Автор Тема: Визуализация ФАР  (Прочетена 6355 пъти)

Hristo

• Newbie
  • *
  • Публикации: 65
    • Профил
    • Ел. поща
Визуализация ФАР
« -: 22/01/2008, 17:46 »
Здравейте  колеги

Някои има ли опит в следното. Интегриране на система за управление създадена по консултанската грантова схема. Интересува ме въпроса как сте решили въпроса с визуализацията. Тук дочух нещо много неприятно.

Поздрави

velbon

• Trusted Users
  • Hero Member
  • Публикации: 505
    • Профил
    • Ел. поща
Re: Визуализация ФАР
« Отговор #1 -: 22/01/2008, 19:13 »
Какво дочу, бе човече?
Кажи и на нас?

Той фарът тъй силно свети, че уж всичко се вижда ...

Hristo

• Newbie
  • *
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #2 -: 22/01/2008, 19:16 »
Цитат

"Направих няколко разговора с колеги и се установи, че проекта Ви за СУОС не може да бъде интегриран.
При проверки се търси самостоятелност. При извършване на проверки са ги карали ако системите им са били интегрирани да станат самостоятелни"

velbon

• Trusted Users
  • Hero Member
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #3 -: 22/01/2008, 19:26 »
Боже, помогни им, те не са виновни ...

Katya

• Hero Member
  • Публикации: 561
    • ICQ Messenger - 36937072
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #4 -: 23/01/2008, 02:15 »
Аз имам, не зная какво си дочул - дай си координатите и въпросите на qmd@mail.bg.

Katya

• Hero Member
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #5 -: 23/01/2008, 02:20 »
За Hristo -дай малко повече инфо, защото, това системите да са разделени е просто абсурд. В практиката си имам повече от 7 сертифицирани интегрирани системи и дори най-тесногръдия одитор не го е споменавал, а интегрираните с-ми са и и с дстта различен обхват - мед. продукти, храни, строителство. Сертификаторите също са различни - ТЮФ, ЛОЙДС, МУДИ.
Просто му звучи като недоразумение ;-)

Hristo

• Newbie
  • *
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #6 -: 23/01/2008, 08:33 »
Споменатите проверяващи сигурно са от МИЕ и нямат понятие от СУ. Лошото е че слуховете там в повечето случай се потвърждават.

roza

• Sr. Member
  • Публикации: 370
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #7 -: 23/01/2008, 19:36 »
По-лесно и по-бързо е да сертифицираш система, отколкото да постигнеш съответствие с причудливите изисквания на фаровските програми. Съществената разлика е че одиторите знаят какво искат и ние го знаем.... А и стандартите не ги дописват през ден.
А защо заглавието е за визуализацията?

Katya

• Hero Member
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #8 -: 24/01/2008, 00:53 »
Защото визуализацията е изискване на програмите - инфо има в съответните страници и не е сложно, просто в случая фобавяш елементите към документите на СУК. Според мен проблема/недоразуението е в разчленяване на интегриранат система, а за да се разреши трябва повече инфо за плана по програата, отчетите и т.н.(дори и за нечетливи копия на фактури за бензин приложени към командировъчни се заяждат).
За съжаление на питащщия въпроса не може да се рещи във форума - да се обърне към консултантитре/изпълнителния орган.

mihopsixo

• Newbie
  • *
  • Публикации: 16
    • Профил
« Отговор #9 -: 24/01/2008, 09:32 »
Здравейте,
Мога много и на дълго да разказвам за глупоста, както на регионалните координатори, така и на проверяващите в София в министерството.
Що се отнася точно до визуализацията, моят опит показа, че да има мир с всички е необходимо в зависимост от С6 "Списъка на документи потвърждаващи извършените дейности (Activity verification)", част от тези документи да бъдат визуализирани. Разбира се това е строго спицифично за различните фирми (консултантски имам предвид), просто въпрос на договорка. Иска се също така в началната и крайната страница на наръчника да бъдат визуализирани.
А що се отнася до това, че непризнават интегрирани наръчници съжалявам за израза, но могат да го издухат. Защото, ако се позовете на същият по горе цитиран списък, просто го прочитат и се съгласяват.
Моят опит беше, че постоянно ни търсиха доклади от вътрешни одити, но никъде не ги представих, просто защото не са договорени и одобрени от МИЕ.
Поздрави

mihopsixo

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #10 -: 24/01/2008, 09:40 »
Също така трябва да се взе предвид, за какво са се договаряли консултантската организация и съответната фирма и дали тази интегрирана система, за която пишете, отговаря на изискванията на програмата и разбира се е записана в договора между бенифициента и МИЕ.
Ако всичките тези условия са изпълнени невиждам причина да не я прознават.
А ако наистина неможете да се разберете, просто се обадете в МИЕ в изпълнителното звено по програма ФАР - Консултанска гранта схема и ги питайте за какво става дума.
Но също така имайте предвид, че много се спикулира и слуховете са хубаво нещо, но обикновенно са невярни и всяват смут.
Поздрави

velbon

• Trusted Users
  • Hero Member
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #11 -: 24/01/2008, 10:16 »
Колеги, спазвайте изискванията на собствените си системи по качеството.

Изисквайте писмени отговори, т.е. записи на всяко възражение, несъгласие, неприемане, непризнаване и прочие "не" ... от страна на инстанциите.

Давайте ги да ги публикуваме и да се вдига патардия.
Нека PHARE-то да свети силно и да блесне тъпотията на "експертите", лакомията на старите муцуни и потресаващата некомпетентност на новоназначените дечица ...   

Цитат
Двама служители на Фонд "Републиканска инфраструктура" са арестувани, заради това, че поискали подкуп, съобщи БТА, като се позова на прокуратурата.
Единият от задържаните е началник-отдел “Програма ИСПА” в Дирекция “Изпълнение на проекти със средства на Европейския съюз”, а другият задържан е директор на Дирекция “Усвояване на средства от Европейския съюз”, уточни прокурорът Роман Василев, цитиран от Фокус. Двамата са задържани в момента на получаването на подкупа - първа вноска от 25 000 лева при поискани 50 000 лева,

Айде да е хаирлия!
Днеска ИСПА-та, утре PHARE-то ...
« Последна редакция: 24/01/2008, 18:05 от velbon »

mihopsixo

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #12 -: 24/01/2008, 11:55 »
Браво Velbon!
Напълно съм съгласна с теб, защото съм твърдо убедена, че много от експертите незнаят и не са компетентни!