Автор Тема: Нова версия на БДС EN/ISO/IEC 17020:2012  (Прочетена 98748 пъти)

keti

• Newbie
  • *
  • Публикации: 23
    • Профил
Re:Нова версия на БДС EN/ISO/IEC 17020:2012
« Отговор #15 -: 15/02/2013, 09:00 »
Как мислите, необходимо ли е предаване на Анализ и план за преход в ИА БСА, при положение че вече сме променили СУ по новия стандарт и сме подали заявление за преакредитация......... :-\   А трябва ли да се направи одит по новата версия на стандарта преди оценката на място............

Много неизвестни с БДС EN/ISO/IEC 17020:2012............. :-[

evelin

• Newbie
  • *
  • Публикации: 46
    • Профил
« Отговор #16 -: 15/02/2013, 09:28 »
БСА си е БСА ???, нищо не е ясно и категорично, така че най-добре си направете одит, това е доказателство за успешния преход, а за плана, защо не попитате в БСА, струва ми се нелогично! Вие сте предали готова СУ, а да пращате план за изготвянето й за удобрение..., с какви срокове най-малко? :o Или може би изпратете информация, че имате вече система по новия стандарт и доклад от одит, преглед от р-вото като доказателство, но за всеки случай се чуйте с ТЯХ!
« Последна редакция: 15/02/2013, 09:32 от evelin »

bachoivo

• Newbie
  • *
  • Публикации: 39
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #17 -: 15/02/2013, 09:59 »
Как мислите, необходимо ли е предаване на Анализ и план за преход в ИА БСА, при положение че вече сме променили СУ по новия стандарт и сме подали заявление за преакредитация......... :-\   А трябва ли да се направи одит по новата версия на стандарта преди оценката на място............
Много неизвестни с БДС EN/ISO/IEC 17020:2012............. :-[
И според мен е трябва да се направи одит по 17020:2012. Иначе при планов надзор от тяхна страна, свързан с преакредитацията какъв одит ще им представите. Няма как да е по 17020:2005.
А това за плана.....честно не знам....най-добре е да им звъннете и да питате.
То при БСА, кога нещо е било конкретизирано!

evelin

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #18 -: 15/02/2013, 12:18 »
Имам няколко неясноти по плана:
1. Като спазваме последователността на стандарта, какво правим с т.2 Позоваване в НК - аз мисля там да опиша СУ под заглавие Общи положения или Въведение
2. Ако направя обща процедура "Безпристрастност, независимост, конфиденциалност", то тогава няма смисъл от сегашната ми "Независимост на орган за контрол от вид С", която е определяща и конкретизираща за вида на органа и мислех да я отнасям към т.4.1.6 от стандарта. В тази връзка, какво мислите за това:
Цитат
Впрягате каруцата пред коня evelin и bachoivo! Процедурите, декларациите и каквото още сте намислили да си "вкарвате" или "коригирате" в системата СА СЛЕДСТВИЕ на предварително извършено оценяване на ПОТЕНЦИАЛНИТЕ рискове и след като са определени съществените рискове за вашия ООС конкретно - а не по принцип за ООС-тата.
Някой по-отгоре бе написал "Ами ако няма риск?!?" -> Няма такъв случай "Да няма риск" !!! Риск винаги ИМА!
Въпросите тук са: "Кои са потенциалните източници на риск?", "Колко е висок риска от всеки източник?" , т.е. изискващата се оценка на риска и "Какво да направим/променим за да минимизираме високите рискове?" т.е. последващо вкарване/бутане на процедури, декларации и др. , ако се окаже че риска от някои източници, надвишава определените/приетите нива на търпимост!
//Препоръчвам да се сдобиете и запознаете с тези две "сламки":
БДС ISO 31000:2011 "Управление на риска. Принципи и указания."
и
БДС EN 31010:2010 "Управление на риска. Методи за оценяване на риска (IEC/ISO 31010:2009)"
Някой гледал ли е тези стандарти?

3. Не мисля, че трябва да имам срокове и отговорници за всяка глава и документи към нея, а съм сложила срок за всички документи от СУ, за "начина на наблюдение и оценка на предприетите действия" - одит и преглед от ръководството, със съответните срокове, а отг. за всички дейности са ръководител и отговорник по качество.

Моля, споделете вашите виждания по тези въпроси! Благодаря!

bachoivo

• Newbie
  • *
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #19 -: 19/02/2013, 08:10 »
Така.....с плана съм готов, че даже вчера им го пратих.
Доволно се получи, поне според мен. Скромните 7 страници. Като цяло плана го разделих на 3 основни точки.
т.1. Анализ на промените.
т.2. Оценка на риска за безпристрастност.
т.3. Наблюдение и оценка на предприетите действия
Последната точка доста кратичка излезе в сравнение с предните две, но ..... колкото-толкова
Сега остава и на БСА да им хареса плана.......А дано, ама надали :)

keti

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #20 -: 19/02/2013, 08:58 »
Според мен  Планът за действия за преход трябва да включва Анализа на промените /табличката - съпоставка :нов и стар стандарт/ и втората част на плана да е подробен и да описва какви действия е предприел ОК за прилагането на промените - описание на това което смята да направи, как ще го направи, отговорници и срокове  и разбира се как смята да докаже ефективното прилагане тези промени, за да са те в съответствие с новия стандарт.
Относно това кой какво е казал от ИА БСА...............не минава при оценка на място. Няма ли го черно на бяло написано,това кой какво е казал не върши работа........
Можем да се хващаме само за сламки, пуснати от представители на БСА  ;)

bachoivo

• Newbie
  • *
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #21 -: 19/02/2013, 11:25 »
Общо взето моят план е нещо подобно. Само че в т. Анализ на промените съм разписал подробно какви са промените и как влияят на системата, точка по точка от стандарта.
Отговорници и срокове съм ги сложил в т.нар. График за преход (така съм си го кръстил). Това ми се явява приложение към анализа.
За ефективността на промените - след края на прехода, един одит, преглед от ръководство, мониторинг...каквото се налага, със съответните документи, протоколи и т.н. Всичко нагледно описано в плана.
Толкова мога, така ги разбирам аз нещата, така съм го направил :)

keti

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #22 -: 19/02/2013, 13:04 »
На последния курс с участие на БСА, на който бях - казаха че ще искат Анализ /сравнителната таблица/ и Подробно описан план за действията, с отговорници и срокове

От тогава мина доста време- при БСА няма нищо конкретно..........Искрено ти пожелавам твоят план за преход да бъде одобрен!!! :)

Успех и на всички останали колеги. Дано се включат и други да споделят опит........

bachoivo

• Newbie
  • *
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #23 -: 19/02/2013, 13:24 »
А на този, който бях аз, мин. месец, нищо конкретно не казаха. Отбелязаха какво принципно трябва да съдържа плана и толкова.
Одобрят не одобрят, това е :) Пределно ми е ясно, че ще трябва да се коригира, то кога ли не е било така :D

evelin

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #24 -: 19/02/2013, 14:39 »
Цитат
А на този, който бях аз, мин. месец, нищо конкретно не казаха. Отбелязаха какво принципно трябва да съдържа плана и толкова.
Одобрят не одобрят, това е Усмивчица Пределно ми е ясно, че ще трябва да се коригира, то кога ли не е било така Смотан
От 16 до 18.01.2013г. ли бяхте на курс, защото аз бях тогава?
И на него питах Ирена Бориславова дали анализа трябва да е писмен (по аналогия на коригиращите действия), отговора беше НЕ!
« Последна редакция: 19/02/2013, 15:23 от evelin »

keti

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #25 -: 19/02/2013, 15:46 »
октомври месец казаха че искат анализ/сравнителна таблица/ и подробен план с действията......всичко на хартия - таблица и описание на действията.
Нашия анализ/план за преход е от от тия две части, само че СУ вече е на предварително проучване в БСА би било редно да напишем какво сме направили...........а не какво смятаме да направим
Голяма каша......... :-\

bachoivo

• Newbie
  • *
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #26 -: 19/02/2013, 16:17 »
Цитат
Одобрят не одобрят, това е Усмивчица Пределно ми е ясно, че ще трябва да се коригира, то кога ли не е било така Смотан
От 16 до 18.01.2013г. ли бяхте на курс, защото аз бях тогава?
И на него питах Ирена Бориславова дали анализа трябва да е писмен (по аналогия на коригиращите действия), отговора беше НЕ!

Да на същия.
Имаше нещо такова, да. Даже съм си записал като тиренца :) какво трябва да съдържа плана: "да се опише в кои точки са промените и как се променят документите от системата; оценка на риска за безпристрастност; оценка, компетентност, мониторинг на персонала; таблица, указваща промените в системата, отговорните лица и сроковете"
Направил съм ги тези неща. Само че при мен т. Анализ ми е разписана подробно(логиката ми е, че съм анализирал промените и съм си определил корекциите, които ще се правят). Таблицата с отговорните лица и сроковете също я има, само че аз съм я кръстил График за преход. В отделна точка и риска съм направил.
Така съм преценил, така съм направил :)
Бориславова така го каза, така е. Отделен е въпроса, че преди две седмици на одита, след приключването му, коментирах с водещия оценител(без имена да не стане фал :) ) за плана и той човека изрази малко по-различно мнение за това как трябва да се оформи и какво да съдържа плана. Но както и да е. Пределно ми е ясно, че когото и да питам, всеки по различен начин го разбира това.
keti, при Вас какво стана? Питах те ли дали Ви е необходим план, след като вече сте изпратили документи за преакредитация по новия стандарт?

P.S. Много съм доволен, че се намериха компетентни хора, с които да коментираме :)

evelin

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #27 -: 21/02/2013, 12:06 »
Здравейте!
Преди малко говорих с БСА, притесняваше ме противоречието в политиката по преход:
-"обявяване на готовност пред ИА БСА" до 01.06.2013г. в графиката и
-до последваща оценка на място (планов надзор, преакредитация и т.н.).
Обясниха ми, че в графика на плана за преход крайната дата е до 01.06.2013г., а провеждането на одит и преглед от ръководството трябва да са съобразени с последваща оценка на място, планов надзор, преакредитация и т.н.
Т.е. в плана документацията трябва да е готова до 31.05, а одит и преглед до... :o

bachoivo

• Newbie
  • *
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #28 -: 21/02/2013, 13:51 »
Е това ме хвърли в тъч, както се казва
На мен ми бяха казали, че плана (графика) трябва да е така съобразен, че да съвпада със следващия планов надзор/преакредитация. Сега ново 20 - трябвало графика да е с крайна дата 01.06.....а ходи ги разбери.

keti

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #29 -: 21/02/2013, 14:05 »
Мда...........Според политиката за преход до 01.06.2013г. , ООС трябва да приведе СУ в съответствие с новия стандарт и да обяви готовност пред ИА БСА. Така е!Погледнете Политиката за преход и таблицата в края.