Автор Тема: За хотел с ресторант нужно ли е разрешително от РИОСВ?  (Прочетена 12227 пъти)

Криси

• Full Member
  • Публикации: 117
    • Профил
    • Ел. поща
Дали трябва да имат разрешително и програма за управление на отпадъците или не трябва, защото от нормативните актове не става ясно? А в хотела има най-малко опасни отпадъци от луминисцентни лампи. От РИОСВ по телефона също не могат да отговарят. Канят ме на място да питам. На хотела предстои сертификация по 14001.

iva

• Sr. Member
  • Публикации: 321
    • Профил
Хотел с ресторант? - Чудно защо ли му е необходима тая сертификация по 14001? Да не би да сте промишлен замърсител ???
Отворете Закона за управление на отпадъците и там четете
Не се оставяйте да бъдете подведени за заявите, че имате опасни отпадъци - като луменисцентните лампи например, че ще ходите по мъките.

Anonimen1

• Sr. Member
  • Публикации: 287
    • Профил
Е не е така iva - един хотел си формира бая аспекти по ОС с дейността си.. като се замисли човек ;)

Аз ще си позволя малко размишления (които може и да не касаят пряко разглеждания случай но все пак темата "Хотел сертифицран по ISO 14001 в родното БГ" си е много "як" казус за разискване):

Ако допуснем че хотела е изграден в пределите (или посредата) на някое "природно кътче" (както обикновенно се случва)- то сам по себе си е най-главния аспект по ОС - защото вече е въздействал на природата с появата си там. Ако ще отпосле да се сертифицира и по 114 000 - това няма да промени оказаното вече пряко въздействие върху ОС кой знае колко. Да не говорим за множеството косвени аспекти, които се проявяват след като е заработил (използване на природни ресурси (води, басейни, пързалки), генериране на отпадъци (какви ли не), отпадни води и т.н.) и за тези които се образуват след като започнат да щъкат и гости нагоре надолу в и около хотела... ;).  Това че отпадъците от луминисцентните лампи далеч не е най-значимия АОС, който може да се прояви в случая, не означава че няма АОС в хотелиерството.

Аз адмирирам факта че собствениците са се замислили по въпроса за въздействието от собствеността си върху ОС и са решили да управляват това въздействие чрез 14001 - дай боже да не е след дъжд качулка начинанието им само де ;)
Таралежът е птица упорита... едва след като го изриташ - тогава полита!

iva

• Sr. Member
    • Профил
Чл. 12, ал. 2 от Закона за управление на отпадъците /ЗУО/ дава отговор на това трябва или не трябва разрешително; чл. 2, ал. 1 казва за кои отпадъци се прилага този закон, а ал. 2 казва за кои не се прилага. Вижте и по - нататък чл. 37.

velbon

• Trusted Users
  • Hero Member
  • Публикации: 505
    • Профил
    • Ел. поща
Хотел с 14001 !
къде и колко по белия свят го има това животно?

Анонимен 1 казва
Цитат
Аз адмирирам факта че собствениците са се замислили по въпроса за въздействието от собствеността си върху ОС и са решили да управляват това въздействие чрез 14001 - дай боже да не е ....

Е !
Ако не е бил прегладнелият и/или хищен консултант, ако не са безпросветните чорбаджии, харчещи лесни (чужди) пари, тогава къв хотел, кво 14001, кви 5 лева?!

Питайте кой хотел, къде има 14001? Сертифициран ли е Хилтън, Шератон, Риц и т.н ...

То и сертифициран футболен съюз има само в БГ-то!
И сертифициран държавен! тотализатор има само в БГ-то!
И сертифицирани наред ПГТП-та има пак само там!

Да не забравя, почна сертификацията на автобусните спирки.
Паричките са по един евро-проект.
За сега отличници са общини Брацигово, Русчук, Гърмен и други ...

А колкото до Анонимната 1 теза, че един хотел съсипва природата, тоеа си е факт.
Само че, като съсипваш природата, това не е основание да се окичиш със сертификат.
« Последна редакция: 18/02/2009, 21:35 от velbon »

iva

• Sr. Member
    • Профил
В този ред на мисли има една много вярна приказка в БГ-то, която си битува с пълна сила - ВИДИШ ЛИ ЕДИН АМСАЛАК ВЗЕМИ МУ ПАРИТЕ, ЧЕ ИНАЧЕ ДРУГ ЩЕ МУ ГИ ВЗЕМЕ!

Anonimen1

• Sr. Member
  • Публикации: 287
    • Профил
Хотел с 14001 !
къде и колко по белия свят го има това животно?

Ами има хотели с 14001 - проверете с google "hotel+ISO 14001" :).

И аз не повярвах на пръв прочит и замалко да реагирам с нещо от сорта :
Хотел с 14001 = Бръснарница с 27000  ;D (там да управляват сигурността на клюките да не попаднат в неподходящи уши...  ).
После обаче реших да проверя дали този феномен го има и на други места по белия свят и се оказа че има сертифицирани хотели по 14001.

В единия случай ставаше дума за някаква хотелска верига от около 20тина хотела пръснати по целия свят, които имаха по нзн си коко и нзн си какви басейни и все разположени до някакви си минерални извори - декларирали си там в политиката че ще използвали умерено тези източници. В другия случай беше някакъв хотел на Балеарските острови, които също пише че бил сертифициран по 14к- за да "гарантират екологично чиста обстановка за своите гости".... Имаше и още "попадения" но нямах време да се ровя из тях.
Таралежът е птица упорита... едва след като го изриташ - тогава полита!

Marcii

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 686
    • Профил
    • Ел. поща
То си имаше един опростен вариант на  изискванията на ISO 14001 и се наричеше  “ЕКО - Хотел”.   Но все си мисля че беше някакъв побългарен вариант... Хотелът се разглежда, веднъж, като консуматор на природни ресурси, и втори път, като генератор на “технологичен” отпадък и замърсяване. Стандартът изискваше да се идентифицират зависещите от хотела фактори на вредно въздействие, мониторинг на нормите, както и да се   изпълняват програми за намаляване на вредните въздействия.
Разбира се управлението на отпадъците! - сортиране, намаляване, мерки за намаляване разходите за вода и  управлението на използваните опасни вещества. Специфични изисквания има за ландшафта и шума. И много други, нов се пак разликите с 14001 бяха незначителни, и ако все пак трябва някаква подобна сертификация на хотела не е ли по-добре да се пристъпи към този вариант или например към „Зелен глобус” и т.н. Има около 40 вида различни екомаркировки в хотел-бизнеса.

А на основния въпрос: За хотел с ресторант нужно ли е разрешително от РИОСВ? - Да нужно е - при ново строителство. Въпреки че като гледам как бетонираха навсякъде..., едва ли е трудно да се вземе такова разрешително.
« Последна редакция: 19/02/2009, 09:13 от Marcii »

Hristo

• Newbie
  • *
  • Публикации: 65
    • Профил
    • Ел. поща
Здравейте

На кой за какво му трябва сертификат по 14001 не зная. Що се отнася до въпроса на Криси закона си е общ който както иска го тълкува – специалисти , контролни органи. Ако искате направете си програма не е голяма философия. Що се отнася до ЗУО чл. 12 ал 2 или чл. 2 хотел ресторант си е юридическо лице, а опасни отпадъци има. Разбира се в малки количества, но има. Лулминисцентни лампи, опаковки от опасни отпадъци – тези за хигиенни нужди, тонер касети, препарати ДДД.

Моя съвет е ако трябва да се свърши работа вършете. Ако трябва заради нещо 14001 направете го. Но ако искате да пазите природата нека управителя да викне някои еколог за консултация и да си намали въздействието спрямо околната среда и заедно с това и може и разходите по определени пера. И в баничарниците си има работа ако щеш.
И внимавайте само да не стане 14001 като синоним на зелено пране, маркетинг.  и т.н.
Успех и приятен ден на всички

iva

• Sr. Member
    • Профил
По въпроса на Криси - може би ако даде малко по-подробна информация ще може да се конкретизира и някакъв по-пълен отговор. При така дадената оскъдна информация този хотел с ресторант генерира битови отпадъци /виж определението за понятието "битови отпадъци" от Допълнителните разпоредби на ЗУО/ и предполага се, че не ги обезврежда и/или оползотворява, а само ги събира, транспортира и временно ги съхранява. В такъв случай НЕ СЕ изисква разрешение за дейности.
А за опасни отпадъци и дума не може да става - това е пълна набутвация отвсякъде. Тук има варианти да се пипа тънко и внимателно, защото иначе си е голямо натикване.
Няма ли поне един еколог в този форум?

Hristo

• Newbie
  • *
    • Профил
    • Ел. поща
Ива аз мога да се нарека Еколог моля прочети това което съм написъл
« Последна редакция: 19/02/2009, 14:51 от Hristo »

iva

• Sr. Member
    • Профил
Хубаво като си еколог. И затова ли съветваш да си декларират опасни отпадъци с работни листи за класификация на отпадъците - примерно тонер касети, за които пишеш, или пък прословутите луминесцентни лампи? В условията на криза във всички сектори вкл. и туризма, това е меко казано пълен абсурд. Първо че цялото законодателство е толкова неуредено все още, че за много от опасните отпадъци няма изградени депа и къде да се изхвърлят, второ много по-полезно ще бъде да си сключат един договор с регионалната им  организация за разделно събиране на отпадъци, т.е. да се включат в колективна система за разделно събиране на отпадъци и в очите на РИОСВ ще бъдат ОК. И без това реално истинските ежедневно образувани отпадъци са предимно от опаковки от хартия и пласмаса дето си зареждат стоките за ресторанта. Имат и стъкло - от буркани, счупени чаши, бутилки и т.н. Затова един жълт специализиран съд и един зелен /син/ такъв за стъклата вършат идеална работа.
Изобщо никакви опасни отпадъци. Това е все едно рана на г.........

Hristo

• Newbie
  • *
    • Профил
    • Ел. поща
Дали трябва да имат разрешително и програма за управление на отпадъците или не трябва, защото от нормативните актове не става ясно? А в хотела има най-малко опасни отпадъци от луминисцентни лампи. От РИОСВ по телефона също не могат да отговарят. Канят ме на място да питам. На хотела предстои сертификация по 14001.

Ива колегата пита дали е нужно разрешително такова се изисква за дейности с опасни отпадъци, никъде в закона не пише количество за година, над, под или подобен ориентир. За да се сертифицира по изисванията на ISO 14001 една организация била тя и хотел - ресторант трябва да се спазват нормативните изисвания.
Иначе за всичко друго, което пишеш си права. Разбира се че има основно други отпадъци над които трябва да се работи. Но опасните отпадъци имат друго влияние сравнени с тези от хартия или пластмаси и други. Пример има разлика дали пиеш сок от портокал или домашна ракия нали. :)
Нормите се правят не да си ОК с контролните органи а да се изпълняват.

Криза е . О да .

Поздрави и прятен ден[/color]

iva

• Sr. Member
    • Профил
Естествено че се изисква разрешително за опасни отпадъци. Но явно не познаваш добре закона - прочети чл. 25, ал. 1 и 4. Води се отчет - т.е. отпадъците се записват в тези книги и се смятат количества - примерно 1 маслен фиртър колко е в тонове, после в кубици. Например отпадък гуми /не са опасен отпадък/ но не можеш да ги водиш на бройка - трябва да им смяташ количеството в тонове, после в кубици. Същото е и за луминесц. лампи - там пък прочети чл. 16, ал. 3, т.6 и дано да ти светне сигнална лампичка в главата. Вярно че нормативни изисквания трябва да се спазват, но стига да са адекватни на условията, при които живеем. И друго - глобата за неводенето на отчетни книги е 1200 лв.
Така че, това че казваш че един хотел наистина има опасни отпадъци е пълен абсурд - все едно една дърводелска фирма да каже - аз нямам отпадъци от дървесина ами имам примерно отпадъци от масла, филтри, акумулатори, гуми от транспортните си средства, които притежава. Вникни в същността на нещата и защо казвам да не се оставят да бъдат подведени да заявят че имат опасни отпадъци. Ми какво ще ги правят тия отпадъци -  като с лампите още не е уреден въпроса - на национално ниво - поне до миналата година не беше. Хотел с ресторант колко лампи прибилизително годишно ще образува като отпадък или колко тонер касети ще изпразни ??? Това е от тъпо, по-тъпо ..............Нямам думи .........

Hristo

• Newbie
  • *
    • Профил
    • Ел. поща

Привет
Спора ми хареса. Разбира се щеше да приключи много отдаван ако бе воден по друг начин – лице в лице. Но това си е недостатък на този начин на общуване и е друга тема.
Поздрави пак казвам че съм съгласен с теб. Но РАЗЛИЧНИТЕ отпадъци се управляват по РАЗЛИЧЕН начин защото са с РАЗЛИЧНО въздействие. Това е логиката. Докато всеки си изхвърля телевизора в контейнера за битови отпаадъци, лум.лампи, батерии, бутилки от препарати и т.н т.н положението е такова.
Това че г-н Кмета не прави нищо не е оправдание ние да не правим нищо.
Моето семейсто от една година събира разделно което включва доста гимнастика, носене на отпадъци на километър за да се съберат правилно, бъркане на компост, и други.
Такъв е живота всеки има избор. Аз повлиях на около 20 семейства от близките ми.
Фирмата в която работя има разделно събиране и мога да кажа че се гордея с колегите си. Просто е . Бавно е променя се мислене.
Поздрави
Мале къде отиде темата. Какво попита човека а какво написах аз. 
« Последна редакция: 20/02/2009, 12:03 от Hristo »