Автор Тема: Продукт извън стандартите  (Прочетена 2578 пъти)

Не от форума

• Newbie
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Направихме вече замерванията и оформихме документите. Само чакаме клиентите да направят огледа, ще издържим два – три дни. Още варят ракия, баща ми съвсем се е видиотил, говори си с магарето, а дъщеря ми умира от смях и й харесва в компанията му. Малко да отдъхнем с жена ми, но притеснено ми е за малката. Няма какво хубаво да научи от дядо си.
Крави се разкарват по улиците, жената се чеше навсякъде. Гълта профилактично антибиотици и общо взето чувстваме се като в централна Африка. Носи се навсякъде миризма на скара, изпражнения на тревопасни, жужат мухи. От изби и гаражи смрад на гнило. Времето изглежда е спряло. Даже видях в кръчмата чернобелият телевизор. Сви ме носталгията, пита ме жена ми какво ми е, но как да й призная. Слабост, на никого не е чужда. Трябва да се мине с булдозери през село за да забравим миналото. Да погледнем в настоящето, да приемем цивилизацията на която и без друго принадлежим, а разсъжденията ми тате потвърди. През цялото време се прави на голям полиглот и не иска никой да му превежда, можел и сам да говори със своята внучка. Та малката му казала, че обича магарето му, а той, разбрал, че обича магарешко. Уби единственият си приятел. Малката пита къде отиде магарето, лъжем я, че дядо го е продал, защото така трябвало, а той в гаража където по-преди му беше съветския автомобил твори деликатесите си. Разбира се, няма да дам на дъщеря ми да вкуси това. И по закон е забранено. Казвам му го:

-Този продукт е направен в изба, при отвратителни битови условия, лоша хигиена, не отговаря на стандартите и би могъл да причини големи вреди включително и отравяне.

-Каква изба, момко, това е гараж? – даже не вади цигарата от устата, ама се хили под мустак, ръцете му кървави. Пълна отврат.

-Как можа да убиеш приятелчето си?

-Ама то би пожелало, старо е вече. Уморените магарета ги убиват. И то обича малката и иска да направи нещо за нея.

-Това е отвратително, старче.

-Ти какво сега? Малката няма как да опита национално ястие друг път. Скоро и аз ще си ида.

-Национално ястие, как пък го каза. Дъщеря ми е космополит.

-Затова даже не знае езика ни.

-Виждам, че ти страхотно разбираш нейният.

-Научих го на фронта. Там да кажеш, че обичаш нещо означава, че става за ядене.

-Чакай, чакай, за коя война става въпрос? Не помня такова нещо, а и как да ти кажа, не си ли малко млад за фронтовак?

Млъкна и гузно наведе глава. Усетих какво е направил.

-Лъгал си дъщеря ми, че си бил на фронта.

-Говоря и за мир и любов. С другият и дядо как сме се срещнали и сме се намушкали с щиковете, но след сключването на…

-Намушкали сте се с щиковете! И къде е станало това?

-В коремите…

Прилоша ми, сигурно от мухите които се виеха около карантиите.

-Това чудо ще си го ядеш сам, а с дъщеря ми повече никакви контакти! – остро отсякох.

Видях го как цял се сви. Пребледня, щеше да се замоли, както дете на родител, но си припомни, че той е родителя, но искрено съжали.

-Съжалявам. Много съжалявам. Виж, аз й казах, че това са измислици, че може моят дядо и дядото на нейният дядо да са се срещнали на фронта, защото сме били и съюзници, но сме и воювали един с друг, ала времената се менят и се радвам на слънчевият й поглед, защото е дете на мира и на любовта.

-Виж, изобщо не е трябвало да говориш тези фронтовашки глупости и да убиваш магарето.

-То нямаше много живот. Щеше да се мъчи.

-Все едно. Този продукт е направен в изба, при отвратителни битови условия, лоша хигиена, не отговаря на стандартите и би могъл да причини големи вреди включително и отравяне.

-Моля, ти наизуст ли казваш това изречение?

-Да. Повярвай ми. Трябва да се пишат тези неща по вестниците и хората да ги четат. Да не мислиш, че с твоите карантии си уникален.

-Ти не работеше ли в радиото?

-И по радиото трябва да се казват, а дъщеря ми няма да яде от това. Нито повече да я оставям насаме с теб.

Малка амнистия. Видях, че се зарадва, че изобщо ще я вижда. Само, че го излъгах. Ще си я взимам с мен и все ще имам работа по-далече от него. Щикове, проболи са се в коремите. И го попитах в коя част на Европа е била битката, а не в коя част на тялото са се проболи. Като видях, че из цялото село правят от този продукт в изба и при отвратителни битови условия позвъних на ХЕИ. Казаха, че ще проверят случая, но ме попитаха продават ли от тези продукти. Като отговорих, че най-вероятно са само за лично ползване, момичето от другия край май ми се изкиска, но каза, че ще видят какво могат да направят. Не е смешно, но и тя е една селянка като тях. Булдозери, булдозери трябва да минат през всички подобни села, че и много градове. Това не е бъдещето. Но продавам парцела и се изнасяме. Само да не лепнем някоя зараза докато сме тук.

Малката иска дядо си. Казвам й, че не може. Дядо има работа, ние искаме да се разходим из горицата, из чукарите, да видим реката и огледаме от хълма света. Иска да гали овцете, могат да имат кърлежи. Обяснявам й го. Трябва да го запомни. И на двата езика да го казва наизуст. Това са мили същества, но са преди всичко селскостопански продукти, а тези продукти са произведени при отвратителни битови условия, лоша хигиена, не отговарят на стандартите и могат да нанесат вреди.

Уморен съм, скапан съм направо. Ще ми се да се връщаме. И малката вече е останала без въздух, но още е рано. Трябва да я държа по-далеч от дядо й. А онази патка от ХЕИ, защо подценява производството за лично ползване. За всичко си има професионалисти и докато тези селяни не го разберат, няма да просперираме, а те да опитат качествен продукт. Дъщеря ми вече мънка, здрачава се, май му е време. И не работя вече в радиото, а телевизията, но този дърт пън не знае, защото няма да седне като нормален възрастен човек пред телевизора, а щъка напред – назад, като че ли е безсмъртен.

Нося вече дъщерята на ръце. Спи, ще я сложа в леглото без да я събудя. Отървах я за днес, а утре клиентите могат да дойдат. Едва не я събуди врявата в механата в приземната. Не се търпи, ще ида да кажа и на баща ми и на приятелчетата му. Влизам и какво да видя! От ракията още малко ще вземат да бълват пламъци като змейове, моята европейка изобщо няма европейско поведение и утре като отрезнее ще й го кажа. Баща ми пее родопски, тя някакви си техни рейнски. Всички така са заплели езици, че се говори на вавилонски, а жена ми толкова е развеселена, че чак го разбира. Дъртият се хили като главата на мъртвия си любимец в кофата, каквато я видях тази сутрин. Изглежда си хапват от него, което в случая си е чисто канибалство.

Много смешно му се струва, че ме вижда и започва разгорещено да заваля:

-Имаше плъхове, мазилката паднала, влага избила. На мокър цимент, вар и изпражнения на гадинки мирише…Този продукт е произведен в изба, при отвратителни битови условия, лоша хигиена, не отговаря на стандартите и би могъл да причини големи вреди включително и отравяне. Този продукт е произведен в изба, при отвратителни битови условия, лоша хигиена, не отговаря на стандартите и би могъл да причини големи вреди включително и отравяне…-повтори май и потрети.

-И ти да кажеш нещо вярно! – направих се на незабелязал иронията.

-Този продукт! За тебе става въпрос, сине. Къде си мислиш, че беше правен?

Marcii

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 686
    • Профил
    • Ел. поща
Re: Продукт извън стандартите
« Отговор #1 -: 05/09/2008, 20:19 »
"Ozikani" "Ozika", "Una", а сега "Не от форума"..., "Извън форума"...
« Последна редакция: 06/09/2008, 10:08 от Marcii »

bivsh

• Trusted Users
  • Full Member
  • Публикации: 216
    • Профил
« Отговор #2 -: 05/09/2008, 23:54 »
Не от форума  ,
нещо много ти тежи. поне си си излял/а душата.
проблема не може да бъде решен в този форум.................................
........................................... и така.

Katya

• Hero Member
  • Публикации: 561
    • ICQ Messenger - 36937072
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #3 -: 07/09/2008, 01:35 »
Не е от темите на форума, но може би ще ни направи по-добри:
http://www.vbox7.com/play:e9dcbe25

Не от форума

• Newbie
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
« Отговор #4 -: 09/09/2008, 11:45 »
Не от форума  ,
нещо много ти тежи. поне си си излял/а душата.
проблема не може да бъде решен в този форум.................................
........................................... и така.

Мда, тежи ми много простотията, авторитарщината и какво ли още не...
Помня времето когато Модераторстващите в момента форума си бяха едни обикновени потребители. И аз и други като мен предоставяхме материали в него за хората, които щяха да са им от полза в работата, споделяхме скромния си опит и така...
За съжаление се оказа вече невъзможно тук това да се случва и то поради това, че няколко човека решиха, че знаят всичко и трябва да са последна инстанция по всеки въпрос и всеки инакомислещ следва да бъде строго порицан, Банннат и т.н.  Форум, в който Модераторите гневно плюят всеки инакомислещ потребител, отварят специални теми в гнева си, измислят нови все по-строги правила, сами си пишат мнения и сами си отговарят на тях с гневни закани...
Ех Марси и ти ли..... Помисли само - на модератора ли е работа да се занимава и коментира това кой какъв ник използва /стига той да не е обидна дума, а случая не е такъв/. И не е ли ПРАВО  на потребителя да си сменя ника според желанието си.
Теб поне мислех за по-различен, мислещ човек....
Помагала съм тук на много хора от форума, включително и на тези, които сега ме плюят, пращала съм материали на всеки, който ме е помолил...
Изглежда вече действат други принципи тук...
За простотията и замозабравянето няма как да измислим стандарти....
Успех на малобройния ви форум, в който пожелавам всички да станете модератори и тогава ще настане един мир и едно спокойствие...

otk

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Публикации: 469
    • Профил
« Отговор #5 -: 09/09/2008, 15:43 »
Заключвам, щото темата пак изпрегна в ненужна посока и за пореден път бяха нарушени правилата на форума.
За протокола, текстът от първия пост е на Стефан Кръстев (няма общо с автора на темата). Други негови писания можете да намерите в личния му блог.