Автор Тема: Доклад от основно охарактеризиране на отпадъци  (Прочетена 10953 пъти)

iva

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 321
    • Профил
Здравейте колеги,
някой от вас, занимаващ се с управление на отпадъци в производствена фирма, срещал ли се е вече с най-новото изискване за представяне в РИОСВ на доклад от основно охарактеризиране на отпадъци.
Днес имах честта (или по-скоро мъката) да се запозная с него - има готов разработен формуляр на сайта на изпълнителна агенция по околна среда как трябва да изглежда този доклад и какво да пише вътре в него.
Та питам, някой борил ли се е вече с това "животно" - изискването е от тази година (за представянето на такъв доклад) и е въведено през ноември, 2011 г.?  ???
Поредната измислена бумащина няма да оправи неразбориите във връзка с депата за отпадъци, а ще доведе до още абсурди в иначе "логично подреденото" ни екологично законодателство  >:(
Моля ако някой е по-запознат да сподели тук опит или насоки.

roza

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 370
    • Профил
    • Ел. поща
Може ли да цитираш нормативен документ - в каква връзка е това - с годишния отчет или нещо друго?

iva

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 321
    • Профил
Това е във връзка с Наредба №8 за работата на сметищата - сега не мога точно да я цитирам. Та за да сключа договор със сметището за тази година за депониране на производствен отпадък с код еди какъв си трябва да представя такъв доклад в РИОСВ. Оттам трябва да дадат становище и чак тогава след получаване на становището мога да сключа договор със сметището. При положение, че отпадъкът/ите са заявени като генерирани от производствената фирма, има създадена необходимата документация, разрешително, изготвяни годишни отчети, охарактеризирани веднъж съгласно горната Наредба - сега трябва пак същото охарактеризиране, ама по-подробно, облечено под формата на доклад. Говорих с инспектор от РИОСВ, питах има ли някакъв срок - нямало такъв, ама и докато не го направим няма да имаме и договор със сметището, респективно да депонираме там отпадъка.
Та затова се чудя, дали е необходимо да се консултирам със специалист еколог допълнително или гледам в тавана и преписвам каквото съм писала и преди.

Anonimen1

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 287
    • Профил
"НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 8 ОТ 2004 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И ИЗИСКВАНИЯТА ЗА ИЗГРАЖДАНЕ И ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА ДЕПА И НА ДРУГИ СЪОРЪЖЕНИЯ И ИНСТАЛАЦИИ ЗА ОПОЛЗОТВОРЯВАНЕ И ОБЕЗВРЕЖДАНЕ НА ОТПАДЪЦИ (ДВ, БР. 83 ОТ 2004 Г.)", влязла в сила от 01.04.2011 год.

Цитат
...
§ 5. (В сила от 01.04.2011 г.) Създава се чл. 35а:
"Чл. 35а. (1) Притежателят на отпадъци, предназначени за обезвреждане чрез депониране, представя на директора на РИОСВ, на чиято територия се образуват отпадъците, документацията от основното охарактеризиране във:
1. един екземпляр на хартиен и електронен носител в случаите, когато за отпадъка не се изисква изпитване за определяне на поведението му при излужване;
2. два екземпляра на хартиен и електронен носител в случаите, когато за отпадъка се изисква изпитване за определяне на поведението му при излужване.
(2) В случаите по ал. 1, т. 1 директорът на РИОСВ в 14-дневен срок от представяне на документацията от основното охарактеризиране може да изисква отстраняване на нередовности и/или предоставяне на допълнителна информация от притежателя на отпадъка.
(3) В случаите по ал. 1, т. 2 директорът на РИОСВ в 14-дневен срок от представяне на документацията от основното охарактеризиране изпраща по служебен път документацията на изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС), като прилага становище на РИОСВ по представената документация.
(4) В случаите по ал. 3 изпълнителният директор на ИАОС в 14-дневен срок от представяне на документацията от основното охарактеризиране може да изисква отстраняване на нередовности и/или предоставяне на допълнителна информация от притежателя на отпадъка.
(5) В случаите по ал. 2 и 4 притежателят на отпадъка отстранява нередовностите и/или предоставя допълнителна информация в срок, определен от компетентния орган.
(6) В едномесечен срок от представяне на документацията от основното охарактеризиране или от отстраняване на нередовностите и/или предоставяне на допълнителната информация:
1. директорът на РИОСВ в случаите по ал. 1, т. 1 се произнася със становище, което съдържа заключение относно:
а) възможността за депониране на разглеждания в документацията отпадък;
б) класа на депото съгласно чл. 11, ал. 1, в което отпадъкът може да се депонира;
2. изпълнителният директор на ИАОС в случаите по ал. 1, т. 2 се произнася със становище, което съдържа заключение относно:
а) възможността за депониране на разглеждания в документацията отпадък;
б) класа на депото съгласно чл. 11, ал. 1, в което отпадъкът може да се депонира;
в) ключовите параметри, които периодично да се изпитват за установяване на съответствието на получените резултати с резултатите от основното охарактеризиране;
г) честотата на извършване на изпитване за установяване на съответствието на получените резултати с резултатите от основното охарактеризиране."
....

предполагам, че за това става въпрос ?!

Ако да, в чл. 35а се казва "документацията от основното охарактеризиране" а не Доклад ?!?  iva или ти нещо не си разбрала или инспектора те е пратил малко за зелен хайвер ?!
Таралежът е птица упорита... едва след като го изриташ - тогава полита!

iva

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 321
    • Профил

Да, за това става въпрос - този линк е към образеца на въпросния доклад
http://eea.government.bg/bg/legislation/waste/rakovodstvo/index.html

и май излиза, че именно доклада е "документацията от основното охарактеризиране" - в моя случай аз имам охарактеризиране на отпадъка още от 2009 г. и е дори със становище от РИОСВ още оттогава, че е напълно изчерпателно - тогава аз сама си изисках в нарочно писмо да ми отговорят от РИОСВ писмено достатъчна ли е информацията и отговорът е "ДА". Сега обаче инспектора ми каза, че онова не важи и трябва да представя такъв доклад - от посочения линк точно така, както го пише в чл. 35а, ал. 1, т. 1 и 2. А и както се вижда от линка и за становището им има посочен образец.

Един вид пишем си едно и също и само си играем колко повече бумащина да създаваме  >:(

svetlidj

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
    • Ел. поща
Здравейте,
тъй като ме нагърбиха и мен със тази задача дали някои вече е попълнил Приложение 1 и Приложение 3.
Ще съм много благодарен ако някой помагне!


iva

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 321
    • Профил
Какво по-точно те интересува?
Зависи какъв ти е отпадъка/отпадъците ...................
Аз си чакам становището - вече мина повече от месец. Даже тази седмица мисля да се обадя да питам дали е излязло.
Изтриваш указанията и пишеш каквото е обяснено, че трябва да се напише. Е, трябва и малко творчество да се покаже ........... зависи какъв ти е отпадъка. А да не говорим колко неграмотно е съставен образеца - два пъти се повтаря точка 10 мисля, че беше; липсват атрибути като дата на изготвяне и кой го е изготвил този доклад. По този повод - с неграмотността - наскоро като гледах и една заповед от ДАМТН - бяха написали числото 4 с римски цифри така - IIII . Но това е друга тема .................
Ако се чувстваш несигурна питай в съответната РИОСВ - би трябвало да дават консултации или поне да оказват методическа помощ.

todorse

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
    • Ел. поща
Някой може ли да ми каже, дали отпадък с код 20 01 08 - биоразградими отпадъци от кухни и заведения за обществено хранене, подлежи на обезвреждане чрез депониране и дали е необходимо да се прави доклад за основно охарактеризиране на съответния отпадък.
И ако някой е правил такъв доклад за този отпадък, може ли да го ми го изпрати, че вече два пъти ми връщат докладите от РИОСВ и направо съм се отчаял.

Благодаря Ви предварително !!!
Тодор
todorseme@gmail.com

iva

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 321
    • Профил
Такъв доклад ти е необходим само ако ще карате отпадъка на сметището. Ако намерите друго решение/начин да се отървате от него, т.е. няма да го карате на сметището, тогава не ви трябва доклад. Но добре би било да го имате, за да може да сключите договор със сметището за приемане на този отпадък. Щом два пъти ти връщат доклада би трябвало да се обосноват за какво ти го връщат - затова поискай от тях писмено обяснение, или поискай да ти окажат техническа помощ при написването - поне това са длъжни да го направят под формата на една консултация с техен експерт. Напиши си го на чернова, запиши си там и въпросите, които имаш към съответната точка и да ти обяснят на място.
Например как описваш отпадъка - какво представлява - кажи. Ако е остатъци от храна не може ли да я давате на някакви животни, ако имате зоопарк, кучкарник, може там да го давате. Тогава не ви трябва доклад. Но ако е масло от фритюрници, прибори за храна за еднократна употреба тогава не знам.

todorse

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
    • Ел. поща
Става въпрос за обелки от плодове и зеленчуци, негодни за употреба плодове и зеленчуци, и др подобни. Иначе олиото от фритюрници и хранителните мазнини са с друг код по наредба 3. Не знам дали обаче в тоя код 20 01 08 попадат животински остатъци от храни, a по закон те се изгарят в екарисаж. А за отпадъците от растителен произход по принцип трябва да се компостират, но при мен нещата са такива че количествата не са много големи и е нецелесъобразно да ги компостираме и ги предаваме за депониране на сметището.

Просто ме интересува дали някой е попълвал доклад за основно охарактеризиране на биоразградими отпадъци от кухни и заведения за обществено хранене, и ако е да ми изпрати едно копие като образец. Иначе от РИОСВ ми дават разни предписания но все не са доволни.

Благодаря за бързия отговор
Тодор
todorseme@gmail.com

desivasileva

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
Здравейте!
Бих искала да попитам някой писал ли е Доклад за основно охарактеризиране на отпадъци с кодове:
040221 Отпадъци от необработени текстилни влакна
 040222 Отпадъци от обработени текстилни влакна
170107 Смеси от бетон, тухли, материали плочки и керамични изделия, различни от упоменатите в 17 01 06