Автор Тема: Консултант+сертификатор=?  (Прочетена 6852 пъти)

keres

• Trusted Users
  • Full Member
  • Публикации: 171
    • Профил
Понеже форума от изместно време стои в притихнало положение ще пробвам малко да го провокирам към пробуждане  :)

Темата за връзки между консултанстки и сертификационни организации е дълга и отдавна нищена в този форум. Затова моя подход ще бъде малко по-различен. Реших да извадя от club9000.org и събера в един файл статистиката за броя подготвени за сертификация по ISO 9001 Системи за управление на качеството от водещите (поне по брой сертифицирани клиенти) консултантски фирми разпределени по сертификационни организации.

Държа да отбележа, че поста не е насочен конкретно срещу никого и цели единствено "изясняване на картинката". Изводите оставям на вас.

Hristo

• Newbie
  • *
  • Публикации: 65
    • Профил
    • Ел. поща
Re: Консултант+сертификатор=?
« Отговор #1 -: 07/03/2008, 11:17 »
Това ми хареса.

Поздрави

roza

• Sr. Member
  • Публикации: 370
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #2 -: 11/03/2008, 18:58 »
:)))))

Katya

• Hero Member
  • Публикации: 561
    • ICQ Messenger - 36937072
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #3 -: 12/03/2008, 19:30 »
Справката е симпатична, но има няколко пропуска, които са пропуснати и клуба:
-TQM си има и друга сертифицираща организация, но няма статистически данни за нея;
-Вива има подобно разпределение като СУИС;
- Посочените в началото на файла основно работят с външни консултанти.

keres

• Trusted Users
  • Full Member
    • Профил
« Отговор #4 -: 12/03/2008, 19:43 »
Да, съзнавам, че има пропуски.
Просто няма статистика за всички консултантски фирми (по непонятна за мен причина) в club9000 и затова съм дал само тези. Не съм целял да ги скрия.

expert_1

• Newbie
  • *
  • Публикации: 60
    • Профил
« Отговор #5 -: 21/03/2008, 01:20 »
 >:(
След като всички знаят за проблема консултант+сертификатор и никой не вдига шум явно повечето кленти не желаят да имат функционираща система и им е все едно на кого ще платят за да се сдобият с мечтаното лисче наречено сертификат.
Кого ли лъжем, кого ли заблуждаваме-одиторите се гънат за да не кажат на глас колко нефелни са били консултантите, организациите псуват защото осъзнават минавката си, а парите се стичат в джоба на .....

velbon

• Trusted Users
  • Hero Member
  • Публикации: 505
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #6 -: 29/03/2008, 15:55 »
Весели неща се случват от ден-два на сайта на клуб 9000.

От както започнаха чистка и искат за всяка фирма поотделно данни за акредитацията на сертификатора, броят на сертифицираните фирми за страната падна с над 400.

Само за един регион, който следя с любопитство, броят на сертифицираните падна с 51 фирми.
Интересно защо ли, 45 фирми от тях са на Международни топки ООД?!

Някой да знае какво става?
« Последна редакция: 29/03/2008, 16:01 от velbon »

keres

• Trusted Users
  • Full Member
    • Профил
« Отговор #7 -: 31/03/2008, 09:01 »
Клиентите им са паднали до 64  ???

Криси

• Full Member
  • Публикации: 117
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #8 -: 31/03/2008, 19:28 »
Говорих с Косев-каза, че преди няколко дни са поискали данни от всеки сертификатор за акредитацията във връзка с всеки сертифициран клиент и тези които още не са представили-просто са им махнали фирмите, за които не са представили акредитациите.

San Antonio

• Global Moderator
  • Full Member
  • Публикации: 237
    • Профил
« Отговор #9 -: 31/03/2008, 21:14 »
Май съм тъпо копеле, та не разбирам как някой може да поиска акредитация на сертифициращ орган във връзка с всеки сертифициран клиент!?  ??? Ами акредитацията се издава подобно на сертификата - с определен обхвата и за определен срок. Но от  ръководството на Клуб 9000 може да се очаква всичко... Освен това Клуб 9000 не е официален регистър на издадените сертификати. Той не може да задължи нито предприятията, нито сертифициращите органи да му дават информация. Тъй че информацията, публикувана от Клуб 9000 не е меродавна, а е само ориентировъчна. Впрочем на мен не ми е известно в някоя държава да има такъв орган, който да събира цялата тази информация. И изобщо - кому е нужна тя и каква полза има от нея?
Gesagt ist noch nicht gehöhrt, gehöhrt ist noch nicht verstanden, verstanden ist noch nicht einverstanden, einverstanden ist noch nicht gemacht.
Konrad Lorenz

velbon

• Trusted Users
  • Hero Member
  • Публикации: 505
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #10 -: 31/03/2008, 21:26 »
Не си тъпо копеле!

Въпреки всичкото, въпреки, че подкрепям мнението ти за чичовците в К9000, клубът сега има в нещастната държавица своята си роля. Ако се замислиш, в момента, точно той, клубът защитава клиентите, бизнеса и е заел една достойна гражданска позиция, щото няма кой друг ...

Иначе работиме за Женята (Евгенито) и за Международните топки ...

Това ли предпочиташ?

три часа по-късно ...
ето, всичко си е наред! Топките си върнаха обратно 200-300 фирми ...
« Последна редакция: 31/03/2008, 23:16 от velbon »

DMode

• Newbie
  • *
  • Публикации: 45
    • Профил
« Отговор #11 -: 01/04/2008, 18:00 »
Не си тъпо копеле и аз така си мисля.
   Но има тъпи копелета които правят глупости. Решили да проверят акредитациите за издадени сертификати. Добре де това е много правилно, но както го правят хората си вадят грешни изводи, че махнатите са без акредитация което не е така или обратното, че оставените са със (тя щото и проверката е една проверка). Сега на махналите ги фирми поради наистина чисто технически причини като например: Не съм получил мейла Ви или пък съм го изтрил, обяснявай сега какво става и защо изобщо са ги махали. То е като онази приказка - Ходи обяснявай, че нямаш сестра, сещаш се. 
   Вместо да изпишат вежди ще си извадят очите, така си мисля аз, но дано не съм прав, защото каквото и да си говорим дали те трябва или не е без значение важното е че има нужда от такъв регистър.
   Дано се изчистят нещата, но все пак си мисля, че трябваше да се подходи по-сериозно преди да се изтриват фирми, защото отговори като може да не съм ви видял е-мейла и да съм го изтрил не ми звучат сериозно. А и какво пречи тези проверки да са преди да се включват фирмите във списъка, далеч по-разумно е.
   Истината е, че няма да отпадне нито една фирма ще видите, никой не е толкова глупав, та да обяви на всички, че е издал сертификат за който после да не може да представи акредитация или поне така мисля аз. Интересно е друго не дали сертификатите са с акредитация, а дали сертификатите са заслужени и ако това се провери тогава ще падне рязане.
Добре де то ще се види кой поръчва музиката ако останат само "наште" хора работата е ясна.

L

• Newbie
  • *
  • Публикации: 21
    • Профил
« Отговор #12 -: 03/04/2008, 14:11 »
Дали сертификатите са "заслужени", това ще провери пазара и клиента, а тогава наистина ще падне рязане. Въпрос на време е.  :) 

San Antonio

• Global Moderator
  • Full Member
  • Публикации: 237
    • Профил
« Отговор #13 -: 18/04/2008, 12:18 »
При наскорошни "разкопки" из архивите си открих един много стар, предизвикан, но непубликуван отговор. Има връзка с тази тема и мисля, че за някои съфорумци би представлявал интерес.
« Последна редакция: 18/04/2008, 12:19 от San Antonio »
Gesagt ist noch nicht gehöhrt, gehöhrt ist noch nicht verstanden, verstanden ist noch nicht einverstanden, einverstanden ist noch nicht gemacht.
Konrad Lorenz

Marcii

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 686
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #14 -: 18/04/2008, 14:21 »
San, много добре написано, и вече 10 години са минали откакто е написано и е актуално.
По отношение на двойката Консултант – Сертификатор,
лично мое мнение е, че тази връзка ще се задълбочава още повече. Много фирми, решават какъв сертификат им е необходим и контактуват директно със сертифициращата компания, като молят и за съвет кой консултант или коя консултантска фирма да изберат. Разбира се, че ще им посочат познат консултант, а вероятно и работещ като одитор свой колега. Това, обаче в никакъв случай не виждам да има връзка с раздадените хиляди сертификати на документирани системи. Пазарът засега постави фирмите в положение да търсят хартийката наречена сертификат, а не по-доброто и качествено управление. Но много скоро, ако не се е случило вече, ще последва и девалвацията на тези сертификати. И както всичко друго, те ще станат „българска работа”. Никой няма да има доверие в сертификат издаден в България. И без това се славим като държавата с най-висока корупция. По-скоро трябва да се заговори за занижените критерии за одит на някои от сертификаторите, които за съжаление в битката за оцеляване на българския пазар, повлякоха след себе си и утвърдени в Европа и света сертифициращи фирми. Трябва отново да се повдигнат тези критерии -  затова трябва да бъде отворена дискусията. Разбира се не в този форум. Има едни събирания всяка година на тема качество в НДК, но там едва ли биха повдигнали този болезнен въпрос.  В крайна сметка, клиентът ще каже сам. Скоро случайно се оказах в една фирма, посетена от анлийски гости с мераци за инвестиране. Нашата фирма сертифицирана по 9001, сертификата окачен в позлатена рамка на стената пред кабинета на шефа - дотук 6. Но после гостите пожелаха разходка в производствените помещения ...и стана пълно фиаско. Личеше, че някой набързо е замел пода с някоя друга кофа вода, но в механичен цех, където от струговете постоянно пръска охлаждаща течност, това е равносилно само на по-голямо блато. Тук таме бяха захвърлени покрай машините шлосерски инструменти, един супорт от струг по-средата на помещението, детайли тук таме. И в дъното на помещението мивка – увенчана с незабравимия надпис с тебешир „Не пикай в мивката”...
« Последна редакция: 18/04/2008, 14:29 от Marcii »