Автор Тема: Нова версия на БДС EN/ISO/IEC 17020:2012  (Прочетена 100549 пъти)

evelin

• Newbie
  • *
  • Публикации: 46
    • Профил
Re:Нова версия на БДС EN/ISO/IEC 17020:2012
« Отговор #30 -: 21/02/2013, 16:09 »
Аз имах такива съмнения, нали го коментирахме и затова преди да го пратя реших да ИМ се обадя...

dani_74_m

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 81
    • Профил
« Отговор #31 -: 25/02/2013, 10:23 »
Здравейте! Само да ви наблегна на това, че независимо кога ви е минал плановия надзор, трябва да приведете СУК в съответствие с новата версия на стандарта до края на май 2013 г.!!! Не можете да залагате срокове за изпълнение след тази дата - така е съгласно Политиката за преход на ИА БСА.
Не се страхувайте от съвършенството. Не можете да го постигнете. Още повече, че в съвършенството няма нищо хубаво.

ex_expert

• Newbie
  • *
  • Публикации: 6
    • Профил
« Отговор #32 -: 25/02/2013, 18:22 »
Позволявам си да възразя на dani_74_m относно предоставената теория, по-точно не към самата теория, а към насочването й в тази посока.
Оставам с чувството за непознаване на ISO 31000 "Управление на риска. Принципи и указания". В този стандарт става дума за всякакви рискове, които са свързани с неизпълнение на целите.
В случая на ISO/IEC 17020 става въпрос за рисковете свързани с целта на органа за контрол да извършва безпристрастно своите дейности и да може да докаже това. Следователно при идентифицирането на такива рискове трябва да се направи много подробен и честен анализ на фактите, които биха компрометирали безпристрастността - финансови зависимости, конкуренция, консултации, собственост и други подобни. След идентифицирането ще последва оценяването и мерките за намаляване, отстраняване и т.н. на рисковете.

bachoivo

• Newbie
  • *
  • Публикации: 39
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #33 -: 26/02/2013, 09:13 »
Добро утро,
Общо взето има казаното има доста общо с това, което аз сътворих във връзка с оценката на риска.
1. Идентифицирах си рисковете - не са кой знае колко много(три или четири на брой), но ги има.
2. По подобие на други оценки, които ползвах за сламка, си направих една скала за степенуване, в зависимост от това колко е вероятно да се случи дадено събитие, до колко ще се засегне работата на органа и колко от служителите ще бъдат засегнати от това събитие, определям до колко голям е риска.
3. След като определя до колко е голям риска, съм описал какви действия ще се предприемат (ако се налага) за да се предотврати дадено събитие и как се постъпва, ако въпреки всичко се случи даденото събитие.
До колко е коректно не знам. Това скалъпих с беглите си познания в тази област.

От всичките коментари стигам до извода, че имам грешки в плана, но все пак не може всички да им изпратим перфектни разработки :D

Отново искам да благодаря на включилите се в коментирането колеги. Честно казано надеждата ми в началото да намеря нещо точно за този стандарт беше много малка :)

dani_74_m

• Jr. Member
  • **
    • Профил
« Отговор #34 -: 26/02/2013, 15:42 »
По мое скромно мнение, като дългогодишна оценителка на риска :P, сте се справили добре! Това са стъпките, но не забравяйте и последата стъпка - оценката на риска е непрекъснат процес, периодично се прави преоценка за възникнали нови заплахи, променена вероятност или тяжест на последиците. :)
Моля, ако някой е минал оценка за преход или надзор по новата версия на стандарта да сподели какви несъответствия повдигат оценителите от БСА и какви коментари правят.
Не се страхувайте от съвършенството. Не можете да го постигнете. Още повече, че в съвършенството няма нищо хубаво.

bachoivo

• Newbie
  • *
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #35 -: 01/03/2013, 14:36 »
Добър ден,
Честита Баба Марта! :)
Вече е 01.03, кой пратил план, пратил. От днес нататък започвам да очаквам факс(mail мноооооооого рядко пращат) с неточностите по плана :)

keti

• Newbie
  • *
  • Публикации: 23
    • Профил
« Отговор #36 -: 02/03/2013, 21:31 »
Ето какво беше публикувано в сайтана ИА БСА
 :)
ВАЖНО СЪОБЩЕНИЕ
01.3.2013 г. 08:46

Корекция на Политиката за преход от акредитация съгласно БДС EN ISO/IEC 17020:2005 към БДС EN ISO/IEC 17020:2012

На 19.02.2013г. Съветът по акредитация към Изпълнителния директор на ИА БСА одобри корекция на Политиката за преход от акредитация съгласно БДС EN ISO/IEC 17020:2005 към БДС EN ISO/IEC 17020:2012 и прие да отпадне текста:

„Непредставяне на  план за действие за преход в срок се счита за значително несъответствие по силата на процедурата, от което следва незабавно спиране за срок от шест месеца”.

dani_74_m

• Jr. Member
  • **
    • Профил
« Отговор #37 -: 03/03/2013, 19:11 »
Честит Национален празник!
Това е страхотно за отпадането за действия при непредставяне на план в ИА БСА! Но защо толкова късно го приеха, въпреки че мен лично не ме касае. ;) Може би са си направили равносметка, че доста ООС не са представили План до тази дата и....ще следва горецитираното което не е в ничии интерес.
Не ми се вярва, да пратят някакви факсове с неточности, едва ли ще имат такова време. Мисля си ,че на плановия надзор или оценката за преход ще си повдигнат несъответствията и те ще трябва да се закрият до крайния срок за преход към новия стандарт - 01.2015 г.

keti

• Newbie
  • *
  • Публикации: 23
    • Профил
« Отговор #38 -: 27/03/2013, 09:08 »
РЕШЕНИЕ НА ТКА “ОРГАНИ ЗА КОНТРОЛ” ОТ 05.03.2013г.
При оценка на съответствието на параметри: „импедан
с на контура фаза-защитен
проводник”, „съпротивление на защитна заземителна у
редба” и параметрите на
прекъсвачите за защита от токове с нулева последова
телност (защитни прекъсвачи) е
необходимо в протоколите и сертификатите за контрол
като нормативни изисквания да се
цитират – Наредба No3 (ДВ бр.90/2004г. и ДВ бр.91/20
04г.) и Наредба No 16-116 (ДВ
бр.26/2008г.).
Тези наредби са взаимно свързани и се отнасят за ед
ни и същи стойности, които важат за
нови обекти, обекти с временен характер на монтаж и
експлоатация и за обекти в процес
на реконструкция.
Съгласно Наредба No3 (ДВ бр.90/2004г. и ДВ бр.91/200
4г.), органите за контрол при
оценка на защитни заземителни уредби могат да завиш
ат нормите за съпротивление на
заземителите само при доказана чрез измерване стойн
ост на специфичното
съпротивление на почвата.
По изключение за определени обекти стойностите за с
ъпротивлението на защитните
заземители могат да се вземат от техническата специ
фикация на клиента.
05.03.2013г.

bachoivo

• Newbie
  • *
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #39 -: 28/03/2013, 08:30 »
Мдаааа четох го това решение, но поне мен не ме касае, тъй като и досега ги цитирах двете наредби.
Това за завишаването...хм....ще бият колове хората и толкова  :)

dani_74_m

• Jr. Member
  • **
    • Профил
« Отговор #40 -: 05/04/2013, 14:18 »
А как тълкувате това изречение :
По изключение за определени обекти стойностите за съпротивлението на защитните заземители могат да се вземат от техническата специ
фикация на клиента.

Това за мен елиминира измерването???

Anonimen1

• Sr. Member
  • Публикации: 287
    • Профил
« Отговор #41 -: 05/04/2013, 16:28 »
Най вероятно се има предвид да се вземат номиналните стойности както са дадени по проектна документация - а не тези от нормативни документи - с които да се сравнят измерените на обекта стойности  ;) . Въпросът тук по-скоро е къде са дефинирани тези "по изключение"...  ???
Таралежът е птица упорита... едва след като го изриташ - тогава полита!

dani_74_m

• Jr. Member
  • **
    • Профил
« Отговор #42 -: 05/04/2013, 18:07 »
Може и така да е - да се вземат нормите за извършване на оценка на съответствие от проектната документация, макар че в Наредба 16-116 са разгледани видовете ел. уредби със съответните норми за съпротивление на заземителя. Виждам смисъл единствено, ако по проект са предвидени някакви по-ограничаващи, по-ниски норми за Rs, от тези в Наредбата.

evelin

• Newbie
  • *
  • Публикации: 46
    • Профил
« Отговор #43 -: 10/04/2013, 10:44 »
Здравейте, колеги! Какво писахте в процедурата за определяне на междукалибровъчните интервали на СИ. От БСА искат формули. Моля кажете, ако вече сте изровили нещо, как с формулите (по-опростено) от статистиката ги определяте.

Dari

• Newbie
  • *
  • Публикации: 5
    • Профил
« Отговор #44 -: 19/04/2013, 09:15 »
Здравейте колеги, явно на  много от нас са ни поставени задачки за  определяне на междукалибровъчния интервал с формули. Отговорих на несъответствието, което ми беше възложено по този въпрос, с една формула, която засяга точката за натовареност при работа. Отговор нямам от одитора, затова и  повече информация немога да дам! При първа възможност и одобрение ще ви кажа!