Автор Тема: Стандарти за дигитални електронни(дигитални) шублери  (Прочетена 11497 пъти)

Mitaka

• Newbie
  • *
  • Публикации: 9
    • Профил
Здравейте
Реших и аз да се обърна към Вас с молба за съвет.Значи :) във фирмата в която работя имахме строга забележка на Одита, за това че липсват критерий, по който се определя, кой шублери, микрометри и индикаторни часовници са годни за употреба и кой НЕ.НЕВЕРОЯТНО но ФАКТ :).Като резултат ние или по - точно аз,(поех калибрирането в последствие), поръчах и закупихме стандартите, който ни бяха необходими.Или поне така си мислех, докато не ги получих.Поради не достатъчнъта ми компетентност съм поръчал стандартите за шублери, дълбокомери и др. за основни размери, които не ми вършат работа.По - късно след консултация разбрах че ми трябва стандарта БДС 5064:1980 - Инструменти измерителни с линеен нониус. Технически изисквания[/u].
Въпроса ми е следния.
1.Дали само това е стандарта, който ми е необходим?
2.След като там пише, че се отнася за инструменти с линеен нониус, какъв ми трябва за електронните?
Имам и въпрос, относно стандарта за Индикатори часовников тип.Там също имам и дигитални.Вярно че тяхната резолюция също е 0.01мм, но мога ли да ползвам същия стандарт, като на аналоговите.
В сайта на БДС не видях нищо за дигитални инструменти.
Благодаря Ви

dido

• Full Member
  • Публикации: 100
    • Профил
    • Ел. поща
Здравей Митак,

не Ви познавам разработената процедура,нито производството,но предполагам,че
одиторите просто са Ви казали,че процедурата е не по реда си,така,че да не е
критично несъответствие водещо до отнемане на сертификат ;)...предполагам :)
А колкото до стандартите ,лошо няма.Не,че ще ви са от практическа полза.
"Човекът е упорит търсач на смисъла" Джон Горднър

otk

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Публикации: 469
    • Профил
Митак, не ти трябват стандарти за шублери – необходима ти е валидна методика за калибриране. Но понеже споменаваш, че не се чувстваш достатъчно компетентен, не съм сигурен дали си наясно с какво си се заел. Процесът на калибриране на СИ не е шега работа.

Все пак, ако си мераклия, можеш да погледнеш:

ISO 14253-1
Изисквания към геометрията на продукти (GPS). Проверка чрез измерване на детайли и на средства за измерване. Част 1: Правила за вземане на решения за доказване на съответствие или несъответствие с изискванията
ISO 14253-2
Изисквания към геометрията на продукти (GPS). Проверка чрез измерване на детайли и на средства за измерване. Част 2: Ръководство за оценяване на неопределеността на геометрични измервания при калибриране на средства за измерване и при проверка на продукт
ISO/TS 14253-3
Изисквания към геометрията на продукти (GPS). Проверка чрез измерване на детайли и на средства за измерване. Част 3: Ръководство за постигане на съгласие на изразената неопределеност на измерване
ISO 11843-1
Възможност за откриване на различия. Част 1: Термини и определение
ISO 11843-2
Възможност за откриване на различия. Част 2: Методология на линейното калибриране
ISO 10012
Системи за управление на измерванията. Изисквания за процесите на измерване и техническите средства за измерване
ISO 10017
Guidance on Statistical Techniques for ISO 9001
JCGM-200 2008
International Vocabulary of Metrology – Basic and general concepts and associated terms
JCGM-100 2008
Еvaluation of measurement data — Guide to the expression of uncertainty in measurement (GUM)
Неопределеност на резултат от измерването, Радев, Богев, Софтрейд 2001

Има и една темичка във форума за практическото приложение на статистически методи. Можеш да я погледнеш. Щото ще ти се наложи. ;)
« Последна редакция: 12/12/2010, 16:09 от otk »

Mitaka

• Newbie
  • *
    • Профил
Хммм.. как да ви кажа.На ясно съм че е голяма лъжицата, за моята уста, ама от друга страна нямам, кой знае какъв избор.А и нямам нищо против предизвикателствата.Тук е момента, до попитам също дали съществуват някакви курсове, за метролози- квалификационни или каквито и да е.Всичко, което може да ме осветли по темата.
А относно процедурата, нямаме никакви забележки.Просто в инструкцийте, който са като свързани документи, към тази процедура и са за калибриране на шублери, температурни индикатори, микрометри и др. в някой от тях, или по - точно в шублерите, индикаторите и микрометрите, пише че "ако не отговарят на критерийте се изваждат от употреба".А критерий липсват.След като закупих стандартите за  идикатори часовников тип примерно, там си пише, какви отклонения за определен клас са допустими.Такова нещо ми трябва и за шублерите, който са на всичкото от горе, нониусни и дигитални.Ако можете да обясните, като за новобранци или да дадете примери някакви, ще съм ви много благодарен.ЩЕ ЧЕРПЯ ОБЕЩАВАМ  :D .

otk

• Global Moderator
  • Sr. Member
    • Профил
Митак, след втория ти пост съм почти сигурен, че не правиш калибриране, а нещо друго ::). Какво точно е то, ще установиш след справка в Международния речник по метрология ;). Колкото до стандартите, доколкото знам няма специални стандарти за шублери и  микрометри с дигитален екран, може би защото се различават от обикновените предимно в своите проектни характеристики. Тук има списък на стандартите, на които декларира че съответстват собствените му продукти един световен производител. С уговорката, че за нуждите на калибрирането можеш да минеш и без тях, т.е спестяваш едни 4-500 лв. разходи за стандарти.
За обучение провери в БИМ, където мисля че фукционираше някакъв учебен център.

ПП В предишния си пост допълних списъка с някои документи, които могат да бъдат полезни за искащите да научат повече за калибрирането, както и с една книжка на български.
« Последна редакция: 16/11/2010, 12:59 от otk »

iva

• Sr. Member
  • Публикации: 321
    • Профил
Някой ползвал ли е услуги на лаборатория за калибриране на шублери и да ми я препоръча?

Криси

• Full Member
  • Публикации: 117
    • Профил
    • Ел. поща

Stefan

• Newbie
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Здравейте,
за да повишите знанията си по метрология си купете ,,Метрология и измервателна техника"
-три тома.
Там ще се запознаете с всички въпроси които ви интерисуват.
Колкото до методика за калибриране в България такава няма да намерите.
Имат акредитираните лаборатории но едва ли някой ще ви даде информация.
Въпроса е ще калибрирате ли или ще проверявате шублерите.
Ако проверявате си купувате комплект за  шублери/Каталог на Митутойо/.
Комплекта задължително трябва да е с калибриращо свидетелство.Съдържа калибрирани еталонни мерки 41.3 мм.131.4 мм гривни 4 мм и 20 мм.Проверяващите основно гледат има ли проследимост на еталоните.
Може да прочетете следните документи: DIN 862,VDI DGQ 2618 blatt 9.
Ако ви искат калибрирани шублери,микрометри това можете да го направите само в акредитирани лаборатории.
Не знам какъв продукт произвеждате но ако шублерите ви са за вътрешен междуоперационнен контрол ви съветвам да си правите проверки с комплекта за който ви писах по горе.
Дано да съм помогнал с тази информация.

otk

• Global Moderator
  • Sr. Member
    • Профил
Ако ви искат калибрирани шублери,микрометри това можете да го направите само в акредитирани лаборатории.

Може и без това "само".

Mitaka

• Newbie
  • *
    • Профил
Благодаря на Стефан за информацията, която ми предостави.Може би, не съм уточнил найстина, че всъщост проверявам, а не калибрирам шублерите и др.Другото, за което сте прав че ги исползваме за вътрешен междуоперационнен контрол.Отговорните инстументи и продукцията, ги измерваме с трикоординатни измервателни машини, ГОМ и т.н.Те определено не са ми проблем, защото съм си направил връзка с доставчика и производителя и те си ги проверяват и калибрират периодично.Иначе разполагам с комплект.... дори няколко комплекта Краищни мерки различен клас.С тях си проверявам шублерите.Но все пак ми липсват критерийте за който писах в предишните постове :).

otk

• Global Moderator
  • Sr. Member
    • Профил
Разгеле, вече си разбрал какво правиш, ето няколко примерни критерия за проверка:

СИ – шублер
Вид проверка:
1. Калибрационен статус (само за СИ, за които се изисква калибриране):
изискване – наличие на удостоверяващ калибрирането на СИ документ и съоветствие с планирания интервал.
2. Външен оглед:
изискване – не се допуска наличието на побитости, дълбоки драскотини и следи от корозия по работните повърхности, влияещи на метрологичните и проектните х-ки; щрихите и номерацията на основната и нониусната скала, трябва да се разчитат лесно (същото важи и за показанията на дисплея, ако е дигитален шублер) и т.нат.
средство за проверка – лупа с увеличение х…

3. Взимодействие на частите:
изискване – придвижването на нониусната рамка трябва да става леко и плавно, без задържане; застопоряващият механизъм да фиксира сигурно рамката в границите на измерителния обхват; устройството за микрометрично преместване (ако има такова) трябва да бъде в изправност.
средство за проверка – стенд (може и на ръка)

4. Проверка на нулата/настройката на нулата:
изискване –  при допрени челюсти трябва да се отчете нулево показание на скалите; ако съществува устройство за настройка, то трябва да бъде в изправност.

5. Проверка на грешката:
изискване – е  ≤ [e]
Например (може да бъде и друго!), [e] = ± (20 + 0.05L),
където
e – грешката в показанието, μm;
[e] – максимално допустимата грешката в показанието, μm;
L – всяка проверена стойност в границите на измерителния обхват, mm;
средство за проверка – к-т плоскопаралелни краищни мерки и гривни с кл. на точност …,

6. Проверка за успоредност на челюстите:
изискване
– за измерване на външни размери – p ≤ [p],
Например (може да бъде и друго!), [p] = e/3,
средство за проверка – индикаторен часовник с обхват …, деление … и точност …; стойка

и т. нат…

Можеш да си „измислиш” и други критерии. Простичкото правило е да проверяваме това, което трябва, а не това, което можем.

И още нещо. Дали едно СИ ще бъде калибрирано или не, зависи не от мястото му на използване в технологическия процес (дали мерим между операциите, крайният продукт или другаде), а от това в каква степен искаме да се доверим на резултата от измерването. ;)
« Последна редакция: 15/12/2010, 00:20 от otk »

Mitaka

• Newbie
  • *
    • Профил
 :) :) :) :)

Ееееее човек, БОГ СИ да знаеш..... БОГ СИ.

Stefan

• Newbie
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Митак това намерих в Интернет!На намски е .Може да е полезно.
Die Kalibrierung des Messschiebers
Beim Kalibrieren handelt es sich um eine Vergleichsmessung, die zur Überprüfung von Messmitteln dient, hierbei wird die Abweichung des Ist- vom Sollwert überprüft und in einem Kalibrierschein dokumentiert.

Jedes Messmittel in der Produktion von genormten Industrieunternehmen muss in regelmäßigen Zeitabständen dahingehend überprüft werden, so dass es seinen Anforderungen gerecht wird. Für den Messschieber heißt dies vor allem, das die in DIN 862 festgelegten Fehlergrenzen eingehalten werden.

Um beim Messen mit dem Messschieber sicher sein zu können, dass das angezeigte Messergebnis auch stimmt, muss dieser kalibriert werden. Auf Grundlage einer der gängigsten Normen, der DIN EN ISO 9000, ist festgelegt das Prüfmittel wie der Messschieber zu kalibrieren sind.

Durchführung der Kalibrierung

--------------------------------------------------------------------------------

Um mit dem Kalibrieren beginnen zu können, muss der Messschieber absolut sauber sein und entmagnetisiert werden. Leichte Korrosionsflecken lassen sich mit einem Ölstein entfernen. Nach einer ersten Sichtprüfung auf eventuell vorhandene Beschädigungen kann mit der eigentlichen Kalibrierung begonnen werden.

Bei der Außenmessung beginnt man mit der Nullstellung des Messschiebers. Abgesehen davon, dass der angezeigte Wert des Messschiebers Null sein sollte, soll der Messschieber im geschlossenen Zustand gegen eine helle Lichtquelle gehalten werden. Es darf in geschlossenem Zustand kein Licht durch die Messschenkel zu sehen sein. Im weiteren Verlauf wird die Kalibrierung mit Parallelendmaßen für die Außen und Stufenmessung durchgeführt, und mit einem Einstellring für die Innenmessung.

Bei Messschieber bis 150mm wird Außenmessungen wird an drei Punkten des Messschenkels, typischerweise bei 30mm , 41,3mm und 131,4mm ,der angezeigte Messwert festgehalten. Die Messungen sind innen, mittig und außen mit einem Parallelendmaß vorzunehmen. An zwei weiteren Positionen genügen je zwei Messungen, innen und außen. Bei größeren Messschiebern mit einer Messspanne von über 300mm sind fünf über den Messbereich verteilte Messpunkte zu wählen.

Die Kalibrierung der Kreuzschnäbel für die Innenmessung erfolgt mittels eines Einstellringes. Der Einstellring ist kleiner oder gleich 25mm zu wählen. Bei schneidenförmig geschliffenen Kreuzschnäbeln ist die Messabweichung zusätzlich mit einem Einstellring von 4mm Größe zu ermitteln.

Die für die Kalibrierung von Messchiebern notwendigen Endmasse und Einstellringe werden vom guten Fachhandel als Kalibrierset angeboten

Um die Messabweichung bei Tiefen- und Stufenmessungen festzustellen, wird auf einer ebenen Fläche (idealerweise aufn einer Messplatte) mit einem Parallelendmaß der Messwert ermittelt. Die Abstandsmessungen müssen mit den Stirnseiten der Messschenkel und der Tiefenmessstange durchgeführt werden. In beiden Fällen muss der annähernd auf Maß eingestellte Messschieber senkrecht angesetzt und die Schieberbewegung vorsichtig ausgeführt werden. Die abgesetzte Seite soll grundsätzlich am Werkstück beziehungsweise dem Endmaß liegen, um Abweichungen durch Übergangsradien zu vermeiden.

Bei allen Messungen ist darauf zu achten, dass mit gleicher Messkraft gemessen wird. Des weiteren sind die Feststelleinrichtung des Messschiebers zu überprüfen.

Dokumentation der Kalibrierung

--------------------------------------------------------------------------------

Die Kalibrierung mit den ermittelten Messwerten ist zu dokumentieren und aufzubewahren. Des weiteren muss neben dem Messschieber jedes kalibrierte Messgerät (ähnlich einer TÜV-Plakette am Auto) eine Markierung erhalten, welches dem Messgerät bescheinigt, dass es kalibriert wurde und wann das nächste Kalibrierintervall fällig ist. Eine Identnummer jedes Messgeräts ermöglicht eine verwechslungsfreie und lückenlose Dokumentation der Kalibrierung.

Bei einer zu großen Messwertabweichung und / oder einer Beschädigung des Messschiebers ist dieser auszusondern.

Gancho

• Newbie
  • *
  • Публикации: 4
    • Профил
Мерси за темата момчета, съвсем случайно я намерих, но точно това ми трябваше.

Seksenov

• Newbie
  • *
  • Публикации: 23
  • (¬ ∀ξ F)S,v = 1 − (∀ξ F)S,v
    • Профил
    • Ел. поща
Някой ползвал ли е услуги на лаборатория за калибриране на шублери и да ми я препоръча?

Калибрирал съм през 2007 в лаборатория КАЛАБСИ и съм доволен!

ОТК е доста подробен но изцяло прав! Калибрираш един ползваш го като еталон, по процедура го съхраняваш и периодично проверяваш другите!

иииии

Н А З Д Р А В Е !!![/color]
(¬ ∀ξ F)S,v = 1 − (∀ξ F)S,v