Автор Тема: Обучение вътр. одитори - Как? Колко?  (Прочетена 3566 пъти)

Hristo

• Newbie
  • *
  • Публикации: 65
    • Профил
    • Ел. поща
Здравейте,

Имам следния въпрос към пишещите във форума.
Къде има изискване по какъв начин и с каква продължителност вътр. одитори по ISO 9001, 14001 или OHSAS 18001 да се обучават? Аз не съм видял такова в ISO 9001 или 19011.

Поздрави

Anonimen1

• Sr. Member
  • Публикации: 287
    • Профил
Re: Обучение вътр. одитори - Как? Колко?
« Отговор #1 -: 30/10/2008, 13:18 »
Няма и да видиш :) - още повече в в ISO 9001 или 19011 никъде няма казано изобщо че вътрешните одитори трябва да са карали курс :) - просто защото вътрешен или водещ одитор не се става само с 2-3-4-5 дневен курс.... ;) а най-вече с практика ... но това е друга тема.

Тези курсове, които се предлагат в пространството са предназначени само да въведат теорията на нещата (е и малко практика - но в "изкуствени" условия).

По отношение на курсовете за водещи одитори по някои от стандартите, търси да бъдат IRCA регистрирани. Това означава че продължителността, лекционния материал, визуалното представяне, теста, лекторите и т.н. са одобрени от Международната организация на сертифицираните одитори (IRCA).

За курсовете за вътрешни одитори - също някои от тях имат IRCA регистрация - но повечето нямат - защото тази регистрация ги оскъпява неимоверно и те стават неатрактивни.

Таралежът е птица упорита... едва след като го изриташ - тогава полита!

Marcii

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 686
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #2 -: 30/10/2008, 14:46 »
Стандарт ISO 9001:2000, изисква вътрешния одит се извършва от "компетентни" одитори.

Аз мисля, че въпросът с компетентността на вътрешните одитори не може да се дифинира само с това, че са били слушатели в някой курс определен брой часове и с това да се даде отговор на въпроса Колко?
 В 19011 в т. 7.3. са описани изискванията за общите знания и умения, както и специфичните знания на одиторите.   Стандартът предлага и рамка за определяне на критерии за компетентност и свързания с нея процес на оценяване на одиторите.
На базата на тези изисквания може да се разработи и вътрешно фирмена методика за оценяване  на вътрешните ви одитори, при условие, че си ги обучавате сами. Ако наемете външна организация, тя също ще си има такава методика. Но външната организация може и да не свърши една друга важна работа. Нещо което смятам, че е важно за вътрешните одитори е - освен да познават стандартите по които ще извършват одита е да са приели и разбират Политиката и целите на организацията.

А по отношение на IRCA регистрираните ВО, за които говори Anonimen1, пак не опира въпроса за това, че са посетили някакъв курс – за това ще получат само сертификат за участие. По важното е че се извършва оценяване и ако докажет че имат необходимата компетентност ще получат и сертификат за IRCA одитор.

В този ред на мисли смятам че правилният въпрос е не
Цитат
Обучение вътр. одитори - Как? Колко?
а
Как да оценим- Одиторът притежава ли умения и преценка за това какво доказателство да търси, как да го търси, колко задълбочено да анализира и т.н.

« Последна редакция: 30/10/2008, 14:50 от Marcii »

Katya

• Hero Member
  • Публикации: 561
    • ICQ Messenger - 36937072
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #3 -: 30/10/2008, 20:41 »
Практически опит -подкрепям казаното по-горе и посочвам пример:
Наложи ми се през 2003 да си обучавам вътрешните одитори по нов стандарт ISO 13485:2003. Направих си методика, лекции, тест, система за оценяване (одиторите бяха обучени относно изискванията на ISO 19011) -при серификационния одитнямаше никаквипроблеми.Одитора беше англичанин.
Но за 2-ма от одиторите, обучавани от външна организация в сертификата не беше включено, че са обучавани относно изискванията на ISO 19011 и това ми създаде проблем, добре, че бях запазила програмите, където това беше посочено.