Автор Тема: калибриране на нивелир  (Прочетена 20572 пъти)

Nikol298

• Newbie
  • *
  • Публикации: 14
    • Профил
    • Ел. поща
калибриране на нивелир
« -: 23/03/2009, 17:16 »
Здравейте,

Обръщам се към Вас с молба да ми дадете насока. Случият е следния: фирмата се занимава с внос и монтаж на машини за хранително вскусовата промишленост, при монтажа на които се използват обикновенни нивелири за да се види дали горе долу е поставена на равно. Нивелир до колкото знам няма къде да се калибрира в България - т.е няма акредитирана лаборатория, ако греша поправете ме. Въпроса ми е: необходимо ли е да се калибрира, при положение че от това не зависи (според мен) качеството на монтажа? Благодаря предварително на всички!

edit otk: Преместена и разделена тема
« Последна редакция: 04/07/2009, 21:45 от otk »

Криси

• Full Member
  • Публикации: 117
    • Профил
    • Ел. поща
Re: калибриране на нивелир
« Отговор #1 -: 23/03/2009, 18:29 »
1.) БИМ (Български Институт по Метрология)-Дирекция НЦМ (Национален център по метрология)- калибрира нивелири и издава сертификат за калибриране, но не с акредитацията по 17025 на лабораторията, а с акредитацията на Главна Дирекция НЦМ-цена 130 лв./бр.
2.) БИМ-Дирекция МИУ (Мерки и измервателни уреди)-Пловдив-Атанас Терзиев-проверява нивелири-не е акредитирана лабораторията, но поставят индикаторни лепенки без валидност-цена 30 лв./бр.
3.) "Геосервиз" ЕООД-юстира (вид калибриране) нивелири-не е акредитирана лабораторията, но е сертифицирана по ИСО 9001:2000 и издава протоколи от проверка с валидност 1 година-цена 20 лв./бр.

Криси

• Full Member
  • Публикации: 117
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #2 -: 23/03/2009, 18:32 »
Проверявате или калибрирате един нивелир и така той става еталон. По него си проверявате (сравнявате) останалите нивелири. Еталона не трябва да се използва в работата, а само за проверка на останалите нивелири.

Nikol298

• Newbie
  • *
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #3 -: 23/03/2009, 22:16 »
Благодаря ти много за пълния отговор! Поздрави на всички и благодаря още веднъж!

dido

• Full Member
  • Публикации: 100
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #4 -: 25/03/2009, 08:23 »
Никол,

ако става въпрос за обикновен строителен нивелир за отчитане на наклон,поне според мен не е необходима калибровка.Пък и как ли ще се настройва,ако има отклонения.В
случая при изисквания от производителя на съоражението се действа при строежа на
помещението с теодолит или друг прецизен уред,който вече би трябвало да е калибриран.
"Човекът е упорит търсач на смисъла" Джон Горднър

VIG

• Newbie
  • *
  • Публикации: 45
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #5 -: 25/03/2009, 10:31 »
Аз съм на същото мнение, т.е. не си калибрирайте нивелирите. Ако например сте инсталирали машина за преработка на месо (Никол, не си уточнила точно  какви машини продавате), или за опаковане или за рязане и т.н., то това дали машината стои под наклон от 0,и нещо си % няма особено влияние върху продукта, т.е. ако е пълначна машина за колбаси, то саламчето няма да се напълни под ъгъл или наполовина.
Все пак прочетете внимателно изискванията за монтаж на производителя. Ако се изисква прецизна нивелация на машината, то това ще бъде изрично написано с допустимите норми на отклонение, та дори може да е упоменат и инструмента/уреда, с който да бъде извършена инсталацията. Ако нищо не пише - използвате обикновен нивелир. Ако нищо не пише и все пак се съмнявате - обадете се на производителя и питайте. Ако пък се притеснявате заради наближаващ одит - пишете на производителя, а писмения отговор използвайте за доказателство.

Salvador

• Newbie
  • *
  • Публикации: 24
    • Профил
« Отговор #6 -: 26/03/2009, 11:20 »
Според мен е пълен абсурд в описания случай да се калибрира нивелир. Този нивелир не е измервателен уред, с който да отчитате резултат, а е единствено индикатор, който ви показва положениетона машината в определен етап от монтажа. Вместо нивелир може да използвате разграфена мензура, пълна до някое ниво с вода и на око да се определя хоризонталното (вертикалното) положение на машината - резултата е същият.

И за да съм по-ясен, ще опиша един случай от моята практика. Преди две години на ТЕЦ Марица Изток ми цъфна едно жабе, дето вятър го вееше на бяла кобила. Това диване ми поиска да проверявам и калибрирам ампер- и волтметрите на заваръчните апарати. При положение, че в заваръчните апарати описаните уреди са индикатори, а не измервателни уреди, това въобще не е наложително и въобще не си правих труда да търся лаборатория. А и за да ги проверя, трябва да ги сваля от "Кемпи"-то или да ползвам специални индукционни клещи.

Препоръчвам ви да не си хабите да проверявате (калибрирате) нивелир, който ви е необходим единствено за настройка на монтажа.

Аз правя чудеса, те стават реалност!

Nikol298

• Newbie
  • *
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #7 -: 26/03/2009, 21:56 »
Благодаря за отговорите на всики! Абсолютно съм съгласна с последните три мнения, че калибрирането в случая е доста излишно, но наистина става дума за одит и може би моята неопитност не ми достигна да поспоря с одиторката. Почти я бях убедила, че няма смисъл но един колега се намеси и пооплеска нещата. Сега събрах аргументи да поспоря пак с нея :))) за което благодаря отново. Въпреки, че успях да закупя и калибрим един нивелир, който да ми послужи за еталон - но все пак няма да е излишен :)

dido

• Full Member
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #8 -: 27/03/2009, 08:49 »
На мен лично ще ми бъде интересно да видя методиката ти за проверка
на нивелирите.

AQUA

• Newbie
  • *
  • Публикации: 62
    • Профил
« Отговор #9 -: 27/03/2009, 09:36 »
И ние ползваме собствена методика за проверка на нивелирите. dido, мога да ти я изпратя, ако ти е интересно. Иначе ползваме услугите на Геосервиз периодично, по преценка, за по-прецизна проверка и ремонт, ако се налага. Теодолитете ни обаче минават задължителна проверка през лаборатория веднъж годишно.

Nikol298

• Newbie
  • *
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #10 -: 27/03/2009, 13:18 »
Не аз го калибрирах, а в Геосервиз - извинявам се ако не съм се изразила правилно:)

dido

• Full Member
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #11 -: 27/03/2009, 13:24 »
Никол,

в случая е редно да се разграничи проверка от калибриране.
Резултата от проверката може да се използва като предпоставка
за последващо калибриране или не.

Nikol298

• Newbie
  • *
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #12 -: 27/03/2009, 15:02 »
Да мисля, че се прави - ако при проверка на нивелирите спрямо еталонния се открият отклонения, те ще бъдат впоследствие калибрирани. Това ли имаш предвид?

dido

• Full Member
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #13 -: 27/03/2009, 15:20 »
Да мисля, че се прави - ако при проверка на нивелирите спрямо еталонния се открият отклонения, те ще бъдат впоследствие калибрирани. Това ли имаш предвид?
Тази гимнастика има смисъл само и единствено за оптичен нивелир,ако е за
използваните от строителните работници си е живо набутване и излишно
утежняване на процедуите и записите.

Nikol298

• Newbie
  • *
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #14 -: 27/03/2009, 16:18 »
Знам, че като цяло е излишна и затова спорих с одитора, но както и да е вече го направих :).Просто исках да си изясня ситуацията за мое спокойствие. В моя случай отежняването на документацията се състоеше в още една инсрукция и запис по качество. Не става дума за строителни работници, а за машинни техници, който извършват монтаж на машини за хранително вкусовата промишленост, които трябва да нивелират машината при монтаж, но както казаха отклонение от 0,и нещо си % няма особено влияние върху качеството на продукта в случая монтажа(а и проверих, че в инструкциите на производителите на машините се допуска отклонение).Благодаря още веднъж за отговорите.