Автор Тема: Сертифициране  (Прочетена 6241 пъти)

andro

• Newbie
  • *
  • Публикации: 3
    • Профил
Сертифициране
« -: 08/04/2008, 14:33 »
Здравейте,
открих този хубав форум и прочетох доста интересни неща. Затова и изникнаха няколко въпроса, които бих искал да задам.
Как протича самия процес на сертифициране, кои са добрите сертифициращи организации, колко време протича сертифицирането, наблядава ли се то, какво се наблдава и т.н.

edit otk: преместена
« Последна редакция: 09/04/2008, 09:19 от otk »

keres

• Trusted Users
  • Full Member
  • Публикации: 171
    • Профил
Re: Сертифициране
« Отговор #1 -: 09/04/2008, 12:56 »
Здравей,

Има много изписано по темата тук, но все пак ще ти напиша няколко реда.
Сертификацията се извършва от независима организация, която е акредитирана от държавен орган да извършва оценка на съответствието на процеси, продукти, персонал или друго с изискванията на определен стандарт.
За сертификацията на продукт и персонал не съм запознат, така че тук не мога помогна  :(
Ако вземем за пример най-разпространения ISO 9001 "Системи за уравление на качеството. Изисквания" сертикацията обикновено протича на два етапа. На първия се оценява съответствието на документацията с изискванията на стандарта и се провеждат опознавателни разговори. На втория етап се проверява дали изискванията в документацията са удовлетворени в реалната дейност на фирмата, изпълняват ли се на практика. Одита завършва с доклад, като се прави препоръка за сертифициране или не на дейността обект на системата за управление на качеството. При положителна препоръка сертификационната организация издава сертификат за съответствие с ISO 9001 и дава право сертифицираната организация да използва логото й на определени места като знак за одобрение.
За да избереш коя сертификационна организация е добра ти е нужен критерии по който да си ги оцениш. Във форума ще намериш много мнения за повечето от тях работещи на българския пазар. Аз няма да се осмеля да ти препоръчам сертификатор, за да не бъда обвинен в реклама. Инфо за действащите сертификационни организации може да намериш на club9000.org.
Това е в най-общи рамки. Темата е наистина обширна.

Поздрави

andro

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #2 -: 09/04/2008, 14:42 »
До момента имаме изпълнени ДПП и се попълват всички необходими дневници, имаме и консултанти за изпълнението на НАССР плановете и контрола на критичните точки, но искам да събера още малко информация.
А как протича самия процес- одиторите идват и се запознават със документацията, след това разглеждат обекта. Правят ли се измервания, взимат ли се проби, след първото посещение още колко пъти идват?
Прочетох някъде, че цената на сертифицирането била около 1500 евро. Това само за едно посещение ли е или е за цялата процедура до издаването на сертификат.

keres

• Trusted Users
  • Full Member
  • Публикации: 171
    • Профил
« Отговор #3 -: 09/04/2008, 15:06 »
Цената зависи от предмета на дейност на фирмата, стандарта по който се сертифицира, броя служители (броя длъжности), брой работни площадки и др. Цената обикновено се дава за целия тригодишен период през който важи сертификата. По време на този период, на всеки 6, 9 или 12 месеца, има т. нар. контролни, или още надзорни одити, на които се проверява дали изискванията продължават да се удовлетворяват и дали системата се подобрява.
Не съм чувал одитор да взема проби или да прави измервания.
« Последна редакция: 09/04/2008, 15:08 от keres »

Marcii

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 686
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #4 -: 09/04/2008, 18:14 »
Сертифициране по HACCP... Кой иска такъв сертификат.  И какъв HACCP по какъв стандарт - датски, холандски. За да удовлетворят в последно време желанията на клиентите си, много сертификатори пуснаха възможност за сертифициране на ISO 9001 + HACCP... Но има си ISO 22000, в последно време големите вериги налагат IFS. Така само един НАССР, да сертифицирате, според мен са напразни напъни.

bivsh

• Trusted Users
  • Full Member
  • Публикации: 216
    • Профил
« Отговор #5 -: 09/04/2008, 23:26 »
andro,
 има едно такова изречение:
"тате, питай леля пенка, дали дъщеря и ще излезе с мен на кино"
питай първо клиента какъв сертификат иска. питай сертификатора за всички сертификати, свързани с хранителната промишленост. питай и за аналога, важащ за Индия (има такъв). може и да е важно. ако продаваш извън ЕС.
преди да продължиш темата, изкарай курс за вътрешни одитори. там те учат да задаваш правилни въпроси.
ако договора не ти е изтекъл с консултанта искай му писмени отговори. задължително. на това му се вика "връзване на гащите".

San Antonio

• Global Moderator
  • Full Member
  • Публикации: 237
    • Профил
« Отговор #6 -: 10/04/2008, 17:04 »
Сертифицирането на система, основана само на метода НАССР, не е целесъобразно по принцип. Законът за храните изисква внедрена такава система, поради което тя се одобрява от съответния контролен орган (РИОКОЗ, респ. ДВСК). За тези контролни органи няма никакво значение дали една система е сертифицирана от (международно) признат сертифициращ орган или не е. От това по необходимост следва, че сертифицирането на система по НАССР е безсмислено разточителство. Друга е ситуацията, ако решите да изградите и сертифицирате система по ISO 9001 + HACCP или по ISO 22000. Положението с IFS е по-различно - това е стандарт, създаден под натиска и със спонсорството на големите вериги - напр. МЕТРО, БИЛЛА и други. Ако продавате на такива вериги и те ви го искат, ще се наложи да разработвате и сертифицирате и IFS.
Не се занимавайте обаче с датския или холандския стандарт - и двата са омотани и мъгляви, а освен това и признаването им не е кой знае какво...
Успех!
Gesagt ist noch nicht gehöhrt, gehöhrt ist noch nicht verstanden, verstanden ist noch nicht einverstanden, einverstanden ist noch nicht gemacht.
Konrad Lorenz

andro

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #7 -: 11/04/2008, 13:42 »
San Antonio благодаря за изчерпателния отговор. И нашия консултант ни предлага да се сертифицираме по ISO 22 000. Това ли е по-добрия вариант за сертифициране?

San Antonio

• Global Moderator
  • Full Member
    • Профил
« Отговор #8 -: 13/04/2008, 14:10 »
Андро,
преценете най-напред дали изобщо ви е необходим сертификат или шефовете вървят след модата. Според мен, най-добрият вариант е ISO 9001 + HACCP. Защото:
1. ISO 22000 съдържа окастрен вариант на 9001 + НАССР.
2. Ако наистина искате вашата система да помага не само за безопасността на храните, но и (предимно) за управлението на предприятието, тогава ще ви трябва и пълният обем на 9001.
3. Лесно е да се интегрират както процедурите на ДПП, така и процедурите на НАССР в документацията на ISO 9001, защото известна част от тях са идентични. Една добре и умно направена документация по този начин и, разбира се внедрена, може да бъде сертифицирана по какъвто си искате стандарт - било 9001, било 22000, или (с малко добавки) IFS.

Тези мнения(именно мнения, а не съвети или препоръки!) са резултат от моя консултантски и житейски опит. Надявам се да ви помогнат при избора на решение за по-нататъшното ви развитие.
Gesagt ist noch nicht gehöhrt, gehöhrt ist noch nicht verstanden, verstanden ist noch nicht einverstanden, einverstanden ist noch nicht gemacht.
Konrad Lorenz

Marcii

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 686
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #9 -: 13/04/2008, 20:17 »
San, а смяташ ли че 22000 + 9001 е = на IFS,
и ако не каква е разликата според теб.

velbon

• Trusted Users
  • Hero Member
  • Публикации: 505
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #10 -: 13/04/2008, 21:02 »
Хайде още малко масло в огъня,

Сан Антонио, в контекста на предишния въпрос, ей ти едно питане:
Не го пиша в My messages, щото ще е интересно и за други колеги.

Според теб, за какъв дявол е нужно на фирма, производител на храни, да прави едновременно 9001, 22000 и ИФС? (Искат да влизат в големите вериги.)
Според теб, от цялата тая далавера, кой всъщност печели?
- фирмата? (ще има три тапии!)
- консултантът? (той ще трябва да избичи и трите системи за срок като за 1 система и на цената на 1.75 системи)
- сертификаторът? (той ще си калкулира както трябва!)
- търговците на едро и веригите?
- клиентите на фирмата?
- някой друг? 

Благодаря предварително!

San Antonio

• Global Moderator
  • Full Member
    • Профил
« Отговор #11 -: 14/04/2008, 01:54 »
Velbo,
явно те е налегнала неделна скука по ракиено време.  ;D И вместо да ми пратиш в ЛС покана да се срещнем на по тъмно, та трябваше да си пия тъмното столично с жена ми, пък тя бира не пие, ти си седнал да ме провокираш с разни многопластови, подвеждащи, а на това отгоре и сериозни теоритични въпроси.
Та по същество!

Първо никога и никъде не съм твърдял устно или писмено, че трябва да се правят и трите системи ЕДНОВРЕМЕННО! Изброяването в последния абзац на последния ми пост е алтернативно, а не кумулативно. Тъй че не ми приписвай по-големи заслуги, отколкото заслужавам. В тоя дух - на фирмите не им трябва нито дявол, нито правенето на 3 системи. Трябва им само една, ама конкретно тяхната си, без оглед броя на системите - колкото е според принципа на разумната достатъчност.

Относно печалбите - всеки печели КАКВОТО (не КАКТО!) може и КОЛКОТО успее взависимост от целите, които си поставя при стартирането на проекта/тите.  ;)

Разгръщането на идеите в горното изречение ще наложи една дълга и не толкова атрактивна лекция, в която детайлно да се разгледат интересите на петте заинтересовании страни, да се предложат начини за срещането на дори противоположните интереси и т.н.

Засега не си представям едно такова занимание като твърде привлекателно, а напоследък нещо и времето не хватает, та не съм настроен за обширни и сериозни есета. Иначе разбирам провокацията ти и желанието ти да насочим вниманието на аудиторията и към самостоятелно мислене, и срещу не особено почтените ни колеги, които инспирират клиентите си да правят (именно "правят") всички известни и неизвестни системи и така да припечелват нещичко допълнително. Но мисля, че ти можеш дори по-добре от мен да развиеш темата, поставена в последния си пост.  ;D И в тоя дух ти пожелавам приятно и ползотворно писане, ама не се престарава много, щото, нали помниш, има и съфорумци, дето се объркват от по-дълги постинги  ;D
« Последна редакция: 14/04/2008, 02:01 от San Antonio »
Konrad Lorenz

San Antonio

• Global Moderator
  • Full Member
    • Профил
« Отговор #12 -: 14/04/2008, 02:04 »
Марци, макар и малки, има такива - иначе нямаше да се бият помежду си всички тези стандарти. Затова обаче можем да си говорим по-късно с теб и то не публично.
« Последна редакция: 17/04/2008, 01:39 от San Antonio »
Konrad Lorenz