Автор Тема: Нотариална проверка на сертификат?  (Прочетена 3182 пъти)

AQUA

• Newbie
  • *
  • Публикации: 62
    • Профил
НОТАРИАЛНО ЗАВЕРЕНО КОПИЕ НА СЕРТИФИКАТИТЕ ПО ИСО!
Доживях и това да ми поискат за търговете за обществени поръчки!
Юристката на фирмата ме пита какво да покаже на нотариуса, за да е сигурен той, че това е оригиналът, защото на сертификатите /издадени от ТЮФ/ няма ръчно поставен подпис и мокър печат. Аз й казах, че нотариусът единствено може  да поиска от сертификатора да потвърди, че сертификатът е валиден. Може би има и друг начин, аз за това се сетих.

edit otk: Преместена тема
« Последна редакция: 28/01/2011, 01:05 от otk »

Anonimen1

• Sr. Member
  • Публикации: 287
    • Профил
Нотариална проверка на сертификат?
« Отговор #1 -: 20/01/2011, 14:35 »
НОТАРИАЛНО ЗАВЕРЕНО КОПИЕ НА СЕРТИФИКАТИТЕ ПО ИСО!
Доживях и това да ми поискат за търговете за обществени поръчки!
Юристката на фирмата ме пита какво да покаже на нотариуса, за да е сигурен той, че това е оригиналът, защото на сертификатите /издадени от ТЮФ/ няма ръчно поставен подпис и мокър печат. Аз й казах, че нотариусът единствено може  да поиска от сертификатора да потвърди, че сертификатът е валиден. Може би има и друг начин, аз за това се сетих.

То това се практикува като "спънка" вече повече от 8 месеца (поне аз знам за толкоз :) )  и далеч не е заради това дали има или няма мокър подпис и печат на сертификата. Подобни "заверки" са изисквани за сертификати издадени и от СЖС, Лойдовете и др. най-вероятно - не само от Тюф.

Тази "практика" дори може да се каже че вече се установи като нещо нормално при търговете в строителството най-вече... И какво се получава: аз примерно съм Управител на фирма сертифицирана по ... от акредитираната сертифицираща организация..., която поддържа единен регистър на сертификатите си за цял свят и някакъв "бай - галош" от организаторите на обществената поръчка ще ми иска нотариално заверено копие... от сертификата  ???  :o

Еми за какво е този номер на сертификата дето се слага ?!?, холограмни стикери ?!? публични онлайн регистри на сертифицираните организации, поддържани от сертификаторите ?!?...  какъв е смисъла от всичко това, когато бай-администратор (галош) си няма хабер и не си дава труд да проумее какво е значението на туй "нящо" Сертификата ?!?
Ами вдигни телефона/факса, обади се в сертифициращата организация и питай бре - да ти кажат представения от кандидата Х сертификат с номер еди кой си на чие име е регистриран - дали и докога е валиден и т.н. дори ако искаш и официална справка да ти пуснат...

... ама то отде толкоз акъл у бай-администратор ?!? - то да не е нещо дето мож му го наби... и естествено най-лесния начин да си "върже гащите" срещу някое СРС (недай си боже  ;D) заложено в търга -  е да прати кандидата за "зелен хайвер" да му вади нотариално копие... просто нямам думи за безхаберието което цари в 95/100-тни от родната ни администрация. Сещам се за Радой Ралин и неговото възклицание: "Поооомоооощ - обслужват ни!"  ::)

//Макар и да е сложена в "Да се посмеем" тази история с нотариални заверки на сертификатите си иска направо нова категория - "Да поплачем"  :'( //  ;D
Таралежът е птица упорита... едва след като го изриташ - тогава полита!

Tashek

• Full Member
  • Публикации: 102
    • Профил
Re:Нотариална проверка на сертификат?
« Отговор #2 -: 21/03/2011, 01:46 »
Относно некадърността на администратора - в един търг искат сертификация по ISO 22000, ISO 9001 и HACCP- искат три отделни сертификата...

keres

• Trusted Users
  • Full Member
  • Публикации: 171
    • Профил
Re:Нотариална проверка на сертификат?
« Отговор #3 -: 21/03/2011, 10:05 »
Абе да има  ;)