на фирма, средната заплата в България или средния размер на таксите събирани от другите институции цените на БСА са меко казано рекет. Безумията, които се искат при една акредитация,субективизма при одит, непознаването на нормативната база в страната,конфликта на интереси вътрешни и външни от страна на одитори са дълга тема за коментар.Поради това дейноста на агенцията има характер на институция, която трябва по- скоро да пречи на бизнеса отколкото да го подпомага и защитава от нелоялна чужда и собствена конкуренция.
19 март 2013 г., 13:23
Не се страхувайте от съвършенството. Не можете да го постигнете. Още повече, че в съвършенството няма нищо хубаво.

iliana18

• Newbie
  • *
  • Публикации: 7
    • Профил
« Отговор #2 -: 12/02/2014, 09:11 »
Да се запиша тук. Интересно ми е да чуя и други мнения на колеги, които ежедневно се сблъскват с безумните изисквания на ИА БСА. Нямам представа от кой блог е копиран горния цитат, но има много истина в него.

evelin

• Newbie
  • *
  • Публикации: 46
    • Профил
« Отговор #3 -: 12/02/2014, 16:19 »
Абсолютна истина е горния коментар и по отношение на цените и начина на определяне на точките и за всичко описано, а за "непознаването на нормативната база в страната" от "оценителите" и буквоедството по отношение на нашите документи (защото техните доклади са пълни с грешки дори и по отношение на цитирани имена и документи в тях...) съм 100-кратно "за"! >:( Да не коментирам липсата на единно становище по основни положения в документите от различните екипи..., липсата на каквото и да било становище при промяна на основни нормативни документи след неколкократни запитвания от наша страна и т.н.
« Последна редакция: 12/02/2014, 16:25 от evelin »

nadia61

• Newbie
  • *
  • Публикации: 8
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #4 -: 15/02/2014, 19:11 »
Здравейте !
Предстои ми акредитация на орган за контрол и вие меко казано ме стресирахте с периода за акредитация. Надявах се да приключа в по- кратък срок. Подадох си документите в БСА. Абсурда е , че искат план на офиса и трудови договори съответно за мен наем и осигуровки и още куп неща. Според вас това ще продължи повече от година? Знам какво ще ми кажете , но все пак да попитам не може ли да работя след като вляза в процедура и на мястото за позоваване да пиша в процедура еди коя си.... По този начин ще се признават ли протоколите и сертификатите пред инспекцията по труда. Много ще съм ви благодарна , ако дадете някакви идеи.

dani_74_m

• Jr. Member
  • **
    • Профил
« Отговор #5 -: 17/02/2014, 08:36 »
Здравейте !
Предстои ми акредитация на орган за контрол и вие меко казано ме стресирахте с периода за акредитация. Надявах се да приключа в по- кратък срок. Подадох си документите в БСА. Абсурда е , че искат план на офиса и трудови договори съответно за мен наем и осигуровки и още куп неща. Според вас това ще продължи повече от година? Знам какво ще ми кажете , но все пак да попитам не може ли да работя след като вляза в процедура и на мястото за позоваване да пиша в процедура еди коя си.... По този начин ще се признават ли протоколите и сертификатите пред инспекцията по труда. Много ще съм ви благодарна , ако дадете някакви идеи.
Документите, които са ви поискали са напълно в реда на нещата. Да не ви отчайвам, докато получите сертификат за акредитация ще мине поне година и половина. До тогава си работите без акредитация и съответно пред ИТ вашите сертификати не могат да имат голяма тежест, записано е, че относно оценката на риска измерванията се правят от акредитирани от ИА БСА Органи за контрол.

iliana18

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #6 -: 19/03/2014, 08:36 »
Това е официалното писмо от Елза Янева. Имате ли някаква информация?

evelin

• Newbie
  • *
  • Публикации: 46
    • Профил
« Отговор #7 -: 19/03/2014, 12:35 »
Вие ли го получихте? В сайта на БСА не го виждам...

iliana18

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #8 -: 19/03/2014, 13:46 »
Да. Слуховете са , че Елза Янева не е вече Изпълнителен Директор. Интересно е кой още ще си замине с нея от БСА.

dani_74_m

• Jr. Member
  • **
    • Профил
« Отговор #9 -: 20/03/2014, 08:19 »
Да, и аз получих на служебната поща трогателното писмо. Все пак нали трябва да се мине процедура по избор на нов ИД. В момента някой е временно изпълняващ ли?

iliana18

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #10 -: 20/03/2014, 08:34 »
Нямам представа, но мисля че в петък или в понеделник ще разбера.

dani_74_m

• Jr. Member
  • **
    • Профил
« Отговор #11 -: 26/03/2014, 08:55 »
интересен факт за бившия ИД на ИА БСА:
http://www.cpaci.bg/images/reshenia/294.pdf

nadia61

• Newbie
  • *
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #12 -: 10/04/2014, 16:52 »
Здравейте !
Получех доклад от предварително проучване. Имам 20 пропуска , от който само три са действителни. Останалите неща ги имам, просто не са огледали процедурите и ФК по подробно. Сега се чудя как да им отговарям. Добавям по някое изречение и сменям датата. Единия ми пропуск е защо нямам ФК за списък с процедури, инструкции ... Тези списъци са просто да се знае на коя страница да намеря еди коя си процедура или ФК.... Вие имате ли? Това ми изглежда безмислено, но май не мога да споря. Освен това нямам ФК за въпросник за обучение, защото съм описала , че може да е от външни организации , различни теми. Имам едно ФК , в което описвам: какво е обучението, място за въпросите по темата на обучение и накрая резултати от обучението-цитиране на протокол ,сертификат , свидетелство и оценка(заключение)според вас трябва ли да правя отделни ФК за въпросник и за протокол от обучение. Надявям се да ми отговорите. Имам срок до неделя.

dani_74_m

• Jr. Member
  • **
    • Профил
« Отговор #13 -: 11/04/2014, 09:09 »
Здравейте, nadia 61!
Относно списъка - според мен става въпрос за Списък със записите по СУ - с идентификацията им, срок на съхранение, длъж.лице създаващо записа. Иначе ако ще записвате съдържанието на документацията на СУ - наръчник, процедури по качество, процедури по контрол - това го има в Заявлението за акредитация - пълен опис с номер страница. Формуляр за обучение в СУ по 17020 нямам /протоколите от обучение ги пиша в свободен текст, имам само год. график за обучение и мониторинг/, но по 9001, 14001 и 18001 имам формуляр за обучение - включва предложение за обучение, организация, резултати и оценка на обучението. Дано съм ви била полезна  :)

nadia61

• Newbie
  • *
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #14 -: 11/04/2014, 10:38 »
Здравейте и аз съм ги направила така, обаче сега промених нещата. Имам процедура Управление на записите, в която всичко е описано точно и ясно, обаче нали трябва да им играя по свирката. Мерси за помоща.