Автор Тема: Квалификация за Вътрешен одит  (Прочетена 6887 пъти)

dimot

• Newbie
  • *
  • Публикации: 6
    • Профил
    • Ел. поща
Здравейте! Не мога да повярвам, че чак сега откривам този полезен форум!
И така - имам сертификат за Водещ одитор от Интертек, само че поради факта, че никоя сертификационна организация у нас не търси кадри, съм принуден да се насоча към обратната страна - тоест консултирането.
Конкретният ми въпрос е мога ли да извършвам Вътрешен одит на консултирана от мен организация като за компетентност приложа качеството си на Водещ одитор? Имах сертификат и за Вътрешен одитор, но е от 2008-а година и не съм го подновявал/актуализирал.
Благодаря Ви предварително!

Anonimen1

• Sr. Member
  • Публикации: 287
    • Профил
Re:Квалификация за Вътрешен одит
« Отговор #1 -: 08/03/2013, 13:35 »
...
Конкретният ми въпрос е мога ли да извършвам Вътрешен одит на консултирана от мен организация като за компетентност приложа качеството си на Водещ одитор? Имах сертификат и за Вътрешен одитор, но е от 2008-а година и не съм го подновявал/актуализирал.
Благодаря Ви предварително!

Ако Вие сте консултирал организацията не е редно пак Вие да извършвате одита. Тъй-като сте участвали вероятно в цялостното разработване/внедряване на системата, се явявате заинтересовано лице... т.е. възможен е риск от конфликт на интереси по отношение на обективността и безпристрастността на вътрешния одит който ще направите. А и както сам казвате нямате доказателства за квалификация  по последните версии на приложимите стандарти. Моя съвет е да потърсите външно лице, което не е участвало в разработката на системата и притежава съответните доказателства за квалификация за ВО, който да извърши одита. Това вероятно ще е свързано с допълнителни разходи за организацията, която консултирате или за Вас самия - но ще Ви спести потенциални проблеми при сертификационния одит.

Успех!
Таралежът е птица упорита... едва след като го изриташ - тогава полита!

dimot

• Newbie
  • *
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #2 -: 08/03/2013, 13:49 »
Anonimen1, благодаря за бързия и конкретен отговор!
С риск да бъда нахален, ще задам още един доуточняващ въпрос - ако хипотетично защитя сертификат за Вътрешен одитор (имам време до датата на ВО), бих ли имал проблем с конфликт на интереси, при положение, че се явявам консултант само като физическо лице и реално предполагам, че за сертифициращата организация фирмата ще се възприеме като самостоятелно изготвила си СУК?

Anonimen1

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #3 -: 08/03/2013, 17:07 »
Рискът от конфликт на интереси не се определя от това дали имате или нямате актуален сертификат за вътрешен/водещ одитор - а от самото ви участие в разработване на системата... ще перифразирам ситуацията така:

Вие сте изпълнявал известно време ролята на "адвокат" за вашия клиент... искате по време на одита да станете за малко "прокурор" ... а накрая пак заемате ролята на "адвокат" ...  ?!?...  "съдията" трябва да е много-много корумпиран или много-много загубен за да даде "ход" на такова "дело" ;)

Принципа при консултациите и одитите е много близък до този, използван в съдебната или финансовата система... ако се поставите на мястото на "съдията" вие си дайте сметка дали такава схема "адвокат=прокурор <-> подсъдим" би ви се понравила ?

За възможността организацията да се "приеме" за самоконсултирала се... тук също вървите по тънък лед - обичайния отговор на "престъпниците" лежащи в "затвора", на въпросът: "За какво си вътре?", отговарят с: "Абе... прецака ме адвкоката...." ;)

dimot

• Newbie
  • *
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #4 -: 08/03/2013, 18:46 »
Благодаря ти сърдечно за разясненията! И в моите представи и колебания го виждах по този начин, но понеже имам пък опит преди това като ПР, при който консултантите си ни направиха и вътрешния одит, та може би това ме плъзна към съмнението. Но логиката сочи това, което си написал, а и примерите са достатъчно нагледни! :-)
Благодаря пак, надявам се да мога да се включвам и друг път тук, а дано и да съм полезен с нещо!

ex_expert

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #5 -: 09/03/2013, 22:09 »
Най-полезен за фирмата, която консултирате ще бъдете ако успеете да ги научите как се прави вътрешен одит. Колко е важен за тях самите и какво да търсят по време на вътрешен одит. А за ролята на консултанта може да прочетете в стандарта БДС ISO 10019 (по-точно в приложението)

dimot

• Newbie
  • *
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #6 -: 09/03/2013, 23:19 »
А това значи ли, че могат да си направят Вътрешен одит, без да имат компетенция (тоест сертификат за Вътрешен одитор) ? Защото ако е задължително да има накличие на сертифициран одитор, то на курса ще ги обучат и без моя помощ.

Anonimen1

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #7 -: 10/03/2013, 01:25 »
А това значи ли, че могат да си направят Вътрешен одит, без да имат компетенция (тоест сертификат за Вътрешен одитор) ? Защото ако е задължително да има накличие на сертифициран одитор, то на курса ще ги обучат и без моя помощ.

Най-добрият вариант е те да се научат сами да си провеждат одитите. Никъде в никой стандарт (за системи за управление) няма изискване вътрешните одитори да са "изкарали курс" или пък "да представят сертификат" за вътрешен одитор !!!

Достатъчно е да са запознати и да спазват принципите на одита, за което е достатъчно да прочетат и вникнат по-подробно в указанията на стандарта ISO 19011. Друг е въпроса, че не от всяко "дърво" става "свирка" - хората, които ще обучат за одитори трябва да са добре запознати с процесите, които ще проверяват... а също така и да имат и качествата, времето и не на последно място желание/мотивация да направят одита както трябва. В противен случай начинанието е пълна загуба на време само да се натрупат някакви записи за пред сертификатора.

Тъжната истина е, че повечето съвременни кандидати за сертифициране (а и много от вече сертифицираните), тъй като нито му разбират на туй ИСО (кой го измисли/натресе пък това ?!?), нито имат време (щото обичайно целия "цирк" се прави заради някой търг за след 15-20 дена) или пък човешки ресурс (обикновено всички са "много заети" и на никой не му се занимава с "глупости"), предпочитат да хвърлят някой лев и да хванат консултант да свърши цялата работа вместо тях.

Ако погледнем отстрани, излиза че от цялата работа само едни $ си сменят собственика... а всичко в "системата" си остава така, както си е било и преди "ИСО"-то + известно количество изхабена хартия ;)

dimot

• Newbie
  • *
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #8 -: 10/03/2013, 10:27 »
Е, вече тотално си изясних картинката, за което благодаря отново на отзовалите се! В случая става дума за фирма, която си въвежда СУК по съвест и с цел да им свърши работа, занимават се с друг тип одити, така че няма да се мръщят много за Вътрешен одит. Точно за това и разпитах подробно, защото и те и аз държим нещата да станат качествено и да има реална полза!

dido

• Full Member
  • Публикации: 100
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #9 -: 10/03/2013, 14:43 »
Е, вече тотално си изясних картинката, за което благодаря отново на отзовалите се! В случая става дума за фирма, която си въвежда СУК по съвест и с цел да им свърши работа, занимават се с друг тип одити, така че няма да се мръщят много за Вътрешен одит. Точно за това и разпитах подробно, защото и те и аз държим нещата да станат качествено и да има реална полза!

По начина на включване,лично за мен има една съшествена неточност,а именно,че става дума "за фирма, която си въвежда СУК по съвест и с цел да им свърши работа".А, още по-страшното е ,че понятието "работа" се явява в двойни кавички,ако се има в предвид "занимават се с друг тип одити, така че няма да се мръщят много за Вътрешен одит."
А,това което става днес,какво е ???
"Човекът е упорит търсач на смисъла" Джон Горднър

dimot

• Newbie
  • *
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #10 -: 10/03/2013, 21:19 »
Дидо, признавам си, че не схванах тънката ти идея. Под работа имах предвид - да им бъде от полза и да им донесе позитиви в организацията на работа. Кавичките и другите неща ги оставяме настрани...