Автор Тема: Представител на ръководството  (Прочетена 4647 пъти)

Данчо

• Newbie
  • *
  • Публикации: 17
    • Профил
Здравейте!
Бих желал да ви попитам за становище по казуса - възможно ли е Представителя на ръководството да бъде външен специалист, например консултант по системи за управление. Макар, че стандарта 9001 не предполага такава опция.
Благодаря Ви!
« Последна редакция: 07/10/2013, 16:22 от Данчо »

dani_74_m

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 81
    • Профил
Re:Представител на ръководството
« Отговор #1 -: 07/10/2013, 16:35 »
Здравейте!
Бих желал да ви попитам за становище по казуса - възможно ли е Представителя на ръководството да бъде външен специалист, например консултант по системи за управление. Макар, че стандарта 9001 не предполага такава опция.
Благодаря Ви!
За мен такава опция е неприемлива - тази позиция е за член от ръководството на организацията - от самата фирма, той е връзката между Висшето ръководство и членовете на организацията, външен специалист няма да е наясно изцяло с проблематиката във фирмата, според мен.
Не се страхувайте от съвършенството. Не можете да го постигнете. Още повече, че в съвършенството няма нищо хубаво.

Данчо

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #2 -: 07/10/2013, 17:06 »
Разбираемо е. По-разпространено е, когато за вътрешен одитор  е нает външен специалист или в комбинация със служители-одитори на сертифицираната организация.  
« Последна редакция: 07/11/2013, 11:45 от Данчо »

Anonimen1

• Sr. Member
  • Публикации: 287
    • Профил
« Отговор #3 -: 07/10/2013, 17:34 »
Здравейте!
Благодаря Ви!
За мен такава опция е неприемлива - тази позиция е за член от ръководството на организацията - от самата фирма, той е връзката между Висшето ръководство и членовете на организацията, външен специалист няма да е наясно изцяло с проблематиката във фирмата, според мен.

+1
(Ако структурата на фирмата е толкова "изстискана", че "висшето ръководство" е например само 1 човек - тогава този човек съвместява функциите и на ПР. Освен това никъде стандарта 9к не забранява този ПР да си има и "асистенти по К" които да го подпомагат, както от другите служители на фирмата, така и външни експерти... ;). Въпроса тук е, че отговорността за СУК не може да се носи от човек, който е във фирмата само за 1-2 седмици/дена/ в годината, а през останалото време липсва... каквато обикновено е и ангажираността на консултантите).
Таралежът е птица упорита... едва след като го изриташ - тогава полита!

Данчо

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #4 -: 07/10/2013, 17:46 »
Съгласен съм! Ситуацията се променя, ако организацията възложи повече и по-чести ангажименти на консултанта по поддръжка и непрекъснато подобрение на СУК.

HOUSE

• Newbie
  • *
  • Публикации: 56
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #5 -: 09/10/2013, 17:48 »
Съгласен съм! Ситуацията се променя, ако организацията възложи повече и по-чести ангажименти на консултанта по поддръжка и непрекъснато подобрение на СУК.
И накрая,като направите аритметиката,да не се окаже,че консултанта е с
по-висок годишен доход от управителя!?Пък ми намирисва и на конфликт на
интереси,май. :)
За да можеш да формулираш правилно един въпрос,трябва да знаеш по-голямата част от отговора.

Данчо

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #6 -: 09/10/2013, 20:01 »
:) Конфликт на интереси не съзирам. Има фирми, които предпочитат експертната помощ, по организационни или структурни причини. И в това няма нищо некоректно. А, за доходите е вече въпрос на свободен пазарен принцип. Разбира се, аз застъпвам тезата, че Представителя на ръководството е фигура от самата организация и това е най-ефикасният начин за управление на една система. Така както и стандарта 9001, го регламентира. Тук коментирах по-скоро не правилото, а изключението в тази част от СУК и практиката във фирмите. 

Anonimen1

• Sr. Member
  • Публикации: 287
    • Профил
« Отговор #7 -: 10/10/2013, 00:10 »
И аз не бих казал конфликт на интереси... по-скоро възниква въпроса: "Кой управлява фирмата?" - Управителя или Консултанта ?!?

//Spam: Във връзка с горния казус - ето един виц:
Имало един много "палав" черен котарак и той начесто ходил да навестява махленските котки ... и да им "оправя" показателите откъм критерия "поддържане и развитие на котешкото племе". Обаче, освен нашия котак имало и други подобни котаци със същите (сериозни) намерения... и съвсем логично нашия котарак често влизал в големи "разправии" с конкурентите, съпроводени със съскане, мяукане, врякане, драскане, потрошаване на инвентара на градината и т.н. Докато един ден на стопанина му писнало от постоянните олелии и го занесъл да го кастрират....
Минало известно време и на обичайното сборище на махленските котараци (на кофите за боклук), един друг котарак взел че се сетил и запитал (ей-така просто лаф да става):
- Абе  какво става с Черньо бе колеги? Някой да го е виждал скоро?! Къде изчезна тоя мъжкар?!
Друг запознат със случая котарак отговорил:
- Аааа... за Черньо ли питаш?... няма да го видим скоро - той сега е "консултант"...

;) //
Таралежът е птица упорита... едва след като го изриташ - тогава полита!

HOUSE

• Newbie
  • *
  • Публикации: 56
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #8 -: 10/10/2013, 18:46 »
Има фирми, които предпочитат експертната помощ, по организационни или структурни причини. И в това няма нищо некоректно.

В случая визирам,че ако някой външен за дружеството сключи договор за услуга да изпълнява ролята на УПР в пълния обем ,неминуемо ще изпадне в конфликт на интереси.
т.5.5.2,освен ,ако е светец/интересно,но напоследък светците са все без ореолчета:)/.Така,
че е резонно да си е от ръководството или управителя,както каза Анонимен 1.
За да можеш да формулираш правилно един въпрос,трябва да знаеш по-голямата част от отговора.