Автор Тема: За хотел с ресторант нужно ли е разрешително от РИОСВ?  (Прочетена 12226 пъти)

iva

• Sr. Member
  • Публикации: 321
    • Профил
Предлагам да изчакаме Криси да каже какво са казали на място в РИОСВ.

VIG

• Newbie
  • *
  • Публикации: 45
    • Профил
    • Ел. поща

Привет
Спора ми хареса. Разбира се щеше да приключи много отдаван ако бе воден по друг начин – лице в лице. Но това си е недостатък на този начин на общуване и е друга тема.
Поздрави пак казвам че съм съгласен с теб. Но РАЗЛИЧНИТЕ отпадъци се управляват по РАЗЛИЧЕН начин защото са с РАЗЛИЧНО въздействие. Това е логиката. Докато всеки си изхвърля телевизора в контейнера за битови отпаадъци, лум.лампи, батерии, бутилки от препарати и т.н т.н положението е такова.
Това че г-н Кмета не прави нищо не е оправдание ние да не правим нищо.
Моето семейсто от една година събира разделно което включва доста гимнастика, носене на отпадъци на километър за да се съберат правилно, бъркане на компост, и други.
Такъв е живота всеки има избор. Аз повлиях на около 20 семейства от близките ми.
Фирмата в която работя има разделно събиране и мога да кажа че се гордея с колегите си. Просто е . Бавно е променя се мислене.
Поздрави
Мале къде отиде темата. Какво попита човека а какво написах аз. 

Здравей, Христо. Много ме радва това, което си написал, тъй като и аз съм привърженик на разделното събиране на отпадъци, но можеш ли да ми кажеш къде си изхвърляш старите батерии, защото аз в никой магазин засега не съм намерил специално определено за това място?

Относно опасните отпадъци имам следния въпрос: Ако според теб въпросният хотел трябва да обяви и води изброените от теб опасни отпадъци, не означава ли това, че и абсолютно всички фирми трябва да сторят същото? Едва ли има фирма, която да няма поне един служебен автомобил, т.е. гуми, филтри и т.н., поне един факс, копирна машина и т.н., т.е. тонер касети и повечето имат и луминисцентни лампи.

iva

• Sr. Member
    • Профил
Пурите от луминесцентните лампи отдавна имат приложение като колчета за домати в градините по дворовете и вилите на хората ;)

dido

• Full Member
  • Публикации: 100
    • Профил
    • Ел. поща
Здравейте на всички!

Тази дискусия ми прилича на решаване на система от уравнения в която броят на неизвестните
надвишава значително броят на уравненията.Може би за това не се получава.Но ако изходим
от това с което започна Криси,а именно "хотел+14001",независимо от подбудите,целите или мотивите на собствениците,решението на Христо,поне според мен е правилно.Програма за управление на отпадъците,оценка на съответствието със законови и други изисквания,работни листи.Поне това е моето мнение,без да имам претенциите,че съм еколог. 
"Човекът е упорит търсач на смисъла" Джон Горднър

Hristo

• Newbie
  • *
  • Публикации: 65
    • Профил
    • Ел. поща
Здравей, Христо. Много ме радва това, което си написал, тъй като и аз съм привърженик на разделното събиране на отпадъци, но можеш ли да ми кажеш къде си изхвърляш старите батерии, защото аз в никой магазин засега не съм намерил специално определено за това място?

Относно опасните отпадъци имам следния въпрос: Ако според теб въпросният хотел трябва да обяви и води изброените от теб опасни отпадъци, не означава ли това, че и абсолютно всички фирми трябва да сторят същото? Едва ли има фирма, която да няма поне един служебен автомобил, т.е. гуми, филтри и т.н., поне един факс, копирна машина и т.н., т.е. тонер касети и повечето имат и луминисцентни лампи.
[/quote]

За старите батерии съм ги свел до минимум, ползвам презареждащи се (икономически изгодно е когато имаш много детски играчки и уреди). А решението за отпадналите от употреба компактни батерии ми е следното. Нося си ги на работа и там ги давам, имаме договор с една фирма за събиране или от скоро по добрия вариант е един магазин за батерии и прочие "Лавър" на бул. Христо Ботев в Пловдив.

Относно воденето на отпадъците. Аз съм за управлението а не за воденето. То второто е само запис за първото. Можеш да ги управляваш и без да ги водиш.
Относно опасните отпадъци и т.н. ,когато сменяш масло, гуми, филтри, тонер касети мястото им е в сервиза по подръжка, те трябва да ги управляват. Там има количества  а и повечето са възобновим ресурс. Тях съответните контр. органи си ги следят и ако не е квартален гараж сигурно има сключени договори, разрешителни и ги предава където трябва. Или поне така трябва да се направи. За лум. лампите всеки знае от къде ги е купил (или може в счетоводството да провери) там е редно да ги върне. Така е по наредната. А има и логика.

Поздрави и приятен ден
« Последна редакция: 24/02/2009, 13:54 от Hristo »

Криси

• Full Member
  • Публикации: 117
    • Профил
    • Ел. поща
Добре-но като попитах продавачката в магазина за осветителни тела, от които си купувам редовно луминисцентни лампи, къде да изхвърля изгорялата ми луминисцентна лампа, която носех със себе си за мостра за да си купя нова, тя ми посочи уличната кофа за смесен битов отпадък (старите си метални обгорели улични кофи). Т.е. никакво познаване на закона и съответно никакъв държавен контрол върху тези магазини, които продават опасни продукти, които в един момент стават и опасни отпадъци.

iva

• Sr. Member
    • Профил
Ето защо си защитавам противното твърдение за отпадъците. Не че не съм "ЗА", просто се съобразявам със съществуващото положение.
Криси, прочети Наредба №3 за класификация на отпадъците - Там със "звездичка" ще откриеш класифицираните отпадъци, генерирани от разни източници като опасни. Ако откриеш опасни отпадъци, образувани от дейността на "хотела-ресторант" ще те призная като експерт. Но ако не ги откриеш, това е работа на РИОСВ. По смисъла на тази наредба всеки е "Невинен до доказване на противното" - това е заложено в нашето законодателство. Ако РИОСВ открие при "хотела-ресторант" опасни отпадъци, то неминуемо ще си поеме отговорностите, но пак казвам няма как, просто е немислимо хотел с ресторант да образува опасни отпадъци - Помисли логично, това е на изхода - а какво влагаме на входа - говоря за ежедневната дейност за осигуряване съществуването на хотела-ресторант - опасни храни ???, опасни химични вещества ???, отрови ??? и т.н.
РИОСВ много си знае кой образува истински опасни отпадъци, ама си трае - и те плачат за "квалифицирани специалисти".

Anonimen1

• Sr. Member
  • Публикации: 287
    • Профил
Цитат
По смисъла на тази наредба всеки е "Невинен до доказване на противното" - това е заложено в нашето законодателство. Ако РИОСВ открие при "хотела-ресторант" опасни отпадъци, то неминуемо ще си поеме отговорностите, но пак казвам няма как, просто е немислимо хотел с ресторант да образува опасни отпадъци....

Ще ме прощавате дами... ама я вземете да погледнете малко по-далеч от носа си (Или по-точно си извадете нослетата от наредбите и другите законови бумажки ;) ) и дайте да си отговорите на следния въпрос:
 Каква е крайната цел от това начинание с този "хотел-ресторант тип 14001" ?
Да се "скрие" от рехавия контрол на РИОСВ ?? или наистина да постигне (доколкото може) Еко съобразна хотелска дейност??

Според мен това е важния въпрос в случая :) - какво искат да постигнат собствениците ??? (някой сети ли се да ги попита ;) )

Това ще определи и по-нататъшните действия които да се предприемат с отпадъци, аспекти и т.н. работи.

Цитат
Добре-но като попитах продавачката в магазина за осветителни тела, от които си купувам редовно луминисцентни лампи, къде да изхвърля изгорялата ми луминисцентна лампа, която носех със себе си за мостра за да си купя нова...

Еми Криси, като искаш да не замърсиш природата с опасен отпадък - недей да я носиш в този магазин ... и разбира се недей да купуваш от тях - явно тези търговци не хаят за твоето екологично самосъзнание.

Само че ако се чака "екологичното самосъзнание" на търговците (а и не само на тях) да се "формира", от законите на държавата или контролите на РИОСВ... ще има да почакате още доста време от "умрял писмо".

Не държавата, а потребителите са тези, които могат (ако поискат разбира се) да наложат изискванията си над интересите за печлби и дивиденти на тези, които ни произвеждат, продават или даже дават на какви ли не "примоции" всякакви все по-екстра и по велики "неща"... а после не желаят да управляват отпадъците (или остатъците) от тях.

Таралежът е птица упорита... едва след като го изриташ - тогава полита!

Marcii

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 686
    • Профил
    • Ел. поща
За какво изобщо си говорим:
Цитат
България изхвърля средно количество градски боклук на глава на населението, но за сметка на това е единствената страна в ЕС, която не рециклира отпадъците си. Това сочат данните на Евростат, публикувани в понеделник.

Страната ни акумулира по 468 кг градски боклук годишно на човек. Това е по-малко от средната стойност за ЕС, която е 522 кг. Повече от половината от страните в ЕС изхвърлят около половин тон годишно на глава от населението, но има и драстични разминавания с тази цифра. Дания например е "шампион" по боклук - гражданите й са натрупали 801 кг миналата година. Другите най-замърсяващи в съюза са ирландците и кипърците, които също надвишават 700 кг. От другата страна на скалата е Чехия, чиито граждани са "произвели" едва 294 кг отпадъци.

България обаче се представя най-лошо по отношение на третирането на боклука. Тя трупа всичко на сметища, докато повечето страни или рециклират отпадъците си, или ги изгарят, или ги компостират, макар че последните два метода не са застъпени особено силно в новите страни членки.

Румъния се нарежда веднага след България с 1 процент рециклиране и 99 на сто трупане на сметища. Германия, Холандия, Дания и Швеция са отличници по третиране на отпадъците си - те трупат по-малко от 5 на сто от боклука на сметища. Дания изгаря най-много, Белгия е шампионка по рециклиране, а Австрия - по компостиране.
цитат в. Дневник http://www.dnevnik.bg/evropa/2009/03/09/686700_bulgariia_edinstvena_v_es_ne_reciklira_otpaduci/
Засега моят принос към зелената идея е, че се отказах от найлоновите торбички при пазаруване :). Но..., за боклука все още ги ползвам  :-[.

Да ви е честита Баба Марта - да сме живи и здрави  - и тази година  се хванахме за зеленото!