Автор Тема: управление на сензор за отчитане скоростта на вятъра  (Прочетена 3995 пъти)

pb

• Newbie
  • *
  • Публикации: 7
    • Профил
    • Ел. поща
имам въпрос към всички с молба за отговор
къде може да се калибрират такива СИ (ветромери) и дали е удачен варианта за калибрирането им (ако се демонтират няма ли да им се нанесат повече поразии отколкото ако не се пипат), удачно ли е да се използва един еталонен за фирмата. И въобще дали не е по добре някакъв вътрешно фирмен контрол и ако да какъв да е той - пример за методика.

Благодаря

keres

• Trusted Users
  • Full Member
  • Публикации: 171
    • Профил
http://nab-bas.bg/?cat=21
Тук можеш да намериш списък с акредитираните лаборатории за проверка и калибриране на средства за измерване. Дадени са обхвати, адреси, телефони и др. Не знам дали има точно за такива сензори, потърси.
И нещо друго - сензора не е ли част от някаква система за измерване. Ако е така по-редно ми се струва да занесеш в лаборатория цялото средство, а не само сензора. Всяко сглобяване, разглобяване и манипулиране поставя под съмнение точността.
Можеш да правиш вътрешно-фирмен контрол и наистина ти е нужна методика, но ти е нужно и еталонно средство за измерване, което пак трябва да е метрологично потвърдено.
Имай предивид и че под калибриране се разбира и определяне на неопределността от измерването или иначе казано с каква грешка мери, не си представяй настройване.

Това е което ми идва наум сега, дано съм ти бил полезен. Предполагам, че другите редовни форумци ще ти помогнат по-добре.
Поздрави и успех!

iva

• Sr. Member
  • Публикации: 321
    • Профил
А дали не е по-добре, ако този сензор за скорост на вятъра е наистина част от някаква система за измерване то той да се води като индикатор - с "да" и "не", т.е "има вятър - няма вятър". А цялата система за измерване да минава проверка - обслужване на място от компетентен орган без да се налага демонтиране и пренасяне насам-натам, за да не се повреди или наруши точността?
Пък и друго има - този, който я е произвел, монтирал и т.н. би трябвало да е дал и някакви инструкции като съпътстваща документация относно обслужването, експлоатирането и  проверките.

pb

• Newbie
  • *
    • Профил
    • Ел. поща
може ли да се извърши някаква вътрешна фирмена проверка на сензора отчитащ точната скорост на вятъра без необходимостта от калибриран фирмен еталон(за да се отстрани несъответствие по т.7.6 от 9001). Защото как ще се постигнат контролираните условия като тези в лаборатория ако се използва един калибриран еталон и с него се проверяват на място без да се свалят другите сензори за вятър

keres

• Trusted Users
  • Full Member
    • Профил
Без еталон как ще удовлетвориш 7.6. а) "калибрирани или проверявани преди тяхното използване през определени интервали или чрез еталони, проследими до международни или национални еталони. Когато такива еталони не съществуват, използваната основа за калибриране или проверка трябва да бъде записана"?
Най-лесно е ако имаш еталон да го поставиш с проверявания уред в еднакви условия. Ако да то по методика можеш да провериш уреда.
Цената ли те притеснява?
А уреда има ли опция за самонастройка?
« Последна редакция: 09/04/2008, 15:00 от keres »

pb

• Newbie
  • *
    • Профил
    • Ел. поща
не само цената но и факта че ако не ги демонтирам останалите сензори(а това е идеята да не ги демонтирам) трябва да им проверявам показанията на открито при различни метео условия което професионално издържано ли е(не знам аз не съм тесен специалист). И освен всичко това на мен ми се ще ако е възможно от гледна точка на стандарта да се мине само с някаква вътрешно фирмена методика за проверка по някакъв начин (не знам точно какъв и как) на тези сензори. ако може да се хвана за последното изречение на т.7.6 а - Когато такива еталони не съществуват, използваната основа за калибриране или проверка трябва да бъде записана" . Така че с молба помогнете възможно ли е и какво трябва да съдържа тази методика/начин

keres

• Trusted Users
  • Full Member
    • Профил
Прав си, че една проверка или калибриране трябва да включва контролни измервания за целия диапазон от предполагаеми измервания. А да чакаш да задуха вятър (или безветрие)... малко към времето на великите географки открития отиваме  :)
В експлоатационната документация от производителя има ли предвидена някаква последователност от действия за самонастройка? Периоди на които тя трябва да се прави и др.?

pb

• Newbie
  • *
    • Профил
    • Ел. поща
Благодаря ти керес за обсъждането което ме наведе на подробен преглед на ръководството на потребителя в което макар и не дотам издържан метод но все пак има нещо

МНОГО СА ПОЛЕЗНИ ПОДОБНИ ОБСЪЖДАНИЯ

keres

• Trusted Users
  • Full Member
    • Профил