Автор Тема: Интегрирарна система  (Прочетена 7933 пъти)

zaprqnova

• Гост
Интегрирарна система
« -: 20/08/2009, 15:49 »
Здравейте,

Предстои ми разработване на Интегирана система за управление /ISO 9001,ISO 1400, OHSAS/.
Компетенцията ми се свежда до ИСО 9001?
За другите два стандарта имам що годе представа, въпроса ми е:

Как бихте ме посъветвали да подходя, времето ми е оскъдно.
Предполагам, че болшенството ще каже къде си тръгнала, иска курсове, четене и логика,
но все пак разчитам на практици във форума, които биха ми дали насоки за работа.

Благодаря Ви предварително и се надявам все пак някой да пише.........!  :)

Anonimen1

• Sr. Member
  • Публикации: 287
    • Профил
Re: Интегрирарна система
« Отговор #1 -: 20/08/2009, 22:55 »
Я дай първо да уточним какво всъшност ти (ви) трябва:

1. Внедрена интегрирана система за управление по 9к, 14к и 18к? ; или
2. Сертификати за уж интегрирана система по 9к, 14к и 18к - щото ще участваме в един търг, който е след 1 месец и ни искат и такива?

3. С какъв предмет на дейност(и) сте?

и не напоследно място... да разясниш анкетата отгоре че нещо не мога да вдяна смисъла от нея?
« Последна редакция: 20/08/2009, 23:00 от Anonimen1 »
Таралежът е птица упорита... едва след като го изриташ - тогава полита!

velbon

• Trusted Users
  • Hero Member
  • Публикации: 505
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #2 -: 21/08/2009, 00:19 »
И да не ти отговори Госпожа Запрянова, хайде нека да импровизираме ...

Анонимен въпрос 1. Що да е внедрена?, какво е това "внедрена" и къде и на кого да е " внедрена"?!
2. Един месец е дълъг срок. От една фирма със същото име го искат за вторник.
3. Строителство и наоколо.

Цитат
но все пак разчитам на практици във форума, които биха ми дали насоки за работа.
Такива въпроси обичаше да задава преди година един Европеец, белким изкопчи нещичко. Сега не е той, ама идеята е същата ...

Anonimen1

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #3 -: 21/08/2009, 01:01 »
aaaa... Да ! - и забравих да попитам г-жа Запрянова в предния си пост:

4 (или май 5-то). Към кого смятате да се обърнете за да ви Сертифицира интегрираната система след като я разработите, стандартизирате, уточните, внедрите, одитирате, кориграте за да я подобрите, прегледате и подготвите за сертификация?

//Ееее - velbon-е ти да не внедри всички системи дето на ТЕБ чакат бре? - че ти остана време и за философски въпроси "Какво било това внедряване?" - ми едно такова е то - като онуй същото - ама по-друго сякаш някак си ;) :P  ;D :P

Marcii

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 686
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #4 -: 21/08/2009, 08:53 »
Господа без ирония моля, че форумът съвсем ще прeсъхне.

Уважаема zaprqnova, за да не се повтаряме - четохте ли написаното в http://q-systems.uni.cc/index.php?topic=418.0 ?
Защото единствено otk си пада по дългите постове, но неговата любима област не са интегрираните системи. Така че или трябва да се задоволите с написаното в горния линк, или да задавате конкретни въпроси по конкретни проблеми. А то при вас  - паднах в морето, но съм взела само един урок по плуване - какво да правя?

Много се чудя дали да не направя един сертификат и да го кача във форума. Така всеки който иска ще си го свали, ще си попълни данните на фирмата и като го пусне на лазарен цветен принтер ще си има дукимент, който всяко кметство ще хареса. Чакам предложения за име на CB-то - да е нещо по така - по-интернешънъл и по-куолити.
« Последна редакция: 21/08/2009, 16:26 от Marcii »

zaprqnova

• Гост
« Отговор #5 -: 21/08/2009, 15:20 »
Ехеее вие направо ме взехте за мезе!
Трогателно отношение имате към незрящите,
рядкост са вече персони като вас - евала.....

Благодаря В

iva

• Sr. Member
  • Публикации: 321
    • Профил
« Отговор #6 -: 21/08/2009, 17:04 »
Колеги,
смятам че проявихте доста нелюбезност към zaprqnova и ми се струва, че ако продължавате в този дух този форум ще изчерпи своите функции и цели. Наистина не беше коректно да подхождате така към нов член на форума.

VIG

• Newbie
  • *
  • Публикации: 45
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #7 -: 21/08/2009, 17:35 »
Ами Ива, мисля, че колегите все повече (и съвсем не без основание) са с леки нервни пристъпи  ;), когато някой поиска съвет за това как да сътвори УПРАВЛЕНСКА система от днес за утре. Та за това са и думите за разработване, внедряване, проверки, подобрения и т.н., понеже никое от тях не става с оскъдно време, а всички те би трябвало да изпреварят искането на фирмата за получаване на сертификат, защото те сертификаторите съответствие с кое да търсят в противен случай?!
Освен това въпросът на г-жа Запрянова, както и на други колеги в други теми, е толкова общ и по принцип, че просто няма как да му се даде практически отговор, т.е. това, което г-жа Запрянова желае. Това е точно като въпроса за длъжностните характеристики: "Моля, дайте ми ДХ за Офис Мениджър, но да е точно за моята фирма, която няма да ви кажа с какво се занимава и не знам какво ще прави този Офис Мениджър!" Е, как да стане?

Тъй че, г-жо Запрянова, моля или задайте конкретен въпрос и дайте повече информация, или няма как и най-големият практик в този форум да Ви помогне.

Другото решение е наистина много четене и курсове, а ако искате да стане наистина бързо и що годе както трябва, ще Ви трябва и личен учител, т.е. консултант с добра практика зад гърба си.
Е, а когато възникнат и конкретните въпроси, вярвам, че и колегите тук, които са доказали, че доста поназнайват, също ще помогнат.

velbon

• Trusted Users
  • Hero Member
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #8 -: 21/08/2009, 22:33 »
Цитат
За другите два стандарта имам що годе представа, въпроса ми е:

Как бихте ме посъветвали да подходя, времето ми е оскъдно.
Предполагам, че болшенството ще каже къде си тръгнала, иска курсове, четене и логика,

Е добре.
Щом ще пресъхва форумът, да го напояваме.
Щом изглеждаме нелюбезни, извинения.

Ало, там практиците, що си траете?!

Тя "интегрирарната" система е едно такова особено животно ...
Конкретно, на неконкретните въпроси:
Предполагам, Г-жа Запрянова вече е разучила гайдовете, които Марси качи.
Тогава продължаваме нататък.

При тази постановка "времето ми е оскъдно" и "що годе представа", без консултант няма да минете. Моля изчетете писанките за избор на консултант из форума. Намерете го. Не му давайте повече от 4000 лв. на система. Ако е навит да ги прави за по-евтино, гонете го и търсете друг. Непременно го ангажирайте с внедряването, вътрешните одити и непосредствената подготовка за сертификация.
За около 2-3 месеца печеният консултант ще ви добута до сертификация. Още повече, че не ни трябва реална работеща система, а кетап.

За сертификацията имате два подхода:
1. Бърза и безпроблемна при едни световно неизвестни момчета. Има ги в нета.
2. Сертификат от някой "по-прочут". В този случай от консултанта предварително искайте гаранции за преките му връзки със сертифициращата организация. После попитайте за него направо при сертификатора. Проучете го. Разделете плащанията на две или три. Аванс не-повече от 25%. Последното плащане от поне 30% си го задръжте за след сертификацията.

Ако все пак началството се стиска за консултант, тогава икономисаните пари ще трябва да ги изяде сертификаторът (Толкова струва затварянето на очите).
Ако от Г-жа Запрянова се иска да се справи сама, без курсове, без консултанти, е пак няма страшно. Пищови под път и отгоре. Пействайте смело. Внимавайте, че система само с риплейс не става. В текстовете остават бъгове.

Сега малко по-сериозно:

Бърз списък задачки за предварителна подготовка по внедряване на 14001
1. Фирмен мениджър по ОС? - Заповед, ДХ
2. Къде е фирмената Програма по ОС? Кой я е правил? Кога? Заверена ли е от РИОСВ-то?
3. Как до сега управлявахме отпадъците? Програма, ...
4. Време е да оценим съответствието ...
5. Време е да определим аспектите на ОС
6. Преди т.5, нека да видим какво казва по въпроса регионалната нормативна база...
7. Какво пише за нашия бизнес в Общинската програма за управление на ОС?
8. Време е вече да започваме да пишем документацията?! Като е кратко времето, по-добре да почнем отзад-напред, нали си имаме пищови ...
9. Още 30-40 стъпки и сте готови ...    

Бърз списък задачки за предварителна подготовка по внедряване на 18001
1. Фирмен мениджър по ЗБУТ? - Заповед, ДХ
2. Кой досега отговаряше за безопасността? Къде са тетрадките? Ако този човек досега е работил отговорно и системно и е покрил 50-60% от съществуващите нормативни изисквания, половината охсас ви е готов.
3. Имало ли е проверки от Инспекцията по труда? Какво написаха?
4. Време е да оценим съответствието ...
5. Службата по трудова медицина? Актуална ли е оценката на риска?
6. Какво пише в инструкциите за безопасност? Утвърдени ли са? Познават ли се?
7. Кога за последен път правихме обучение  и кога тренирахме поведение в ИС?
8. Време е вече да започваме да пишем документацията?! Като е кратко времето, по-добре да почнем отзад-напред, нали си имаме пищови ...      
9. Още 30-40 стъпки и сте готови ...

С пълното съзнание, че ей така свястна система не става,
С ясното убеждение, че това горе са дивотии и подигравка със занаята,
опитвам се да дам насоки, щото това се иска.

Ако наистина Госпожата има компетенции по 9001, тогава да чете таблиците за съответствие на края на стандартите и всичко ще и светне. Системата по 9001 може да върви при внедряването с 1-2 месеца напред, а после да се надгражда. Ще е по-лесно.

Като пристигне по-конкретен въпрос, ще има и по-конкретни отговори.

Ало, практиците, що си траете бе?!

« Последна редакция: 21/08/2009, 23:20 от velbon »

Marcii

• Global Moderator
  • Hero Member
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #9 -: 21/08/2009, 23:24 »
Размърдване на форума - хайде де. Лично си направих справка - интегрирана система и насоки за нея се среща доста често в постове на форума. Има и специален раздел за интегрираните системи.. Но явно тук се търси някакъв гювеч. Окончателно стигнах до този извод след демонстративното   отписване и напускане на форума на "незрящата" госпожа. И се сещам за един виц за чукча. Чукча написал книга и я занесъл в издателство. Там редакторите я прочели и го попитали чел ли е класиците, а той ядно им отговорил:  Чукча писатель, чукча не читатель.
 Между другото ако някой колега търси повече за OHSAS и 14000 аз препоръчвам да ползват друг форум за информация: elsmar cove.

Anonimen1

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #10 -: 22/08/2009, 00:36 »
Unhаppy End: "Г'жа Запрянова плахо се записа и мощно се отписа - но The Анкетата й остана  ;D - да ни чуди и диви ??? -> още колкот' админ-а реши ... >:("  (Щекспир от анонимния му 1-ви период (.. на полуразпад)  ;D)

Marcii

• Global Moderator
  • Hero Member
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #11 -: 22/08/2009, 08:31 »
 ;D

velbon

• Trusted Users
  • Hero Member
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #12 -: 22/08/2009, 20:13 »
Цитат
elsmar cove.
е супер гювеч,

и на сайта на Джуран институт, и на други места има още аванта,

ама едно време когато трябваше да го учим тоя вражески език, гонехме мацки ...

bivsh

• Trusted Users
  • Full Member
  • Публикации: 216
    • Профил
« Отговор #13 -: 23/08/2009, 15:36 »
за мацките
още не съм го осъзнал
сигурно съм гонел топките

Anonimen1

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #14 -: 23/08/2009, 20:11 »
Колеги,
смятам че проявихте доста нелюбезност към zaprqnova и ми се струва, че ако продължавате в този дух този форум ще изчерпи своите функции и цели. Наистина не беше коректно да подхождате така към нов член на форума.

Koлежке Ива,

аз пък смятам че проявих (а и останалите колеги в дискусята също) точно това, което заслужават личности от рода на г-жа Запрянова, която нзн къде е живяла и как се е издържала фирмата, която искаше интегрирано да сертифицира, през последните 4-5 години, че чак сега в последната минута са се сетили че трябва да доказват пред бъдещия си клиент нещо ... и то ако може ей така - без труд, пот и $ да го направят ще е най-добре... как беше приказката.... - "Авантата си е чиста печалба" нал' тъй?

Е Да - ама Не! Не и по този отблъскващо неуважителен (макар и облечен в любезни думи) и трогателно наивен начин, и то не спрямо нас  "уж разбиращите" точно - ами срещу всички онези които са се мъчили да учат, да прилагат, да бъркат и пак да учат и да прилагат и така -  докато помъдреят достатъчно за да постигнат нещо!

Изобщо не съжалявам за наранените чувства на г-жа Запрянова и на всички бъдещи господа и госпожи Запрянови - които ще се вписват тука и ще искат наготово неизпълними неща. Моето отношение към тях, винаги ще бъде такова - както и в този случай.

Защото този форум не е предназначен за хора, като г-жа Запрянова, които си нямат дори и най-бегла представа за това с какво се захващат и какво да искат - а идват с нагласата че тук ще получат аванта на готово излизайки с лозунга - "Помощ давя се!!!". Ами като не сте се научили да плувате - защо искате да влизате на дълбокото, наравно с  рибите ?!?

Според мен (поне аз лично вярвам че е така) функциите и целите на форума са ориентирани към онези, които се опитват наистина да се справят с трудностите по пътя на успешното създаване и внедряване (и забележете СЕРТИФИЦИРАНЕ) на системата си за управление, но са се препънали тук таме по пътя и търсят съдействие от някой по-опитен оттях или  желаят да споделят своя опит, виждания или разсъждения тук. А тези хора си личат и по изказванията си и по въпросите, които задават.

Така че дори и да съм отблъснал такава "аудитория"  със свое изказване, не мисля че ще е голяма загуба за функциите и целите на форума.