Автор Тема: Нова версия на БДС EN/ISO/IEC 17020:2012  (Прочетена 100664 пъти)

a_iliana

• Newbie
  • *
  • Публикации: 28
    • Профил
    • Ел. поща
Здравейте ,

Искам да отворя нова тема свързана с промяната на системата за управление по БДС EN/ISO/IEC 17020:2012. Има ли някой, който вече е приключил със Системата и е предал План за действия на БСА?
Ще се радвам темата да се развие и всички заинтересовани да споделяме опит!

П.С. Моето мнение е, че и от БСА не на съвсем наясно с изискванията на новото издание на стандарта.

keti

• Newbie
  • *
  • Публикации: 23
    • Профил
Re:Нова версия на БДС EN/ISO/IEC 17020:2012
« Отговор #1 -: 14/01/2013, 09:40 »
Здравей!
Хубава тема! Дано по- вече хора се включат в нея.
Все още работим над този "План за преход"
Относно изискванията на БСА..........Наясно или не - в техни ръце сме. Изнесена е "Политиката за преход" и всеки орган за контрол сам трябва да  разработи  План и да го представи пред агенцията.
 Дано някой, който вече е предал такъв план, сподели тук.

ex_expert

• Newbie
  • *
  • Публикации: 6
    • Профил
« Отговор #2 -: 21/01/2013, 20:02 »
Може ли да обсъдим органите от вид С? Според мен това са органи от втора страна и сега съществуващите у нас такива органи се разминават със стандарта

keti

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #3 -: 22/01/2013, 13:34 »
Здравейте!
Точно защото вече съществуващите ОК не отговарят на новия стандарт....., се въведе преход към  него. БСА искат план за преход - какви промени ще се направят във вече съществуващата система за управление.

« Последна редакция: 22/01/2013, 13:38 от keti »

a_iliana

• Newbie
  • *
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #4 -: 22/01/2013, 16:58 »
Без значение от какъв вид е ограна за контрол, той трябва да има СУ отговаряща на стандарта. И преди новото издание беше така. Целта на новото издание е да има съвместимост с 9001!

bachoivo

• Newbie
  • *
  • Публикации: 39
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #5 -: 08/02/2013, 15:01 »
Здравейте,
Първо да се представя: казвам се Иво и от 4г. работя в ОКС.
Без значение от какъв вид е ограна за контрол, той трябва да има СУ отговаряща на стандарта. И преди новото издание беше така. Целта на новото издание е да има съвместимост с 9001!
Напълно съм съгласен с казаното. Няма значение какъв вид е органа, системата му трябва да е съобразена с новия стандарт. Стигнах до извода, че ще ми е много по-лесно да разработя направо нова система, съгласно новия стандарт, вместо да си играя да преработвам старата. Има голяма вероятност да оплета конците , тъй като най-малкото структурата на новия стандарт се различава от стария.
В момента разработвам план за преход. Направил съм си една таблица, в която съм описал сроковете и отговорните лица за изпълнение на съответните дейности(промени). Под промени разбирайте, че съм описал почти всяка точка от новия стандарт. Като така съм разпределил дейностите във времето, че края на прехода да ми съвпадне с подаване на документи за преакредитация, т.е. в началото на следващата година. Прозорецът от една година ми се струва приемлив и смятам че ще направя всичко както трябва. (вчера и оня ден ,т.е. 06.02 и 07.02 органа мина планов одит, така че тази година мога да разработя системата на спокойствие).
В плана също така подготвям да включа и текстова част в 3-4точки. Като най- разширена ще бъде тази за анализ на промените, където смятам да опиша точно по кой точки и новия 17020 се различава от стария и какви промени предизвиква това в системата (промяна на НК, промяна на ПК и/или създаване на нови и т.н.). Основното ми притеснение е онази част с оценката на риска при безпристрастността, но ще я мисля по-обстойно нея.

На първо четене е това, ще допълвам ако има още нещо.

Ще се радвам ако споделите опит свързан с предхода и плана за преход. Също така съм отворен за предложения във връзка написаното от мен по горе.

ex_expert

• Newbie
  • *
  • Публикации: 6
    • Профил
« Отговор #6 -: 09/02/2013, 23:39 »
Според мен в системата за управление няма никакви промени, пак са в два варианта, пак са същите неща свързани с управление на качеството на работата. Аз мисля, че именно вида на органа определя различните изисквания (не към системата). А по отношение на рисковете - това са същностните неща, рискове за безпристрастността, рискове за изпълнение на цели, рискове за клиентите и т.н.

a_iliana

• Newbie
  • *
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #7 -: 10/02/2013, 19:15 »
Здравейте,
Първо да се представя: казвам се Иво и от 4г. работя в ОКС.
Напълно съм съгласен с казаното. Няма значение какъв вид е органа, системата му трябва да е съобразена с новия стандарт. Стигнах до извода, че ще ми е много по-лесно да разработя направо нова система, съгласно новия стандарт, вместо да си играя да преработвам старата. Има голяма вероятност да оплета конците , тъй като най-малкото структурата на новия стандарт се различава от стария.
В момента разработвам план за преход. Направил съм си една таблица, в която съм описал сроковете и отговорните лица за изпълнение на съответните дейности(промени). Под промени разбирайте, че съм описал почти всяка точка от новия стандарт. Като така съм разпределил дейностите във времето, че края на прехода да ми съвпадне с подаване на документи за преакредитация, т.е. в началото на следващата година. Прозорецът от една година ми се струва приемлив и смятам че ще направя всичко както трябва. (вчера и оня ден ,т.е. 06.02 и 07.02 органа мина планов одит, така че тази година мога да разработя системата на спокойствие).
В плана също така подготвям да включа и текстова част в 3-4точки. Като най- разширена ще бъде тази за анализ на промените, където смятам да опиша точно по кой точки и новия 17020 се различава от стария и какви промени предизвиква това в системата (промяна на НК, промяна на ПК и/или създаване на нови и т.н.). Основното ми притеснение е онази част с оценката на риска при безпристрастността, но ще я мисля по-обстойно нея.

На първо четене е това, ще допълвам ако има още нещо.

Ще се радвам ако споделите опит свързан с предхода и плана за преход. Също така съм отворен за предложения във връзка написаното от мен по горе.

Здравей,

Много ми е драго да обсъждам тази тема с компетентни лица.
В интерес на истината и аз съм на мнение, че е по лесно да се напише нова система, въпреки, че голяма част от съдържанието на новата система е взаимствана от старата.
Иво, относно таблицата ме интересува какви срокове си дал и ако системата се прави само от един човек - кои ще бъдат отговорните лица? Може би трябва да бъдат фиктивни :) в моя случай.
Относно оценката на риска при безпристрастността според мен трябват солиден брой декларации, които да се подписват преди всеки контрол например и пак някакъв срок за уведомяване на РОК за евентуален риск.

Пускам два линка, в които по мое мнение има доста полезни статии:

http://kachestvoto.com/?p=996
http://kachestvoto.com/?p=978

Надявам се да са ви от помощ! :)

bachoivo

• Newbie
  • *
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #8 -: 11/02/2013, 08:48 »
Здравейте,
Сроковете, които съм дал, както писах по-горе са ми съобразени с това, че в началото на следващата година ще подаваме документи за преакредитация, т.е. по месец-два за точка от стандарта, а там където ми изглежда по-обемисто и три, като някои ми се застъпват. Ест. за точките, които са променяни само по структура (в предишния стандарт примерно е била т.6 , а сега е т.7), а съдържанието им е без промяна, там срока ми е минимален. Има обаче точки където си мисля, че ще се разработват нови процедури, ще се изискват допълнителни документи(отново ми се набива точката за Безпристрастност и конфиденциалност) там съм дал по-дълъг срок.
Относно хората, отговорни за промените: до колкото съм контактувал с други колеги от ОК по разни обучения и семинари в 95% от случаите ОК се върти от един човек. В моя случай това съм аз, не че другите двама колеги не са запознати, но 99% аз се занимавам с всичко. Въпреки това съм ги писал и тях като отговорни за промените :)
Това за риска, хм... за декларациите ясно, но ме съмнява че трябва да се разпише и някаква процедура за оценка на риска подобно на 9001. Ще го мисля тия дни
Двата линка са наистина полезни, мерси :)

P.S. тези две статии също може да са от полза на някого :  http://kachestvoto.com/?p=829     http://kachestvoto.com/?p=1007     
« Последна редакция: 12/02/2013, 09:03 от bachoivo »

evelin

• Newbie
  • *
  • Публикации: 46
    • Профил
« Отговор #9 -: 13/02/2013, 16:32 »
Във връзка с политиката по преход на ИА БСА от акредитация, съгласно БДС EN ISO/IEC 17020:2005 към БДС EN ISO/IEC 17020:2012, как разбирате  "обявяване на готовност пред ИА БСА" до 01.06.2013г. в графиката на последната страница? Това значи ли, че трябва да декларираме готова СУ до тази дата или визира само това, че ИА БСА след тази дата ще извършва оценки по новия стандарт, а за нас сроковете са до последваща оценка на място (планов надзор, преакредитация и т.н.), т.е. в графика на плана дата 01.06.2013г. не влиза в сметките, при положение, че планов надзор ми предстои следващата година - април.

keti

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #10 -: 14/02/2013, 09:50 »
Във връзка с политиката по преход на ИА БСА от акредитация, съгласно БДС EN ISO/IEC 17020:2005 към БДС EN ISO/IEC 17020:2012, как разбирате  "обявяване на готовност пред ИА БСА" до 01.06.2013г. в графиката на последната страница? Това значи ли, че трябва да декларираме готова СУ до тази дата или визира само това, че ИА БСА след тази дата ще извършва оценки по новия стандарт, а за нас сроковете са до последваща оценка на място (планов надзор, преакредитация и т.н.), т.е. в графика на плана дата 01.06.2013г. не влиза в сметките, при положение, че планов надзор ми предстои следващата година - април.

До 01.06.2013г. ИА БСА ще извършва оценки по БДС EN ISO/IEC 17020:2005. Ако обаче има заявление от страна на ОК по БДС EN ISO/IEC 17020:2012, ще се извършват оценки и по новия стандарт. След 01.06.2013г. ИА БСА ще извършва оценки само по БДС EN ISO/IEC 17020:2012. Ако ОК е подал заявление по стария стандарт преди 1 ноември 2012г., при заявено желание обаче може да се извърши оценка и по новия стандарт, разбира се поне 1 месец преди  предвидената оценка на място.
Така или иначе......при плановия ви надзор следващата година, трябва да направите  преход към новия стандарт.
Не забравяйте че 01.03.2013г. трябва да предадете План за преход към новия стандарт.!!!!!!!!!!!!

bachoivo

• Newbie
  • *
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #11 -: 14/02/2013, 13:47 »
Според моите скромни разбирания е второто. Така или иначе в плана, който трябва да се прати е определен периода от време за извършване на прехода. В много кофти ситуация изпадат тези ОК, които имат планов одит, примерно през юни - имат два-три месеца да преработят цялата система.
А как рабирате подточката от политиката за преход: "начин на провеждане на наблюдение и оценка на предприетите действия". Аз го разбирам като провеждане на вътрешен одит по 17020:2012 след като направи прехода и представянето му при следваща оценка на място.
А да и още нещо...това с оценката на риска, така и не го хващам. Ок, нова процедура за безпристрастност, това ясно. Вътре като точка вмъкваме оценка на риска за безпристрастност (всъщност в стандарта е казано, че доказването, отстраняването или намаляването на риска се прави ако има такъв, ами ако няма такива рискове, какво правим тогава?) и упоменаваме, че.....примерно има декларации за безпристрастно отношение от ръководство, персонал, собственик....че не споделяме ресурси с други ОК и т.н. Обаче дали това ще е достатъчно се пита в задачата? :)
« Последна редакция: 14/02/2013, 15:43 от bachoivo »

evelin

• Newbie
  • *
  • Публикации: 46
    • Профил
« Отговор #12 -: 14/02/2013, 15:51 »
Абсолютно, аз го възприемам като изражението в плана на действие "са определили действията, които трябва да планират и предприемат за оценка на ефективното прилагане на всички промени, така че да съответстват на изискванията на стандарта (провеждане на вътрешни одити, преглед от ръководството и др. )", което е малко по-горе! По-големия въпрос е "са направили оценка на риска за безпристрастност и са осигурили подходящи мерки за гарантирането й /т.4.1 от БДС EN ISO/IEC 17020:2012г./"!?
За въпросната безпристрастност и независимост дали е неоходима процедура или декларациите са достатъчни!
Или може и вариант (нещо такова):
Цели и принципи
1. ЦЕЛИ
2. ПРИНЦИПИ
2.1. Безпристрастност и независимост
2.2. Достъпност
2.3. Обективност и отговорност
2.4. Компетентност.
2.5. Конфиденциалност
« Последна редакция: 14/02/2013, 16:03 от evelin »

bachoivo

• Newbie
  • *
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #13 -: 14/02/2013, 16:56 »
Ами според мен, да. Необходима е процедура. Ако не се лъжа на последното обучение така казаха и лекторите от БСА :)
Аз го реших така: В плана им пиша, че правя една нова процедура (примерно ПК 4.1 "Безпристрастност, независимост и конфиденциалност") и в нея подобно на написаното от evelin с точки и подточки са описани: целите на въпросната процедура; възможните рискове, които могат да се появат; дейности за тяхното отстраняване или минимализиране, ако се появят; да се опише кой и по какъв начин има достъп до данните на клиентите; задължително да се спомене, че ръководството е ангажирано по отношение на безпристрастност и независимост; също така според мен задължително трябва да се спомене, че ОК може да контролира собствените си обекти, стига контрола да не се извършва от лицето, участвало в проектирането и изпълнението на този обект. Както казах по-горе трябва да има доста декларации, освен вече съществуващите за безпристрастност на ръководството и персонала на ОК, за конфиденциалност и т.н

Anonimen1

• Sr. Member
  • Публикации: 287
    • Профил
« Отговор #14 -: 14/02/2013, 17:45 »
....
 По-големия въпрос е "са направили оценка на риска за безпристрастност и са осигурили подходящи мерки за гарантирането й /т.4.1 от БДС EN ISO/IEC 17020:2012г./"!?
За въпросната безпристрастност и независимост дали е неоходима процедура или декларациите са достатъчни!
Или може и вариант (нещо такова):
Цели и принципи
1. ЦЕЛИ
2. ПРИНЦИПИ
2.1. Безпристрастност и независимост
2.2. Достъпност
2.3. Обективност и отговорност
2.4. Компетентност.
2.5. Конфиденциалност

Впрягате каруцата пред коня evelin и bachoivo! Процедурите, декларациите и каквото още сте намислили да си "вкарвате" или "коригирате" в системата СА СЛЕДСТВИЕ на предварително извършено оценяване на ПОТЕНЦИАЛНИТЕ рискове и след като са определени съществените рискове за вашия ООС конкретно - а не по принцип за ООС-тата.

Някой по-отгоре бе написал "Ами ако няма риск?!?" -> Няма такъв случай "Да няма риск" !!! Риск винаги ИМА!
Въпросите тук са: "Кои са потенциалните източници на риск?", "Колко е висок риска от всеки източник?" , т.е. изискващата се оценка на риска и "Какво да направим/променим за да минимизираме високите рискове?" т.е. последващо вкарване/бутане на процедури, декларации и др. , ако се окаже че риска от някои източници, надвишава определените/приетите нива на търпимост!

//Препоръчвам да се сдобиете и запознаете с тези две "сламки":

БДС ISO 31000:2011 "Управление на риска. Принципи и указания."
и
БДС EN 31010:2010 "Управление на риска. Методи за оценяване на риска (IEC/ISO 31010:2009)"

И двете четива са преведени на български език и имат за цел да подпомогнат организациите внедрили и използващи  системи за управление, за които се изисква оценяване на риска.

//edit: коригирани линкове на стандартите!
« Последна редакция: 19/02/2013, 16:31 от Anonimen1 »
Таралежът е птица упорита... едва след като го изриташ - тогава полита!