Автор Тема: Вътрешно ведомсвтено калибриарне  (Прочетена 2924 пъти)

vankataxxx

• Newbie
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
    • Ел. поща
Електроинжинер съм и работя в една фирма за електроника
Натоварен съм от ръководтсвото да отговарям за калибрирането и периодичната проверка на измервателни уреди и приспособления.И срещам известни затрудения по отношение на изготвяне на методики за проверка на уредите и приспособленията.Последните представялват мехнични изделия , с които се спомагат фиксирането при запояване на електронните компоненти.И за всяко изделие са специфични т.е имат най различна форма и размери.Нужна ми е някаква методика за тяхната проверка,която да бъде съгласувана със стандарта ISO 9000    одобрена и от клиента ,за чиито продукт се използва всяко едно приспособление.
Тези методики ще ми послужат за вътрешно калибриране.Всъщност тези приспосбления според мен трябва да им се прави периодична проверка за годност , от колкото калибриаране тъй  като на практика с тях не се измерва нищо , а служат за  фиксиране  в определна позиция елктронни модули за по бързото и качествено запояване на компоненти  към тях.
Също така ме инетересува правилно ли е , калибрирането на уреди и инструменти , спрямо други такива ,които притежават сертификат за калибрации от акредитирани лаборатории.До колкото прочетох тук из форума Ви ,това може да се осъществи чрез еталони ,които не са в пуснати в употреба.
Също така по закон трябва да се анализират резултатите от калибрирането , как точно трябва да стане това,може ли да стане чрез оценката за R&R( REPEATABILITY & REPRODUCIBILITY)

Много ще съм Ви благодарен ,ако може да ме посъветвате нещо.
Поздарви!

HOUSE

• Newbie
  • *
  • Публикации: 56
    • Профил
    • Ел. поща
Re: Вътрешно ведомсвтено калибриарне
« Отговор #1 -: 18/02/2010, 15:08 »
Здравей Ванка 3техикса :),
в случая,ако се съсредоточиш не върху размера и формата на приспособленията,а върху точността на позициониране,нещата би следвало да започнат да се изясняват.В крайна сметка едно време имаше една читанка "Взаимозаменяемост,стандартизация и технически измервания".Полезно четиво.
За да можеш да формулираш правилно един въпрос,трябва да знаеш по-голямата част от отговора.