Автор Тема: Т 27.10.08 СА В СИЛА НОВИ ПРАВИЛА НА ФОРУМА! АДМИНИСТРАЦИЯТА УМОЛЯВА ВСИЧКИ ПОТР  (Прочетена 5903 пъти)

anarh

• Гост
« Последна редакция: 03/11/2008, 17:02 от anarh »

Marcii

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 686
    • Профил
    • Ел. поща
« Последна редакция: 30/10/2008, 18:13 от Marcii »

Marcii

• Global Moderator
  • Hero Member
    • Профил
    • Ел. поща
Да това е защото Правилата са променени, чрез нова редакция в темата, а тя явно няма как да се отрази в датите. Трябва темата да се изтрие и създаде наново и тогава автоматично и ще се подновят  датите.
 След като последната редакция е на otk, да го оставим на него за домашно  ;), че моето домашно, още не съм го свършила :-\....

otk

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Публикации: 469
    • Профил
Цитат на: Marcii
...че моето домашно, още не съм го свършила :-\....
Ама как?!?!
Аз исках само 3 реда, освен това точка първа от домашното отпадна. ;D

dido

• Full Member
  • Публикации: 100
    • Профил
    • Ел. поща
anarh,
какво те боли?СЕГА, това са правилата!
....Макар,че май е полезно да имаше едно архивче?!
"Човекът е упорит търсач на смисъла" Джон Горднър

otk

• Global Moderator
  • Sr. Member
    • Профил
Искрено съм учуден от «проблема», с който се е сблъскал автора на тази тема, имайки предвид че:
а/ правилата са обозначени с номер на актуална версия и дата на издаване (датата на мнението в случая няма значение, макар че всяка редакция на мнение също се обозначава автоматично от системата с текуща дата);
б/ публикувани са в самостоятелен подфорум в специално предназначена за целта тема, на която е присвоен статус «Важна» и освен това е заключена за да няма излишна информация. Темата съдържа единствено АКТУАЛНАТА версия на правилата;
в) изменението на правилата е оповестено на възможно най-подходящото място във форума – секция «Новини» на хедъра;
г/ изменението е оповестено по подходящ начин – чрез ДИНАМИЧЕН текст написан с ГОЛЕМИ и ЧЕРВЕНИ букви:

Какво ли трябваше ОЩЕ да се направи?

А на някои «педанти» от тази и една друга тема (визирам по-конкретно anarh и Anonimen1), предлагам да прочетат отново, (но този път внимателно!) същия ДИНАМИЧЕН текст написан с ГОЛЕМИ и ЧЕРВЕНИ букви. Нядавам се, при повторния прочит да проумеят, че става въпрос за НОВИ правила, а не за РЕДАКЦИЯ. Старите правила са основно преработени и са с изцяло променена структура. Казано с други думи (по-просто от това не мога): автомобилът не е поправян/преправян/ремонтиран, а просто... спрян от движение и бракуван. На негово място е закупен чисто нов автомобил!

Този въпрос има обаче и един друг аспект.
Няма необходимост да се използват разните му там чертички или цветове. Това с нищо няма да помогне, а само ще затормози четливостта на правилата, защото всяка примерно пета дума трябва да бъде подчертана или оцветена. Така ще се сдобием с правила, които наподобяват накичена коледна елха, а Коледа е далеч, дори постите още не са започнали. А и как да се «подчертае» или «оцвети» една изцяло променената структура?
Ако пък се възприеме другият подход с чертичките отстрани на параграфите, тогава щяхме да се сдобием с една почти непрекъсната линия в страни от текста, защото почти във ВСЕКИ параграф има някакво изменение.

Съществува обаче една важна подробност, кой знае защо убягнала на педантите: софтуерната платформа на форума не е текстообработваща програма и съответно не притежава функционалността на такава относно маркиране и идентификация на измененията.
Поради тези (и други) причини, тълкуването на 4.2.3 от ISO9001 от Anonimen1 в тази тема е бих казал, леко фриволно, а примерът с правилата на форума напълно неудачен.
Поради такива причини, ISO/TR10013 уточнява „Когато е практично/полезно същността на измененията трябва да бъде идентифицирана”. Защото с процеса на идентифицикация на версията на документе може да се изчерпа и идентифицирането на самите промени.

Когато едни твърдения поради някакви причини (например професионална деформация на мисленето) упорито са се загнездили в главите ни и излизат от там почти по инерция във формата на съвети, все пак трябва да си даваме сметка, дали тези съвети са валидни за едно конкретно приложение.

Що се отнася до архивирането, предполагам че Админ прави своевременен backup на системата и я архивира по подходящ начин. Можете да направите официално запитване, макар и да мисля, че въпросът как се управлява информацията на форумния сървър е единствено от компетенцията на неговия собственик.
Колкото до неактуалните версии на правилата, аз също ги имам архивирани на диска. Така че при възникване на необходимост, могат да бъдат намерени и доставени. Аз обаче преценявам, че такава необходимост не съществува към този момент.

Anonimen1

• Sr. Member
  • Публикации: 287
    • Профил

Тъй като съм цитиран неправилно - и то вече за 2-ри път (втория път е тук), си позволявам да напиша този пост, уважаеми Администратори:

Цитат
...Поради тези (и други) причини, тълкуването на 4.2.3 от ISO9001 от Anonimen1 в тази тема е бих казал, леко фриволно, а примерът с правилата на форума напълно неудачен.
Поради такива причини, ISO/TR10013 уточнява „Когато е практично/полезно същността на измененията трябва да бъде идентифицирана”...

Ето цитат на моето мнение от "тази" тема:

Цитат
Дали измененията ще се оцветяват, подчертават, или ще се маркират като коригиращи действия или пък в графа на някакъв формуляр - е въпрос на избор и вътрешна организация. Всичките тези подходи са допустими - вие си изберете най-удачния.

Не виждам къде виждате "фриволността" на тълкуването на 4.2.3 в която съм обвинен ?!

А по отношение на примера, който съм дал с НОВИТЕ правила - съм се подвел явно - просто ми беше трудно да повярвам че Администрацията е измислила и въвела чисто нови правила, и понеже не помня наизуст предишната версия на правилата - заключих че има известни промени на предишните - и не видях да са обозначени тези промени и това инспирира споменаването им в примера.

Таралежът е птица упорита... едва след като го изриташ - тогава полита!

Katya

• Hero Member
  • Публикации: 561
    • ICQ Messenger - 36937072
    • Профил
    • Ел. поща
Относно неправилното цитиране, посочено от анонимен в тук -копиран е текста от неговия постинг, с цел да изясня това, което  съм пуснала като постинг. ако има някакви грешки при копираето и пействането се извинявам, не съм целяла да злепоставям автора.

otk

• Global Moderator
  • Sr. Member
    • Профил
Не виждам къде виждате "фриволността" на тълкуването на 4.2.3 в която съм обвинен ?!

Там, в същата тема, но малко по-нагоре. По-надолу също.

Явно си попаднал във фирма, в която документацията не е водена особено прилежно от предшественикът ти...

Не само че трябва да са идентифицирани направените промени, ами си е направо задължително според кл. 4.2.3 "c) осигуряване на идентификация на измененията (оцветяването е на автора, бел. otk) и на валидната версия на документите;" от ISO 9001.

Дали измененията ще се оцветяват, подчертават, или ще се маркират като коригиращи действия или пък в графа на някакъв формуляр - е въпрос на избор и вътрешна организация. Всичките тези подходи са допустими - вие си изберете най-удачния.

Успех с изнамирането на докиментите ;)

Затова ако си въведете практика да подчертавате примерно сменените клаузи  - още от пръв поглед ще е ясно какви са промените. И точно това се разбира в стандарта 9001 в кл 4.2.3 "c) осигуряване на идентификация на измененията ..."- да е ясно на всички ползватели  какво е сменено в регламента(процедурата) - а не някакви си номера на ревизии и нзн си какво, които не говорят нищо на тези дето ше четат процедурите . :)

/
/Ето един актуален пример от този форум:

Виж горе един червен надпис дето бяга ^ - че "ОТ 27.10.08 СА В СИЛА НОВИ ПРАВИЛА НА ФОРУМА! АДМИНИСТРАЦИЯТА УМОЛЯВА ВСИЧКИ ПОТРЕБИТЕЛИ ДА СЕ ЗАПОЗНАЯТ С ТЯХ!"

кое е новото в тези правила... ?!? - различно от предишното... ?!? - си знае само Админа ;)

Практиките са хубаво нещо, но само когато са осъществими и полезни.
« Последна редакция: 03/11/2008, 17:18 от otk »

Anonimen1

• Sr. Member
  • Публикации: 287
    • Профил
Цитат
Практиките са хубаво нещо, но само когато са осъществими и полезни.

Ясно е едно - в този форум администраторите са тези които определят правилата и начина по който ще ги оповестяват. Аз разбирам и уважавам това им право и повече няма да обсъждам въпроса - трябвало ли не трябвало ли... Има ли правила - има - точка по въпроса !

//към Катя: Грешката ти и то както виждам все още неосъзната - е че ти не си цитирала (копирала/пейстнала) моя постинг  - а постинга на expert_1  - само че от мое име - все едно аз съм го написал - това е проблема там. :)
Таралежът е птица упорита... едва след като го изриташ - тогава полита!

Marcii

• Global Moderator
  • Hero Member
    • Профил
    • Ел. поща
Мисля, че тази тема се изчерпа и затова и удрям катинара. Ако все пак, има някой, който мисли, че ще напише нещо важно в нея, да ми пише на л.с.