Автор Тема: онлайн обучение  (Прочетена 6193 пъти)

bivsh

• Trusted Users
  • Full Member
  • Публикации: 217
  • Мисли глобално. Действай локално.
    • Профил
онлайн обучение
« -: 25/05/2008, 23:00 »
идеята ми е взаимствана от http://admiral.dnes.bg/lekcii2/l1/index.html
ако се направят лекции 1-15бр или повече, въпросите няма да намалеят, но ще се променят и ще се говори повече конкретика и специфика.
освен това  на страницата на мтел има- "често задавани въпроси"
наш пример:може ли мениджъра/специалист по качество да бъде представител на ръководството за системата по качество? - отговорът е "ДА"
предложението ми е към админ и модератори.
ако на горният пример може да се отговори еднозначно, то на въпроса за необходимостта за класификатор за входящ контрол ????????

bivsh

• Trusted Users
  • Full Member
    • Профил
Re: онлайн обучение
« Отговор #1 -: 25/05/2008, 23:15 »
ако се направят и онлайн тестове за начинаещи и напреднали, ще стане интересно. и много от колегите ще добият самочувствие.

Marcii

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 686
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #2 -: 25/05/2008, 23:59 »
Приведеният пример за online уроци за Forex exchange, доста ме подразни. Това са уроци с цел реклама и зарибявка.   Много от нашите български платформи осъществяват този пазар като хазартна игра. Идеята, че трябва да си не само умен, но и знаещ и информиран, за да изкараш пари от тази търговия, привлича определен сегмент от млади хора, затова и всяка наша платформа бъка от онлай уроци за forex exchange, Дори и безплатни семинари се правят,  за тези които са решили да загубят поне 200 лв.
Например дразнещо е че при толкова много указания, как да си направим анализ на пазара, се избягва най-важното – че това е пазар на истински пари, че се губят истински пари, и шанса да се изгубят е голям. При форекса се печелят пари ТРУДНО, и с МНОГО ПАРИ. Ама МНОГО ПАРИ. Останалото -- храна за цаците.

Нашит форум определено не е ориентиран към цаци, а към колеги с проблеми.

Безплатен обяд няма. Отиваш на курс или си купуваш литература и според парите, които си решил да отпуснеш за тази цел, получаваш и някакъв пакет знания, на по-добрите курсове и know-how.

За често задаваните въпроси FAQs. На повечето от тях отговорът е „четете стандарта”.  Специфични проблеми изискват конкретно зададени въпроси. Освен това добра форумна практика е първо да се провери дали точно този проблем, който ни интересува, вече не е разглеждан.

Аз съм против он-лайна на уроци, както и и рубрика за често задаваните въпроси.

« Последна редакция: 26/05/2008, 00:47 от Marcii »

otk

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Публикации: 469
    • Профил
« Отговор #3 -: 26/05/2008, 01:53 »
Рано е още за FAQ на форума, а и поддръжката на това нещо изисква огромен ресурс от свободно време. Може би някой... някога...

keres

• Trusted Users
  • Full Member
  • Публикации: 171
    • Профил
« Отговор #4 -: 26/05/2008, 11:25 »
Аз подкрепям предложението на bivsh! Особено за on-line тестове!
Стува ми се, че така това място ще стане малко по-живо. Ако изхождаме само от тезата, че безплатен обяд няма, то тогава във форума ще има само въпроси и никакви отговори. Или още по-добре, admin да напиеш един скрипт, който да засича постове с въпросителни знаци и директно да отговаря "прочети стандарта". Така и време няма да се губи...

Поздрави

Marcii

• Global Moderator
  • Hero Member
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #5 -: 26/05/2008, 13:10 »
Админа да напише един скрипт...
Админа може да забрани думи или словосъчетания, но това винаги води до окастряне на живото слово. Най добре е без забрани.
Обаче да седне да пише скриптове затова е излишно.

Искате тестове..?

Първо някой да състави един тест. По желание, за добрата кауза... Някой, който все пак се занимава и с преподаване на тази материя. Засега, само един колега си е признал, че го прави.
Смятам, че е много важно как ще се формулират резултатите от теста.   ;D. - За повдигане на самочувствието.

Аз ще му драсна скрипта...

После незнам  дали админа ще го качи във форума и дали изобщо е възможно, но може и с отправка да го направим...

iva

• Sr. Member
  • Публикации: 321
    • Профил
« Отговор #6 -: 26/05/2008, 23:09 »
Аз смятам, че ако има въпроси и се сложи директно отговор "прочети стандарта" това на нищо не прилича - нали в крайна сметка този форум съществува точно защото повечето хора не могат да си отговорят на някои въпроси именно като четат стандарта и търсят допълнително мнения, опит, литература. Още повече, че когато са създавани тези стандарти - за управление - никой не се е интересувал от България и от българските условия за истинското им прилагане. Един вид, ако човек чете стандарта и всичко му е ясно той няма да пита в интернет пространството разни въпроси и казуси, а ще си изпълнява изискванията.
В крайна сметка целият форум си е едно онлайн обучение - що се отнася до тестове - ОК- ама наистина някой от колегите да разработи и представи за публикуване, като ги степенуваме примерно - за начинаещи, напреднали, много напред с материала. Защото вижте какво се получи със Стиви - човека търси помощ, гледа да реши служебните казуси на фирмата, а ние какво направихме останалите ..... Е личеше си, че той е в категория начинаещи. Убедена съм, че след 1-2 години /като изкара 1 сертификационен одит и последващите контролни/ ще бъде съвсем друг - с конкретика по отделни казуси, с натрупан опит и собствено мнение и т.н. Стига да устиска на проблемите, на предизвикателствата и прищевките на шефа си.

otk

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Публикации: 469
    • Профил
« Отговор #7 -: 27/05/2008, 01:20 »
Простете, но аз не разбрах как on-line тестовете ще допринесат за така блянуваното от някой съживявяване на дискусиите във форума? Та там връзката е еднопосочна (почти). Казано просто: някой изпраща отговори на предварително зададени въпроси и един скрипт му връща информация дали е отговорил вярно или е сгрешил. Най-много и да го оцени по някаква система. И... ???

Аз лично не обичам да си говоря с машини. ;D

Marcii

• Global Moderator
  • Hero Member
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #8 -: 27/05/2008, 02:13 »
Хората обичат игрички...  ;D

bivsh

• Trusted Users
  • Full Member
    • Профил
« Отговор #9 -: 27/05/2008, 07:52 »
ако бъде направено като игричка ще бъде по-лесно за незнаещите, пък и тези, които си мислят,че знаят стандарта няма да се обидят.
пример:
1. чели ли сте стандарта?
2. какво гласи т.7.3. от стандарта?
3. Какво гласи т.9.4 от стандарта? ;D
4.
5.
аз не се наемам да направя такъв онлайн тест. но дискусията си е добра.
а за лекциите 0т 1-15 и повече се отказвам от предложението си. по-добре занимаващия се със стандарта във фирмата да си отиде на съответния курс и получи нужните знания. пък и живият контакт си е за предпочитане.

keres

• Trusted Users
  • Full Member
  • Публикации: 171
    • Профил
« Отговор #10 -: 27/05/2008, 11:14 »
Аз смятам, че ако има въпроси и се сложи директно отговор "прочети стандарта" това на нищо не прилича...

Иве,
Говорех иронично! И през ум не ми е минавало подобно нещо.

Аз лично, когато задавам един въпрос във форума бих бил по-спокоен ако знаем до каква степен мога да се доверя на член на форума, който е отделил от времето си да отговори. Ако се приеме предложението на bivsh за покриването на определени норми, чрез тестовете, новорегистрираните членове ще могат веднага да се ориентират, кои колко знае... е поне по някаква обективна или субективна оценка.

Поздрави