Автор Тема: Приложение на статистическите методи във фармацията  (Прочетена 6816 пъти)

ralitsa_bv

• Newbie
  • *
  • Публикации: 17
    • ICQ Messenger - 291517491
    • YIM - ralitsa_krem
    • Профил
    • Ел. поща
Много се чудих къде да пусна тази тема дали тук или при ISO 9001, но... все пак! Някои има ли опит в това. Можете ли да ми дадето повече инфо точно кои методи ползвате, при кои случай - може би при валидирине на процеси!
Ще се радвам и на допълнителни материали
Глупости правят умните хора. За останалите това е ежедневие.

bivsh

• Trusted Users
  • Full Member
  • Публикации: 217
  • Мисли глобално. Действай локално.
    • Профил
питай ОТК. той е модератор в този фурум. освен това достатъчно е написал по темата.

ralitsa_bv

• Newbie
  • *
    • YIM - ralitsa_krem
    • Профил
    • Ел. поща
 ;D
Надявам се да се включи и тук във форума

Katya

• Hero Member
  • Публикации: 561
    • ICQ Messenger - 36937072
    • Профил
    • Ел. поща
Използват се в много области - контрол на качеството, управление на несъответствията, анализ на риска, което има отношение и към валидирането, преглед на продуктите.....

bivsh

• Trusted Users
  • Full Member
    • Профил
ралица,
поискай от шефа да те прати на такъв курс в гр.София. сдружение "клуб 9000" организират такива. ще научиш доста и ще се срещнеш с хора с общи проблеми.

ralitsa_bv

• Newbie
  • *
    • YIM - ralitsa_krem
    • Профил
    • Ел. поща
В случая аз живея и работя в София, а а друга страна има две години опит като кординатор Six Sigma. Скоро завърших втората си магистратура по Управление на качеството - при проф. Вучков, които води тези курсове към клуб 9000. Имам много познания, но не мога да намеря никакви неща разработени във фармацията и внедрени там
Нуждая се точно от това - ФАКТИ

bivsh

• Trusted Users
  • Full Member
    • Профил
ясна е работата. имаш знанията. нямаш опита. професор Вучков го познавам. сигурно Ви е продал програмния продукт (дано да го е усъвършенствал). на теб не ти излизат данните по математическия (статистическия) път от реалния. сигурен съм, че много си чела. напиши лично съобщение на отк. аз нямам опит.

ralitsa_bv

• Newbie
  • *
    • YIM - ralitsa_krem
    • Профил
    • Ел. поща
Напротив имам и опита, но при производството на стомана а не при производството на лекарства!!! На мен ми трябва стат. анализ направен за един продукт за да го покажа и да докажа, че е възможно. Иначе остават голи приказки

otk

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Публикации: 469
    • Профил
Цитат на: ralitsa_bv
Можете ли да ми дадето повече инфо точно кои методи ползвате, при кои случай - може би при валидирине на процеси! Ще се радвам и на допълнителни материали

Казваш, че имаш теретични познания, а не ти липсва и опит, макар и в друга област. Тогава всеки един метод, за който се сетиш, че си учила или прилагала, може да се използва. Стига да разполагаш с полезни данни. Не би трябвало да изпитваш затруднения от методологична гледна точка, но скокът, който си направила (металургия->фармация) е голям и може би ще мине време докато станеш готова да планираш и провеждаш реални статистически експерименти в една специфична област каквато е фармацията. Поне докато не придобиеш липсващите (евентуално) теоретични познания в областта.

За съжаление не съм в състояние да предоставя пример от своята практика, защото никога не съм работил в тази област. Потърси информация в нета – с малко повече упоритост все ще излезне нещо, дори да е само с учебна цел.

Наблегни на проверките на хипотези за различия в параметрите на извадки, а така също и на анализа на зависимости и по-конкретно на регресионния анализ. А още по-конкретно на логистичната регресия – важен инструмент в клиничните тестове, който се използва за изследване на връзката доза-ефект. Знаем, че разликата между отровата и лекарството понякога е само в... дозата. В една друга тема ще си поговорим някога и за този вид регресия.

ralitsa_bv

• Newbie
  • *
    • YIM - ralitsa_krem
    • Профил
    • Ел. поща
Благодаря отк

L

• Newbie
  • *
  • Публикации: 21
    • Профил
Ралица здравей,

Малко се обърках и за това ще попитам:  Какво по точно те интересува/
Как се валидира процес и  какви статистически мотоди се използват за валидация? или
как се управлява процес (производстен!?) със статистически методи?  или
Какви статистичеки методи се изпозлвт при клинични изпитания? или
Shelf life estimation?  или
Био статистика

Има прекалено много сфери !?

Например аз се сещам че може да се  потърси тук:  http://www.fda.gov/cber/gdlns/ichstabdta.htm
или накякви подобни  примери може да има и тук http://www.isixsigma.com/ 

Ако искаш пиши ми и на лично :)