Автор Тема: осветление на работно място при работа с видеодисплей  (Прочетена 5352 пъти)

Pernik_new

• Newbie
  • *
  • Публикации: 5
    • Профил
Здравейте, във връзка с коментарите относно осветлението на работно място-бих искала да попитам има ли наредба, която регламентира осветлението на работно място при работа с видеодисплей-или иначе казано редно ли е цял ден /8 часа/ да работя пред компютър /работа с видеодисплей/ и в стаята да светят четири луминисцентни лампи с по 4 пури всяка?! Какъв е този стандарт, на който отговаря осветеността на стаята?! Към кого да се обърна за помощ или да чакам да ми установят проблеми със зрението и да нося очила?! А това, пък не е ли умишлено увреждане на здравето ми....Но в стаята има още две жени и на едната все й е тъмно....Кой и как ме защитава в такива случаи?! Благодаря предварително!

Anonimen1

• Sr. Member
  • Публикации: 287
    • Профил
Има такава наредба:
НАРЕДБА № 7 ОТ 15 АВГУСТ 2005 Г. ЗА МИНИМАЛНИТЕ ИЗИСКВАНИЯ ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА ЗДРАВОСЛОВНИ И БЕЗОПАСНИ УСЛОВИЯ НА ТРУД ПРИ РАБОТА С ВИДЕОДИСПЛЕИ

Има и най-различни инструкции и материали (даже с картинки) в Интернет, касаещи работата с дисплеи, например:
1. Пример 1;
2. Пример 2;
3. Пример 3;
... и т.н.

По закон трябва да имате и "Оценка на риска на работното място" изготвена от СТМ, към която да са извършени измервания на факторите на работната среда... и съответно да има оценен риска за здравето Ви, както и инструкция(и) как правилно да работите с видеодисплеи във вашите конкретни условия!

Така че поискайте си ги от работодателя или от представителя ви по ЗБУТ във фирмата, в която работите (ако не знаете кой отговаря за ЗБУТ във фирмата Ви - питайте пак работодателя... и се надявайте да си спомни кого е упълномощил за това) - ключовите думи "Папката от СТМ-то" също може да Ви свършат работа. Прочетете там какво е написано за работата с видеодисплеи и осветеност при Вас...

И без да искам да съм неучтив, ако вие единствена в стаята изпитвате дискомфорт от осветлението... замислете се дали все пак не е дошло време да си прегледате зрението при съответен специалист?!? - просто за да сте сигурна кой е прав и кой крив.

Успех!
Таралежът е птица упорита... едва след като го изриташ - тогава полита!

Pernik_new

• Newbie
  • *
    • Профил
Благодаря за отговора

Pernik_new

• Newbie
  • *
    • Профил
...и ако все пак е дошло време да се прегледам при специалист и същия установи проблем със зрението ми - как мога да докажа, че е следствие на ежедневното ми стоене на изкуствено осветление? Тъй като до момента не съм имала проблем и не нося очила и не чувствах дискомфорт на очите!!!
Какво означава съкращението "СТМ"?!?!

dani_74_m

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 81
    • Профил
Здравейте! Прегледа при офталмолог за работа с видеодисплей е специален /поне трябва да бъде ::)/ и ако работите с видеодисплей 6-7 часа всеки ден, мисля, че ако се установи проблем - намалено зрение и т.н. ще е почти сигурно от какво идва проблема, освен ако и преди тази работа не сте имали проблеми със зрението или просто се задълбочават с напредване на възрастта...Специалиста ще прецени най-добре!
 :)А СТМ означава Служба по трудова медицина - аз работя в такава :)
Не се страхувайте от съвършенството. Не можете да го постигнете. Още повече, че в съвършенството няма нищо хубаво.

Pernik_new

• Newbie
  • *
    • Профил
благодаря за разяснението, не съм имала проблеми преди това със зрението и не искам да имам, поради това и се опитвам да се информирам и ще реагирам някак, защото ми изключително неприятно./на 39 г. съм, т.к. не е от възрастта  ;) :-[/
А такава СТМ трябва да има към предприятието ли или е контролен орган в държавата ни?!

dani_74_m

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 81
    • Профил
Всяка фирма с нает персонал трябва да има сключен договор за обслужване от СТМ. А относно проблема със зрението - не се чудете - ежедневната работа с компютър може да дава такива отражения върху зрението - сухота, сълзене, зачервяване, умора, главоболие, промяна в диоптъра. Погледнете линковете, които са на първия пост - полезни са - направете нещо за разположението на РС спрямо светлинни източници, нежелани отблясъци, разстояние до монитора и т.н.
Не се страхувайте от съвършенството. Не можете да го постигнете. Още повече, че в съвършенството няма нищо хубаво.

Pernik_new

• Newbie
  • *
    • Профил
благодаря за полезната информация и отговорите, и все пак, кой е контролиращия орган, към който мога да се обърна, ако работодателят отказва отстраняване на нередностите на работното място, във вр. с раотата с видеодисплей и микроклимата-освен силното осветление, температурата на въздуха в стаята е ужасно висока!!!

Anonimen1

• Sr. Member
  • Публикации: 287
    • Профил
Таралежът е птица упорита... едва след като го изриташ - тогава полита!

Deyana Ilieva

• Newbie
  • *
  • Публикации: 21
    • Профил
    • Безопасност и здраве при работа
    • Ел. поща
-освен силното осветление, температурата на въздуха в стаята е ужасно висока!!!

Както Наредбата (по-точно Наредба № 49 за изкуствено осветление на сградите), така и стандартът (БДС EN 12464-1:2011 "Светлина и осветление. Осветление на работни места. Част 1: Работни места на закрито") поставят изисквания за МИНИМАЛНО осветление на работното място и няма ограничения за максималното. Наредбата изисква минимум 300 лукса (които се постигат с въпросните 4х18W над работното място), а стандартът даже поставя по-високи изисквания и иска 500 лукса за работно място с компютър.

Добре е също така да се запознаете с максималните допустими температури и каква е температурата в помещението реално, а не само от субективното усещане за "горещо". Например през студения период на годината максималната допустима температура е 25оС.