Автор Тема: Определяне интервалите за рекалибриране на ТСИ  (Прочетена 19496 пъти)

Den.Petkova

• Newbie
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
    • Ел. поща
Здравейте !
Интересува ме имали формула, по която да се определят интервалите за рекалибриране на ТС. До сега в нашата СУК имаше ФК за определяне на интервалите на калибриране, оценяваше се точково и взависимост броя точки се определяше интервала. Разбрах, че това е недостатъчно, трябва да се включи  времето в часове на работа на ТС, работните часове в годината и ......
Моля, ако някой е наясно как се изчисляват тези интервали да сподели.
Благодаря на всички предварително !

Anonimen1

• Sr. Member
  • Публикации: 287
    • Профил
Точна формула няма... но има някои методи за определяне, които се препоръчват от този документ:

ILAC-G24/OIML D 10: Guidelines for the determination of recalibration intervals of measuring equipment used in testing laboratories.

Полезни думи, безплатни и платни софтуерчета, както и допълнителна литература за тях, може да откриеш тук.

Таралежът е птица упорита... едва след като го изриташ - тогава полита!

Den.Petkova

• Newbie
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
    • Ел. поща
Благодаря за информацията.
Аз мисля, че в ILAC- G24/ OIML D 10    Методи за актуализиране на интервалите за прекалибриране, указани в този международен документ  са :

1.   Автоматично настройване или „стълба” (на основа на календарно време);
2.   Контролна карта (на основа на календарно време);
3.   Време на използване;
4.   Контрол по време на експлоатация или изпитване с „черна кутия”;
5.   Статистически методи.

Най-правилно би било по метод 3- време на използване, но немога да си представя как с всяко ТС с което работиш записваш днес колко пъти и поколко минути се работил с него. Такива записи водим за везните, но е трудно да се записва за всяко ТС.
Ориентира ме се към метод 1.Автоматично настройване или стълба на основа календарно време. Но да ли това е най-правилния подход - не знам.
Колкото до точкуване на факторите влияещи върху интервала за рекалибриране е много субективно. Няма как да определиш десет точки - 3 години или нещо подобно. Може да се определи минимален и максимален брой точки, но интервала за мене си остава загадка. Хубаво беше през 1993г. - всички ТС всяка година минават в метериологията на проверка - калибриране. Няма препоръки от производител, няма условия на заобикаляща среда. Но това бяха жестоките Руски стандарти. Сега сме в Европейския съюз, хората дават възможностти за избор, но в България сме по-християни и от Папата, така че ......
.

Anonimen1

• Sr. Member
    • Профил
Никой от препоръчаните методи не е идеален, както се вижда от таблицата:

Метод 3 върши работа при онези ТСИ в които има вградени таймери, които отчитат и сумират времето през което уреда е бил включен - т.е. средството трябва да е електронно. Но дори и при тях за съжаление мн. малко уреди имат подобна функция. Записването на ръка на времето за използване на всеки уред - особено ако са мн. на брой... си е "жива мъка".

Метода за точкуване по зададени фактори по принцип се приема от инспектори и одитори - поне аз доколкото имам наблюдение. За да се настрои скалата обаче, т.е. при толкова точки еди какъв си интервал - при толкова - еди какъв си, се изисква първоначално "експертно" да фиксирате една граница, която след това да уточните, като наблюдавате и записвате поведението на уредите.

На мен лично ми допадна метода А3 и тестера към него (free версия), които предлагат на сайта, който посочих по-горе... само че при него пък трябва да  определите доверителните граници и да водите статистика колко от измерванията са били в доверителния интервал и колко извън него за всеки уред.

Изобщо въпроса с тези интервали е доста сложен и няма "лесен" метод, ако все пак искате интервалите да са обосновани по някакъв начин отчитащ поведението и характеристиките на конкретното ТСИ.

Katya

• Hero Member
  • Публикации: 561
    • ICQ Messenger - 36937072
    • Профил
    • Ел. поща
Ако имате записи от калибрирането на уредите и съответно за грешки, може да се позовете на тях, като в обосновката включите и време на ползване, грешки и т,н, Направете си статистически анализ и обосновете интервала.

iliyanman

• Newbie
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
    • Ел. поща
Има ли някой превод на ILAC- G24/ OIML D 10.
Намирам на всички езици, че даже и на руски, а на български няма...
Не ми харесаха от БСА само таблица и точки, трябва и сметки...

Anonimen1

• Sr. Member
    • Профил
Има ли някой превод на ILAC- G24/ OIML D 10.
Намирам на всички езици, че даже и на руски, а на български няма...
Не ми харесаха от БСА само таблица и точки, трябва и сметки...

И да го има някой преведен на Бг... няма да ти свърши кой знае каква работа си мисля. В него не се описват подробно самите методи, ами е дадено само общо описание и сравнение по показатели (виж таблицата от по-горен пост) между по-широко разпространените/известните от тях. Липсата на конкретика за изпълнението на самите методи в този ILAC-24...документ е лесно забележима на който и език да си я намерил. БСА много обичат да се позовават на този документ като редят несъответствия... само че и тях да ги питаш - едва ли са много тези, дето ще ти обяснят нещо по-съществено за тях... т.е. "едноокият в царството на слепците минава за цар" ;).

Щом ти трябват и сметки... (от написаното разбирам че имаш някакви попълнени таблици с данни, но не знаеш как да ги обработиш) ще трябва да се обърнеш към някой, който е навътре с нещата - напр. ДАМТН, Института по метрология, лаборатории, университетите с технически профил и т.н., където си "пазят" разни такива (прашасали) методи(ч)ки или поне можеш да поговориш с хора, дето са навътре с тази материя (която поне от това до което аз успях да се докосна преди време си е цяла наука и в повечето случаи никак не е проста и лесна за прилагане от не-специалисти).

Успех!