Автор Тема: Сертифициране на ISO  (Прочетена 5389 пъти)

Jordan Minev

• Newbie
  • *
  • Публикации: 3
    • Профил
Сертифициране на ISO
« -: 16/09/2010, 11:51 »
Здравейте,
Работя в малък цех за производство на салати и кулинарни изделия. Някои от клиентите ни поискаха да въведем ISO стандарт. Все още уточняваме с тях дали ще искат само 9001 или и 22000. В процес на търсене на консултантска фирма за разработване и внедряване на ISO сме, но ме е страх да не направим някоя глупост, като да попаднем на шарлатани и затова пиша тук.
Въпроса ми е във връзка с т.нар. сертифициране на ISO. Моля ви кажете ми има ли някаква нормативна разпоредба за това кой може да сертифицира ISO, да речем 9001 или 22000. Има ли някакъв публичен регистър на организациите, които имат право да сертифицират или всяка една фирма, която се занимава с това има право да сертифицира. Не е ли необходимо фирмата, която ще издава сертификата да е акредитирана за това от някакъв орган държавен или международен и как да проконтролираме това при избора на фирма.

AQUA

• Newbie
  • *
  • Публикации: 62
    • Профил
Re:Сертифициране на ISO
« Отговор #1 -: 16/09/2010, 14:34 »
http://www.club9000.org/

Виж тук. 

Anonimen1

• Sr. Member
  • Публикации: 287
    • Профил
« Отговор #2 -: 16/09/2010, 15:41 »
Здравейте,
Работя в малък цех за производство на салати и кулинарни изделия. Някои от клиентите ни поискаха да въведем ISO стандарт. Все още уточняваме с тях дали ще искат само 9001 или и 22000. В процес на търсене на консултантска фирма за разработване и внедряване на ISO сме, но ме е страх да не направим някоя глупост, като да попаднем на шарлатани и затова пиша тук.
Въпроса ми е във връзка с т.нар. сертифициране на ISO. Моля ви кажете ми има ли някаква нормативна разпоредба за това кой може да сертифицира ISO, да речем 9001 или 22000. Има ли някакъв публичен регистър на организациите, които имат право да сертифицират или всяка една фирма, която се занимава с това има право да сертифицира. Не е ли необходимо фирмата, която ще издава сертификата да е акредитирана за това от някакъв орган държавен или международен и как да проконтролираме това при избора на фирма.

Сертификатора - Преди да изберете, проучете внимателно и изчерпателно изискванията на клиентите, които ви "натискат" да въвеждате "ИСО"-то, за да разберете на кой сертификатор и под каква акредитация ще "вярват" - това ще определи и към коя сертифицираща компания да се насочите и какъв вид сертификат да искате (т.е. под каква акредитация). Обърнете внимание че не всички сертифициращи организации имат валидни акредитации за всички сертификационни схеми, т.е. например ако от сертифициращата организация ви кажат че могат да ви издадат примерно сертификат под акредитация ANAB, то този сертификат ще ви свърши работа, ако работите с контрагенти в Америка, но ако контрагентите ви са в Европа - то може и да не приемат да "вярват" на сертификат под тази акредитация.

В никой случай НЕ избирайте Сертификатори или Консултанти, които ви обещават че хем ще ви консултират - хем ще ви сертифицират, тъй-като така ще ви излезе по-евтино!!! Това е равнозначно на ситуацията да водите съдебно дело, в което адвоката  и прокурора е 1 и също лице...

Консултанта - ... ами много има изписано и за тях - има както сериозни и отговорни такива - така и "шарлатани" за съжаление - направете проучване за него/тях, поискайте му референции, свържете се с клиентите, използвали консултантски услуги на избрания или потенциалните консултанти, които ви интересуват и вижте какво ще ви кажат за тяхното "представяне".

« Последна редакция: 19/09/2010, 14:00 от Anonimen1 »
Таралежът е птица упорита... едва след като го изриташ - тогава полита!

Jordan Minev

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #3 -: 16/09/2010, 23:31 »
Благодаря много за отговорите.
Всички сертифициращи организации дадени във сайта на клуб 9000 ли са акредитирани?
Шефовете са водили разговори с една фирма, за която имам съмнения, че не е съвсем редовна, защото са предложили именно да консултират, а пък техни приятели да сертифицират после. Имали акредитация, ама не от България, а от Дания. Кой в България има право да акредитира сертифициращите организации и проблем ли е ако дадена организация е акредитирана в чужбина, но не и в БГ. Или пък ако въобще не е акредитирана.

Anonimen1

• Sr. Member
  • Публикации: 287
    • Профил
« Отговор #4 -: 17/09/2010, 00:37 »
А аз благодаря за въпросите ;) - ако повече хора се сещаха да си задават подобни, преди да се сертифицрат... сигурно доста "шарлатани" нямаше да ги има в нито един списък на нито един клуб... ;) - ама нейсе...

... та на въпроса: Всяка държава има национален орган по акредитация. Той се "грижи" да проверява и да "оправомощава" (или пък да не) различни сертифицращи организации (или т.н. "органи за оценяване на съответствието"), че са достатъчно компетентни да извършат оценяване на съответствието на дадена система (например като тази, която вие ще разработвате) за управление по определени критерии (каквито има в различни международни стандарти, като ISO 9001, ISO 14001, ISO 22000 и .др.), в зависимост от определените вътрешни изисквания (закони, стандарти) на държавата.

В различните държави има различни изисквания. В България такъв орган е Изпълнителната Агенция на Българската Служба по Акредитация (ИА БСА) - тя поддържа регистър на акредитираните сертифициращи организации за България (може да провериш от списъка на Клуб 9000 кои имат Бг акредитация). Само че както се оказа напоследък БСА може скоро да се преименува и на СБА... т.е. "Служба за Българска Акредитация" ;)... но това е един друг въпрос... който обаче не е зле да си зададете още от сега!

По въпроса за акредитацията в Бг има ЗАКОН ЗА НАЦИОНАЛНАТА АКРЕДИТАЦИЯ НА ОРГАНИ ЗА ОЦЕНЯВАНЕ НА СЪОТВЕТСТВИЕТО.

Цитат
.... проблем ли е ако дадена организация е акредитирана в чужбина, но не и в БГ.

По принцип не би следвало да е проблем, стига клиентите ви да "вярват" на тази акредитация. Затова и посъветвах по-горе -  добре да проучите изискванията на клиентите ви за това на коя сертифицираща организация верват и под коя акредитация биха приели за приемлив вашия бъдещ сертификат, преди да сключите договор за сертификация!

Цитат
.... Или пък ако въобще не е акредитирана.

Ами и аз съм такава организация  ;D - гледай сега внимателно колко съм важен:  Anonymous1-Very-Special-Certification-Company-Ltd !!! - оферта: на 1/2 цена на тази, която ще ти предложи, който и да ми посочиш от списъка на Клуб9000 сертификатор, ще ти издам Сертификат (даже 2 ще ти издам - понеже съм в промоция) за каквото ти хрумне че съответстваш...

//Само че... кой е Anonymous1-Very... Ltd !?! По какви правила те е проверил че съответстваш ?!? С кои компетентни проверители??? Ти наистина ли съответстваш на изисквания някакви...  или само защото си платил някакви $ на Anonymous1-Very... и той ти е издал 1-2 хартийки ?!? - ей такива въпроси възникват ако Anonymous1-Very не е акредитиран никъде ;).

Успех!
Таралежът е птица упорита... едва след като го изриташ - тогава полита!

velbon

• Trusted Users
  • Hero Member
  • Публикации: 505
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #5 -: 18/09/2010, 09:18 »
Цитат
... и той ти е издал 1-2 хартийки ?!? - ей такива въпроси възникват ако Anonymous1-Very не е акредитиран никъде

Там е работата, че някои от тия си имат много лъскави акредитации.
Част от тях са фотошоп-акредитации.

Но нека не забравяме, че регистрирани "БСДС"-та има вече и в Германия, Испания и в Щатите. И всичките им акредитации са за български, украински и руски фирми. Нали се сещате кои са учредителите, по-точно собствениците на тия "БСДС"-та. Така че "акредитация" има, само дето акредитаторът е собственост на акредитирания и се е самонотифицирал (каква дума стана!).

Колкото по-отдалече идва - толкова по-добре.
Южна Корея, Нова Зеландия, Австралия, Аржентина ...
Българско представителство на гръцки офис на южно-корейски сертификатор с тайванска акредитация (Имаме си такъв!).

Колкото по-гръмко име по-добре!
Интернешънъл, юнивърсъл, юръпшън, систем, бритиш, американ, дрън-дрън церт ...  
Едни наши момчета, дето твърдят че са германци даже слагат мокър син печат на сертификатите си за по-автентично.

Нищо лично, ама аз бих внимавал например с

ETCS
Cert Int UK
For you CERT
EURO CERT
ICR
QMS
T-Cert
AQ CERT
RINA
ISO EN Cert
CSC

и още доста други дето напъплиха последната една година.
Например едни чехи дето ги издирват в Чехия а пък те сега откриват офис в БГ.

Но повечето от тия "световни" са си българска собственост - ЕООД-та.
Само дето вече няколко консултантско-одиторски лица, понеже си понадвиха на масрафа, регистрират сертификаторските си ЕООД-та в Люксембург, Гибралтар, Кипър, Остров Ман, нали знаете защо.
Дори информацията на Клуб 9000 е достатъчна за размисъл.
Вижте специално тия новоизлюпени сертификатори, дето от 50 сертификации, 50 фирми са им доставени само от един консултант.

« Последна редакция: 18/09/2010, 09:31 от velbon »

Jordan Minev

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #6 -: 23/09/2010, 19:05 »
Благодаря на всички за отговорите. Ще поговорим с клиентите, за да разберем тяхното виждане по въпроса. Дано шефовете не се полъжат по ниски цени и да залитната към някоя измислена организация.