Автор Тема: Анализ  (Прочетена 2390 пъти)

VIG

• Newbie
  • *
  • Публикации: 45
    • Профил
    • Ел. поща
Анализ
« -: 08/09/2009, 14:08 »
Колеги,

Позволете да споделя, а който желае, може да се опита да приложи 8.4 от 9001.

Предговор:
Срокът на валидност на международния ми паспорт изтичаше и преди месец подадох заявление за издаване на нов.
Тези дни ми се наложи да си поискам документ от общината, че живея у нас  :)

Действие 1:

Отивам до общината.
-Добро утро.-Добро утро.
-Бих желал да ми издадете документ, който удостоверява, че живея у нас, в нашия хубав град, в нашата мила държава.
-Няма проблем. Дайте ми личната си карта!
- Няма проблем. Заповядайте!
- Такаааа. А?! Ама Вие къде живеете?
- Ул. "ПППППППП"
- АААА, ама не! Тук пише, че живеете в чужбина.
:o ???
- Ами така пише.
???
- Би трябвало Вие да сте си го променил.
- Как става една промяна на адресна регистрация?
- Попълвате едно заявление тук при нас и готово.
- Само тук в общината ли е възможно да се направи смяна?
- Да.
- Добре, но аз досега не съм идвал, за да си сменям регистрацията!!
- Хммм...., добре, а в чужбина бил ли Сте?
- Бях, но преди Х години.
- Чакайте малко да се обадя в РУ на МВР
- "БРЕЙЙЙ" (на ум)
- Ало! така и така за еди кой си. Какво е станало? Ахаааа, добре. Господине от МВР са ви сменили адресната регистрация, когато сте си подал заявление за издаване на международен паспорт  8)
:o :o :-X, че аз го подадох преди месец!!!
- Аааа не, това е отпреди Х години!
:o

Действие 2:
РУ на МВР

- Добро утро.
- Добро утро. Какво желаете?
- Идвам да си получа новия паспорт и да попитам нещо.
- Ето Ви новия паспорт. Питайте!
- Така и така в общината...
- Аааа за Вас ли ни се обадиха?
- "БРЕЙ!"  :o, ами предполагам!
- Вижте сега какво се е случило. Като Сте подавали заявление за паспорт преди Х години Сте си написал и адреса в чужбина.
- Да, то така си и пише: "Постоянен адрес" и "Адрес в чужбина", ако не го напиша съм в нарушение  :). Написал съм го, за да може държавата България, чиито гражданин съм, да може да ме открие при необходимост! Например ако консулът реши да ми изпрати коледна картичка!
- Е да, но така Ви е сменена адресната регистрация  8)
:o ??? ??? :-X
- Еми Вие така Сте поискал! (започва да се надига от стола)
??? :-X ???
- Като Сте си дал адреса в чужбина (вече видимо изнервена как така не разбирам очевидни неща)
??? :o :-X
- Еми Ваша грешка е, че Сте го писал (вече вика)
:o Е нали е задължително поле във формуляра?!?
- Е какво от това?
??? :-X
- Ми това е. Друго има ли?
- Ами има. Ако съм разбрал правилно, адресната регистрация ми е сменена без аз изрично да поискам и без да бъда уведомен, само на основание на подаденото от мен заявление за издаване на задграничен паспорт?!
- Еми така Сте написал (отново вика)
- Добрееее. Сега, за новия паспорт, който току що ми дадохте съм попълнил същото това заявление, нали така?
- Да.
- Тъй. В него не съм посочил адрес в чужбина, защото от Х години вече нямам такъв. Освен това от Х години работя в България, в родния си град и си плащам съвестно данъците. В такъв случай да разбирам, че сте ми сменили адресната регистрация отново?!
- Не.
??? ???
- Това може да се прави еднократно и само за чужбина.
:o :o :o :-X С други думи, вие като Министерство на Вътрешните Работи ми променяте адресната регистрация от българска на чуждестрана само на основание на вписан адрес в заявление за паспорт, но не можете да ми промените регистрацията обратно на българска на основания на същия документ?!! (вече и аз викам)
- Еми не можем. А пък и това, че си плащате данъците за това, че работите в България вече Х години е напълно нормално  8)
:o :o Да, но според вас, аз живея в чужбина!
- Е какво от това?
:o :o Е, ако живея в чужбина, как работя и плащам данъци в България?!!!!
- Еми и в чужбина да живеете и да работите пак трябва да си плащате данъците в България! Така Сте избрал!
:o :o :o ::) :-X :'( :'( Г-жо, никой не избира сам да плаща данъци или ако открили такава възможност, моля да ме просветите!
- Ама Вие какво искате сега от мен?!
- Искам нова адресна регистрация и потвърждение, че съм бил в България през тези Х години, през които съм работил и съм си плащал данъци без да зная, че е по желание.
- ААА, това в общината!

Действие 3:
Отново в общината.

- Добро утро.
- Добро утро, какво стана?
- Така и така.
:o ???
:-\ :'(
- И сега какво да направим?
- Ами можете ли да ми смените регистрацията поне отсега и да ми дадете потвърждение, е ей тези години съм си бил в държавата.
- Ами платете там 2 лв. на касата, попълнете ето това искане и ще Ви сменим адресната регистрация

Плащам, попълвам.
- Заповядайте!
- Готово.
- Ами за миналите години?
- О, това трябва да го поискате от МВР
:'( :'( :'( :o

Действие 4:
МВР (централно управление)

Електронна система с номерца.
Опашка.
Полицай, който раздава правилните номерца (работи с потребителската система - само той - и такова животно не бях виждал, някой специално поставен, за да натисне копчето вместо теб).

- Добър ден г-н полицай, искам справка за това, че съм бил последните Х години в България.
- Идете ей там да си вземете и попълнете едно искане.
- Добре, ще отида, но дайте ми номерче.
- Първо си вземето искането.
- ??? Добре, взех го и го попълних, а сега ми дайте номерче!
- Не. Първо трябва да си платите в банката.
- Добре бе човек, дай ми номерче и отивам да чакам на опашката за банката!
- Не може преди да си платил!
:o
- Платих! Може ли номерче?
- Заповядайте - 120 номер Сте.
- Колко време ще чакам?
- Не знам. На таблото ще ви излезе номера.

Поглеждам таблото - номер 37.... от началото на деня. След малко трябваше да е обедна почивка. Реших да не чакам...

Marcii

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 686
    • Профил
    • Ел. поща
Re: Анализ
« Отговор #1 -: 08/09/2009, 14:46 »
Извинявай ВИГ, сигурно не ти е смешно, но това си е направо за "Да се посмеем" . Поне аз се търкалях от смях..., пак извинявай..., чакам продължението.

Anonimen1

• Sr. Member
  • Публикации: 287
    • Профил
« Отговор #2 -: 08/09/2009, 21:02 »
На нас може да ни се струва смешен случай преживяното от VIG - но за съжаление това е "палажението" в родните администратиени институции - прехвърлят си топката едни на други и никой не носи отговорност за това, освен както се оказва самия потребител на административните им услуги, които даже вече по европейски модел - без номерче (генерирано от андроидна система - машина+полицай  ;D) не ти се и полагат...

Незнам дали 8.4 ще оправи проблема, по-скоро 7.2.1. е приложима в случая на VIG.

Като контра-пункт на разказаната от VIG история, ще споделя една друга на подобна тематика но разиграла се в братска Великобритания преди време с главен участник мой колега:

Та значи колегата отива в мъглива и усойна Англия да работи и както си е обещал - наистина и поработил.
За това че работил съответно дължи данъци, които съвсем не по Бай-Ганьовски той решава да си плати. Попълва съответните документи, изчислява си данъка и си го плаща както си му е реда.
След някое време получава призовка от ресорната администрация да се яви еди къде си в еди колко си часа при съответния данъчен администратор за среща.
Нашия човек изтръпва  :o - свикнал е че като те вика данъчен - не е за добро... но все пак отива на срещата.
Въпросния администратор го поканва в кабинета си и любезно обяснява на нашия човек че е допуснал грешка при попълването на данъчните документи и в резултат на това е платил по-голям данък отколкото се полага за това което е работил. Следва предложение и указания как да попълни правилно документа и да го подаде, а разликата по надвнесения данък му е възстановена в касата на администрацията. Следва изпращане с любезности и напомняне за повече внимание при следващо попълване на документа.

Никой не повишава тон, нито се кара.... даже няма и номерче  :'( - да му се неначудиш направо...
« Последна редакция: 09/09/2009, 02:15 от Anonimen1 »
Таралежът е птица упорита... едва след като го изриташ - тогава полита!

Katya

• Hero Member
  • Публикации: 561
    • ICQ Messenger - 36937072
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #3 -: 10/09/2009, 02:17 »
Да уточним някои параметри - в заявленията има постоянен адрес (на който се изпращат всички призвки, данъчни и т.н. съобщения) и временен адрес, който можеш да сменяш постоянно , без да си сменяш документите. Задължително е да си осигурищ сам връзката м/у двата. Аз също не съм си регистрирасла от 7 години времеените адреси, но имам уговорка с купувача на апартамента ми да ми доставя всички съобщения - всичко е въпрос на управление ;-)