Автор Тема: начин за унищожаване/съхраняване на пестициди  (Прочетена 6667 пъти)

bivsh

• Trusted Users
  • Full Member
  • Публикации: 216
    • Профил
бях на едно съвещание в общината. имало складове с пестициди (уж запечатани). крали циганите керемиди и желязо от тях и после малко поумрели. пък и животните около тях. не може да се вземе решение, нито на общинско, нито на държавно ниво какво да се прави с пестицидите. какъв е този ъпсурд. изнасяли били пестицидите в чужбина. сигурен съм, че има и българско решение. моля за предложение за решение.

iva

• Sr. Member
  • Публикации: 321
    • Профил
Е аз малко не разбрах - как така ги изнасят в чужбина. В крайна сметка това, което е останало за унищожаване ли е или за съхраняване?

geoterm

• Newbie
  • *
  • Публикации: 9
    • Профил
    • Ел. поща
Доколкото знам, все още в България няма лицензирано сметище за опасни отпадъци. Има две частни такива, които се ползват от самите организации. Държавата така и толкова години не се погрижи да изгради и лицензира депа за загробване на опасни отпадъци.
В тази връзка някои фирми и общини със СУОС предават опасни отпадъци на фирми, които ги изнасят и преработват/загробват в чужбина. Освен пестициди има и други опасни отпадъци, които се движат по тази пътека.
Проблемът е, фирмите, които ги изкупуват, наистина ли ги изнасят и обработват/загробват по всички правила???
Доказателство за това трябва да има при фирмата със СУОС, с които фирмата да е сигурна, че по веригата надолу нещата стават по правилата. Такива са протоколи, експортни документи, договори с контрагенти по веригата, описания на последващите действия.

Масовата практика за съжаление е - щом няма депо за опасни отпадъци - всичко отива в най-добрия случай на общинското сметище.

Отделна тема е въпроса и с биологичните отпадъци...

bivsh

• Trusted Users
  • Full Member
  • Публикации: 216
    • Профил
общината плаща на фирма да ги изнесе, а не фирмата да ги купува. на съвещанието, което бях казаха, че има една лицензирана фирма. другият вариант е на сметището, но да бъде отделно и запечатано. говореше се за тонове. имало площадка в село в общината, която си имала ОВОС и щяло да стане лесно, ама селяните се вдигнали на бунт.

iva

• Sr. Member
    • Профил
Щом има ОВОС уж не би трябвало да има проблеми, но си мисля, че тази площадка трябва да има съответното разрешение за дейността "Съхраняване" или "Депониране" на този вид отпадък - класификацията е по кодове, определени с Наредба 3 към МОСВ.
Аз например имам проблем с маслени филтри - също опасен отпадък и никъде не намерих къде да ги предаваме, затова сега си ги държим за "временно съхраняване" във фирмата до решаване на проблема. И само заради това, в издаденото ни разрешение за дейност с отпадъци по ЗУО са включени дейностите "Събиране" и "Временно съхраняване".
Освен това, ако фирма транспортира опасни отпадъци /в твоя случай пестициди/ до площадката за депониране/съхраняване тя също трябва да има съответните документи за транспортиране на опасни отпадъци и трябва да издава Транспортна карта, доколкото съм запозната.

geoterm

• Newbie
  • *
    • Профил
    • Ел. поща
Тук има детайлна информация, включително и за разрешителните и фирмите които имат такива.

http://www.moew.government.bg/

Обаче! Сега регистъра не се отваря...

geoterm

• Newbie
  • *
    • Профил
    • Ел. поща
Има само едно разрешително за оползотворяване на отработени масла (мисля, че те обработват и конците и филтрите)

Издадени разрешения по чл. 64, ал. 1 във вр. с  чл. 62, ал. 1 от Закона за управление на отпадъците на Организации по оползотворяване на отработени масла

“Национална компания за събиране и оползотворяване на отработени масла” ООД - разрешение № ООп -12 - 00/25.08.2006 г.

Адрес: област Русе, община Русе, гр. Русе 7000, ул. “Трети март” № 46
Тел. (082) 815 101, (082) 824 680
Мобилен тел.: 0888 308 801

Изпълнителен директор: Данко Павлов
                  Антон Манолов 

geoterm

• Newbie
  • *
    • Профил
    • Ел. поща

http://mediapool.bg/show/?storyid=142243

От ЕК потвърдиха:
Агенция ИСПА към МОСВ отговаря на всички изисквания
8 Август 2008

Агенцията ИСПА към Министерството на околната среда и водите (МОСВ) отговаря на всички изисквания да управлява самостоятелно средствата по предприсъединителната програма, се казва в официално писмо Европейската комисия, съобщи пресцентърът на МОСВ в петък.
В писмото се посочва, че ЕК официално закрива одита, който започна в началото на 2007 година. В края на 2006 г. от ЕК предупредиха, че могат да спрат плащанията по 17 проблемни проекта. Проверката е установила, че агенцията ИСПА на МОСВ е работила в условията на "валутен борд" и е отговорила на строгите критерии. Агенцията получи акредитация в края на юли 2007 г.

По този начин МОСВ ще реализира всичките 22 проекта, одобрени за финансиране през 2000 г. на обща стойност 507.8 млн. евро. От тях 19 са инвестиционни – за изграждане на депа и пречиствателни станции, а три – за техническа помощ.

Една голяма част от обектите вече са изградени. До края на 2008 г. ще бъдат подписани всички оставащи договори за строителство. Сред тях са проект за изграждане на регионален център за отпадъци в Кърджали, за 7 станции за отпадъци, за строителство и реконструкция на пречиствателни съоръжения в Сливен, Варна, Кюстендил, Шумен.

dido

• Full Member
  • Публикации: 100
    • Профил
    • Ел. поща
 Освен русенската фирма,но само за отработени масла- СТИЛ 96 ООД гр.Кърджали
разрешително №14-ДО-48-01 от 03.05.2007 издадено от РИОСВ Хасково.Имат представителство в Хасково.
И ние за сега си събираме филтрите и омасления отпадък ;)
Между другото как стои при вас въпросът с информационните листове за безопасност?
Същите тези СТИЛ ме въртят няколко месеца с листовете за масла и смазочни материали.
В сайта на "приста оил" ги няма?
"Човекът е упорит търсач на смисъла" Джон Горднър

roza

• Sr. Member
  • Публикации: 370
    • Профил
    • Ел. поща
Колеги, и аз в момента търся фирма за отработените масла. "Промишлени системи" ООД - Пазарджик твърдят , че имат такова разрешително, НО
как мога да проверя наличието на разрешително при следната ситуация в сайта на МОСВ:

"Заглавие на информационния ресурс
Регистър на издадените от РИОСВ-Варна разрешителни за дейности с отпадъци
.........

Достъп до данните:
Информацията се предоставя по реда на Закона за достъп до обществена информация. Необходимо е да се напише официално писмо-заявление до Директора на РИОСВ. "

Май са тайна разрешителните :)) или трябва да пишем писма до всяка РИОСВ.
ПП: Варна е случаен избор

roza

• Sr. Member
  • Публикации: 370
    • Профил
    • Ел. поща
http://nfp-bg.eionet.eu.int/cds_bg/zdoi.htm

"Чл. 20.  (1) Достъпът до обществена информация е безплатен.
 (2) Разходите по предоставяне на обществена информация се заплащат по нормативи, определени от министъра на финансите, които не могат да превишават материалните разходи по предоставянето.
.........
Разглеждане на заявленията за достъп
 Чл. 28.  (1) Заявленията за предоставяне на достъп до обществена информация се разглеждат във възможно най-кратък срок, но не по-късно от 14 дни след датата на регистриране. "

iva

• Sr. Member
    • Профил
Роза, напиши официално писмо до РИОСВ под чиято юрисдикция сте, в което поискай справка за фирми с издадено разрешение. Експертите от съответната РИОСВ са длъжни да ти подадат такава информация в писмен отговор. Оттам нататък започваш да търсиш посочените фирми - за отработени масла - и която се съгласи да ви приема маслата, сключвате договор с нея.

Hristo

• Newbie
  • *
  • Публикации: 65
    • Профил
    • Ел. поща
Здравей Роза
Колеги, и аз в момента търся фирма за отработените масла. "Промишлени системи" ООД - Пазарджик твърдят , че имат такова разрешително?
Просто поискай разрешителното им и го сравни с кодовете на отпадъците които имате. Ако откажат потърси си други.

Ако искаш да имаш избор разпитай колегите при кой работят или отиди до РИОСВ - Пазарджик и си питай там спецаилистите. Това в писмата е добра идея ако имаш 2-3 месеца да чакаш отговор.

Ние работим с Балбок, но определено има и други.

Поздрави