Автор Тема: Какви прави представителя на ръководството  (Прочетена 5489 пъти)

jaklina

• Newbie
  • *
  • Публикации: 6
    • Профил
    • Ел. поща
Тъй като форумът е позаспал, реших да Ви задам следният въпрос: какво прави представителят на ръководството? В стандарта изискванията са доста общи, само изразът "да докладна на висшето ръководство" е ясен и еднозначен. Но останалите изисквания могат да бъдат тълкувани доста свободно. Та споделете какво според Вас трябва да бъдат функциите на ПР? Какви са впечатленията от практиките Ви?

Anonimen1

• Sr. Member
  • Публикации: 287
    • Профил
УПР = У(пира) П(ешки)Р(а) пред всички... в крайна сметка  ;D ;D ;D
Таралежът е птица упорита... едва след като го изриташ - тогава полита!

Marcii

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 686
    • Профил
    • Ел. поща
Здравей

Задачата на представителят на ръководството е да управлява ефективно системата,
т.е. има типични ръководни функции – планиране и организиране на дейностите по системата,
делегиране на права и отговорности,
мотивиране на персонала, (например да им вдигне заплатите - :-) шегувам се разбира се... но мотивирането остава)
контрол на изпълнението;
наблюдения и анализ на резултатите
и т.н. и т.н.
Изобщо мнооого тежка работа.

Няма как да събудите, форума с този въпрос... Тези които са се интересували са и писали доста по темата. Само да има кой да чете...

Тема: Упълномощен представител - леле звучи страшно ;)  (Прочетена 7794 пъти)

След като прочетете всичко по темата и имате  конкретен въпрос може да го зададете, и моля Ви в същата тема, за да не разводняваме форума.

jaklina

• Newbie
  • *
    • Профил
    • Ел. поща
Марси, прегледах темата, която си ми цитирала, но там по- скоро разисквате кой трябва да бъде ПР, а не какви функции изпълнява. Тези, които си ми цитирала също са доста обширни и биха могли да се тълкуват доста различно, т.е. на всеки както му е изгодно. Другото, което съм забелязала е, че в различните фирми ПР е упълномощен с разнообразни задължения. Ти казваш делегиране на права и отговорности и аз питам : може ли един ПР, който разбира се е част от това Р, да определя задълженията на останалите Ръководители и за изисква от тях? Този персонал освен материално ( което никак не е лошо предложение :)) как следва да бъде мотивиран да осъзнава потребността на СУК, понеже в един завод от 300 души на доста от сътрудници не ми дреме много за СУК. Курсове ли се организират, ПР или координатора разяснителни срещи ли провеждат? За това, че ПР наблюдава протичащите процеси и спазването на изискванията на стандарта съм съгласна, но какви анализи прави- той дали е компетентен да анализира всичко свързано с качеството, пак споменавам в завод от 300 човека?
Имах предвид, че в стандарта е написано не особено ясно какви за задълженията на ПР пред Р и какви са пред останалите сътрудници. Можем да се изчерпим с "следи за правилното функциониране на СУК" и още няколко такива производни, но дали това ще изчерпи всичко?

velbon

• Trusted Users
  • Hero Member
  • Публикации: 505
    • Профил
    • Ел. поща
Здравей jaklina,

Много благородна е инициативата да се събуди тоя заспал форум.

Ако въпросът ти е по-общ "Какви (ги) прави представителя ...?" то наистина в тия 7-8 хиляди мнения има отговор.
Но май въпросът ти е съвсем конкретен и се отнася до една фирма от 285 или 312 или ... души персонал, която се занимава с ...

Тогава може да се отговори абсолютно точно на твоя въпрос.
Отговорът на въпроса ще бъде представен като конкретен набор от организационни, методически и административни действия, както и от необходимите за това статутни, процедурни и административни документи.

За задачката ми трябва около 1 седмица подготвителна работа, 2 посещения на място във фирмата и 3-4 дни "художествено" оформление.

Ще получите:
1. Функционален профил за тази дейност.
2. Длъжностен профил за същото, съобразен с вашите потребности, но и с изискванията на съответните стандарти.
3. Диагностичен доклад, оценяващ текущото състояние по отношение на силни и слаби страни, възможности и рискове.
4. Доклад с препоръки/ предложения за подобрения.
5. Оценка пригодността на сегашния ви представител да осъществява права, отговорности, задължения.  
6. Дългосрочен и оперативен план за дейността на представителя.
7. Програма за развитие на неговата професионална квалификация и компетентност.
8. има и осмо
9. има и девето ...   да не отваряме повече очите на разни измислени консултанти...

Само че трябва да знам предварително:
1. Организационната структура и мястото МУ в нея сега.
2. Сегашната МУ ДХ.
3. Последния доклад от ВО.
4. Последния протокол от Преглед на ръководството.
5. Последния доклад на сертификатора.

Това е предостатъчно за предварителната подготовка.
Останалото - на място. Задължително - кратка среща с висшето ръковоство. 15-20 минути стигат. Щото може да се окаже, че проблемът е заровен там.
Следва ден-два работа с въпросния Представител. Май си ти?
Не се сърди, но ще трябва да се попълнят и няколко психологически теста ...

Резултатът ще ви бъде гарантирано полезен.

Пари няма да искам.

Както казахме, участваме в благородна мисия - събуждането на форума.
Резултатите ще публикуваме тук, заедно с цялата документация, разбира се без имена и фирми.

Поздрави

П.С. Срок на валидност на офертата - 10 дни.
« Последна редакция: 14/10/2012, 23:58 от velbon »

jaklina

• Newbie
  • *
    • Профил
    • Ел. поща
Здравейте Velbon,

Много благодаря за предложението на Ваша страна. Отправих го на ръководството, но за мое съжаление господата нямали време за разговори и с външни лица, стигало им, че аз съм се заела с тази работа. Проблемът е, че хем искат тази система да заработи, хем не им се отделя никакво време, като висше ръководство да обърнат вниманието, което е нужно на СУК. Разочарована съм, че сега трябва да мисля и от тяхно име, а аз не съм член на висшето ръководство, а координатор по качеството. Така че определено проблемът е заровен там, където си предположил. Да не говорим, че и УПР и той е решил, че всичко сама мога да измисля. Та стига повече с моите несгоди  :'(. Ако мога все пак да допринеса с нещо за събуждането на форума с радост ще го направя. :). Когато имам яснота какво ще прави нашия УПР непременно ще го опиша тук- ще се радвам да чуя и чуждо мнение :).

Благодаря още веднъж.

Marcii

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 686
    • Профил
    • Ел. поща
Тук ще вметна един оффтопик.

Не само форума е заспал но и цялата ни държава,
Незнам защо но всички у нас повечето мениджъри действат на принципа - акъл си имам достатъчно, пари не ми достигат.
Има и втори вариант на този отказ, Има "управленци" които са прочели само една книга и е под достойнството им да разговарят с някого прочел 1 вагон книги.
И ако Велбон беше предложил пари , нямаше да откажат да ги вземат. :-)

От друга страна като имам пред вид как науката в милата ни родина я закопават на същия принцип, не е за чудене.
Вчера се върнах от една конференция, на която производствени фирми от страни като Полша и Румъния показаха как развиват наука в производството в съвместни проекти с научни организации и прилагат иновациите в производството не по-късно от 1 година, регистрират патенти и т.н. За мой срам това, което показахме ние, беше прилагане на чуждия опит и иновативни решения отпреди не по-малко 20-30 години. Моят извод е: и срещу Румъния да вървим няма да я стигнем.