Автор Тема: Развъдник за риба  (Прочетена 5057 пъти)

Tashek

• Full Member
  • Публикации: 102
    • Профил
Развъдник за риба
« -: 18/05/2011, 03:41 »
Някой да има идея за Система за самоконтрол за развъдник за риба??? Малко странен въпрос, но ми излезе като запитване, а не съм се занимавал с това досега. Събрах нормативните документи, които регламентират дейността, но е ново за мен и затова питам, ако има някой вещ, направо да прехвърля клиента...

Marcii

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 686
    • Профил
    • Ел. поща
Re:Развъдник за риба
« Отговор #1 -: 20/05/2011, 21:27 »
Е какво толкова има...  ;D

Храна като всяка друга.  ;D

Принципите са същите, трябва да си наясно с особеностите на вида. Мисля че без специалист по аквакултури, ще е трудно да се изгради система. В нета има доста неща за HACCP и рибите... и скаридите. Е за скаридите има даже повече. :o

Tashek

• Full Member
    • Профил
« Отговор #2 -: 24/05/2011, 23:04 »
Благодаря Marcii

Относно храната като храна, това ще стане. Но това надолу са само част от изискванията към обектите, които според мен трябва да залегнат в системата за самоконтрол. Отделно има една купчина изисквания за дневници за фуражи, за входяща развъден материал, влезли риби, излезли риби, смъртност, мониторинги и т.н.

1. водата, захранваща рибовъдните обекти, да отговаря на изискванията на Наредба № 4 от 2000 г. за качеството на водите за рибовъдство и за развъждане на черупкови организми (ДВ, бр. 88 от 2000 г.);
2. да разполагат с технологична схема на производство съгласно чл. 25а, ал. 2, т. 4 на Закона за рибарството и аквакултурите (ЗРА);
3. да имат съоръжения, изключващи наличието на аквакултури (включително и хайвер) във водата, която напуска обекта за производство на аквакултури, както и за възпрепятстване на навлизането с водата на хидробионти в стопанството;
4. отглеждането на риба и други водни организми в мрежени клетки (садки) да не превишава определения лимит за производство съгласно чл. 25а, ал. 2, т. 8 и чл. 27, т. 7 ЗРА;
5. съоръженията за отглеждане на аквакултури да имат възможност за почистване и дезинфекция при необходимост;
6. басейновите стопанства да разполагат с възможност за пълното пресушаване на басейните при необходимост;
7. да имат карантинно отделение с независимо водоснабдяване и осигурена дезинфекция на технологичните води, специално оборудване и инвентар, предназначени за предотвратяване на замърсяването на останалите басейни;
8. да разполагат със спомагателни сгради и съоръжения:
а) място за първична обработка и транспорт на рибата за първа продажба;
б) място за механично почистване, измиване и дезинфекция на транспортни средства, рибовъден и риболовен инвентар;
в) помещение за работниците със санитарен възел;
г) склад за фураж;
д) помещение за ветеринарномедицински препарати, средства за дезинфекция и дератизация;
е) пункт за събиране и обезвреждане на умрелите риби близо до външните граници на обекта.

Ще ми трябва много време да седна и да се занимавам стъпка по стъпка да го правя, а и съм затрупан с работа по други обекти. Та затова имах предвид, ако някой се е занимавал, направо да прехвърля клиентите и да си работят заедно.

pchelichki

• Newbie
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
« Отговор #3 -: 27/08/2011, 20:22 »
ako vse o6te e v sila predlojenieto , preprati klienta na samanliev@gmail.com

Tashek

• Full Member
    • Профил
« Отговор #4 -: 28/08/2011, 17:16 »
Доколкото знам клиентите се свързаха с някакъв Професор в Пловдив и си внедриха системите.

Katya

• Hero Member
  • Публикации: 561
    • ICQ Messenger - 36937072
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #5 -: 01/09/2011, 22:53 »
Професора обучаващ, консултант и одитор ли  :) :)

Tashek

• Full Member
    • Профил
« Отговор #6 -: 02/09/2011, 12:54 »
 :) Доколкото разбрах само консултант и обучаващ  ;)