Автор Тема: Система за самоконтрол  (Прочетена 15195 пъти)

m-i

• Newbie
  • *
  • Публикации: 8
    • Профил
Система за самоконтрол
« -: 24/02/2012, 15:20 »
При проверка от Агенцията имам предписание да си обновя Системата за самоконтрол. Как да го разбирам?
1. Има новости и трябва да ги допълня.
2. Да си обновя списъка с доставчици и т.н.
Тук виждам, че е имало доста неща, но някой се е постарал нищо да не се вижда. Не намирам теми след като Агенцията пое проверките на Хеи и си мисля, че е второто, но ще съм благодарна някой да ме осветли.
Става въпрос за Магазин за хранителни стоки.
Благодаря ви предварително!

Katya

• Hero Member
  • Публикации: 561
    • ICQ Messenger - 36937072
    • Профил
    • Ел. поща
Re:Система за самоконтрол
« Отговор #1 -: 27/02/2012, 20:04 »
Никой не би могъл да ви каже как да си обновите системата без да я познава.

m-i

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #2 -: 28/02/2012, 00:27 »
Все пак благодаря за отговора  :) Просто ме интересуваше дали е имало промени и нови изисквания.

iva

• Sr. Member
  • Публикации: 321
    • Профил
« Отговор #3 -: 28/02/2012, 09:42 »
Питайте този, който ви я е разработил

m-i

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #4 -: 28/02/2012, 10:31 »
Ами едно време ни я разработи някой от местното ХЕИ, но вероятно са нямали право да го правят легално и затова през друг човек ни ги "продадоха", а предвид, че те ще ни глобяват и проверяват се съгласих на конкретната ситуация. Сега обнових хладилните съоръжения и добавих папките, които се изискват за трудовата медицина и ще видим как ще минем плановата проверка.

iva

• Sr. Member
  • Публикации: 321
    • Профил
« Отговор #5 -: 28/02/2012, 11:46 »
Желая ви успех, дано проверката ви не мине така -
http://rousse.dir.bg/news.php?id=10633722

m-i

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #6 -: 28/02/2012, 19:27 »
"Неводене" на документация при нас няма, а те ако искат винаги могат да глобят чувала съм доста глупости  ;)

Marcii

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 686
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #7 -: 02/03/2012, 21:16 »
Първия въпрос е доколко познавате съответната нормативна уредба. Всичко е свързано с познаване на основния Закон за храните и съответните наредби.
Мога да дам пример с това че, За да се управляваш автомобил е необходимо да познаваш закона за движение по пътищата и да си положил успешно изпит.
За да продаваш храни изпит не е необходимо да се полага, но все пак трябва да се познава Съответния закон и наредби.
Това има значение и когато можеш със необходимите знания да опонираш на проверяващите. Винаги при някакво изискване може да попитате "А къде го пише?"
Вторият въпрос е дали проверяващите, не искат рутинно да изтупате праха на системата си, и отново да и хвърлите едно око. Има някои системи които, са преписвани от първоизточниците и  цитират отменени наредби например Наредба 7 за храните, която бе подменен и отменена с наредба 5 :-). Има такива системи за които контролът се осъществява от ХЕИ, други от РИОКОЗ - все институции които не съществуват вече. Сега вече има АБХ,
която е към МЗХ а не към МЗ, което е своеобразна ревност между институциите. :-) Това разбира се са дреболии..., но могат да влезнат като предписание.

m-i

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #8 -: 02/03/2012, 23:25 »
Marcii благодаря, това си е най-конкретния отговор по питането ми. Ще и отупам прахта, но няма да минем само с козметика, трябва и да се обнови наистина. Аз съм от хората, които продават и работят като за себе си - каквото не ям не продавам и съответно хигиената за клиентите трябва да е на същото ниво,но те си искат и бумагите пък и е добре да се познават разпоредбите и да може да се пита  "А къде го пише?"

Tashek

• Full Member
  • Публикации: 102
    • Профил
« Отговор #9 -: 06/03/2012, 01:42 »
Уффф, много са готини от агенцията като кажат - документите имат нужда от актуализация. И кое по- точно. За мен трябва да напишат "Програмата за еди кое си има нужда от актуализация" или "Инструкцията за прием на стоки не е пълна и не обхваща всички аспекти". Най - лесно е да напишеш общото клише и да оставиш човек да си блъска главата.

По темата:

Ами ако например ползвате ""купешките" дневници от книжарница - не всички инспектори от БАБХ ги приемат и донякъде има резон, защото графите им понякога са безумни. Гледах наскоро някакви актуализации, но пак не стават според мен. Въпреки че никъде няма рамка как и под каква форма трябва да се документира даден процес, стига информацията да е надлежно представена при поискване.

Като съвет: прегледайте имате ли дневници и чек- листи основно за входящ контрол, хигиена на персонала, хигиена на обекта, контрол на отпадъци, контрол на вредители, контрол на температурите в хладилните съоръжения, контрол на кръстосано замърсяване (щом е магазин, предполагам че няма изобилие от входове и изходи). Разбира се всички тези дневници, чек- листи и т.н. следва да бъдат облечени в съответните програми, инструкции и процедури. Не е лошо да е застъпено и обучението на персонала, въпреки че ако е семеен магазин обикновено се налага сам да обучаваш себе си.

Успех!
« Последна редакция: 06/03/2012, 01:45 от Tashek »

m-i

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #10 -: 06/03/2012, 10:53 »
Семеен магазин Tashek. Дневник за контрол на боклука нямам, не съм срещала в книжарниците. Попълвам смислените графи. То име и подпис ежедневно като работи само един не виждам смисъл, не са се и заяждали за това. Като не приемат купешките дневници да си направят стандарт и за тях, то пък може ли само за последния по веригата да има изисквания, но в България редовно се започва от зад напред.
Благодаря!

tehnolog

• Newbie
  • *
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #11 -: 09/05/2012, 11:41 »
За списъка с доставчиците-трябва да направиш списък с фирмите доставчици на стоки,от които закупуваш стоките,с телефонния номер на всеки доставчик.

m-i

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #12 -: 09/05/2012, 23:47 »
Даже и да им събера копия от разрешителните и на камионите и да им запиша номерата  ;D трябвало и подробно описание на осветление, настилки, мазилки бля, бля, бля замириса ми на като не си плащаш ще те гърбим., написах им ги, приеха ги, а да видим следващия път какво са измислили.

Tashek

• Full Member
  • Публикации: 102
    • Профил
« Отговор #13 -: 23/05/2012, 23:16 »
Не е  бла- бла. Списъка с доставчици е нужен, за да може при проблем да не се губи време и да се търси по телефони и т.н., а да има актуален списък и лесно да може да се свърже отговорника с когото е необходимо. А ако този, който дава заявките не е в магазина или е на лекар примерно и възникне проблем, как ще се свържете с даден доставчик ако е спешно и нямате номера му. Също така контролните органи могат да искат да се обадят на даден доставчик ако има проблем с придружителния документ или неяснота от друго естество.

Относно разрешителните - аз лично съветвам всики мои клиенти да си направят една папка с копия на Удостоверенията за регистрация по чл.12 от Закона за храните на всички техни доставчици и да си я приложат към папката за "Входящ контрол и контрол на доставчиците", също така и копия на Удостоверенията на транспортните средства. Това пази вас от евентуални проблеми, за които няма нужда да се впускам в подробности.

Относно описанието на сградовия фонд - това се извършва в теоретичната част от Системата за самоконтрол.

m-i

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #14 -: 23/05/2012, 23:34 »
Всичките тия папки са теоретична част, писането е бумащина. Не казвам, че са излишни, а че е много работа и в един малък магазин с 1 работник-управител-чистач, който трябва примерно да описва всяка почистена или дезинфекцирана повърхност няма да остане време ни за продажба, ни за чистене, защото в едно магазинче асортимента понякога е по-богат от стокова борса, но количествата са минимални и доста често се налага това писане. Както и да е, те явно нямат начин да облекчат работата ни и ще я вършим до колкото ни е възможно.