Автор Тема: ИНТЕГРИРАНЕ НА СИСТЕМИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ  (Прочетена 29341 пъти)

Katya

• Hero Member
  • Публикации: 561
    • ICQ Messenger - 36937072
    • Профил
    • Ел. поща
Re: ИНТЕГРИРАНЕ НА СИСТЕМИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ
« Отговор #30 -: 04/09/2008, 01:09 »
Интегрирана система -отговора е в заглавието, добре е да имате една система, която да отговаря на изискванията на приложимите стандарти  в областите на приложението им. Относно задължително -не, не е задължително, може да се сертифицирате и по отделните стандарти, но това означава дублиране на документи или сложни ппрепратки от едната система в другата, което не е по-лесния вариант.
Ако имате сертификат за съответствие с изискванията на ISO 9001, ползвайте я като основа и допълнете изискванията по другите стандарти, направете и съответните препратки към клаузите им, тогава ще имате интегрирана система.
ISO 9001 е базовия стандарт за системи за управление, всички останали могат да се разглеждат като подсистеми.

Marcii

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 686
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #31 -: 04/09/2008, 06:47 »
В момента се боря с една такава четворно "интегрирана" система, само дето не всички стандарти са ISO. От моята практиката установих, че е добре да се разглеждат отделните стандарти частично самостоятелно. Интегрирани са процедурите за управление на документите и записите, вътрешните одити. Всеки стандарт си има специфика и съответно специфични процедури - те не могат да се "интегрират". В процеса на работа установих също, че хората, с които работя (аз съм им консултант), по-лесно се ориентират,  когато разглеждаме всеки стандарт самостоятелно, а не интегрирано с другите. Работата по внедряването на стандартите върви успоредно и с ежедневната им работа и можете да си представите омерзението им  :-\ и кашата в главата. Интеграцията постепенно ще узрее в главите им и те сами на по нататъшен етап, в процеса на работа със стандартите ще установят, кое е добре да се интегрира и кое не. Според мен не бива да се изключва и вероятността някой от стандартите да отпадне, като необходим на по-късен етап. Ако е прекалено интегрирана системата, ще стане трудно изключването му.
« Последна редакция: 04/09/2008, 06:54 от Marcii »

San Antonio

• Global Moderator
  • Full Member
  • Публикации: 237
    • Профил
« Отговор #32 -: 04/09/2008, 16:39 »
Задълвително ли е Наръчника, Политиката, Процедурите, Инструкциите и формулярите да са интегрирани?
Ако не са това проблем ли е?
За проблем, не е проблем. Но е по-елегантно. Интегрирането изисква повече усилия от страна на консултанта и известно напъване от страна на придприятието. Структурата на документацията по ISO 9001 е такава, че дава възможност да се вмъкнат в нея всякакви изисквания - било към организацията, било към продукта. Напъните си заслужават, защото обикновено резултатът е по-добре структурирана и поради това и по-проста документация.

edit otk: Частично преместено мнение
« Последна редакция: 07/10/2008, 02:08 от otk »
Gesagt ist noch nicht gehöhrt, gehöhrt ist noch nicht verstanden, verstanden ist noch nicht einverstanden, einverstanden ist noch nicht gemacht.
Konrad Lorenz

Enjoy

• Newbie
  • *
  • Публикации: 7
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #33 -: 19/09/2008, 15:34 »
Здравейте,
почти приключих написването на всички процедури и НК за 9001:2000, но се оказа , че шефа иска и 18001 и 14001. Отделно ли да подготвям за тях или ще ми е по -лесно да преработвам тези? Така или иначе се е видяло , че ще се ходи на обучение за другите две.

Katya

• Hero Member
  • Публикации: 561
    • ICQ Messenger - 36937072
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #34 -: 19/09/2008, 22:08 »
Прочети на предхдните страници - многократно е обсъждано.

Enjoy

• Newbie
  • *
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #35 -: 23/09/2008, 09:25 »
А от къде мога да си дръпна другите два стандарта? Поне да имам някаква представа за тях

anarh

• Гост
« Отговор #36 -: 23/09/2008, 13:51 »
 ;D къртиш мивки, човече

Marcii

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 686
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #37 -: 23/09/2008, 14:41 »
anarh, направо ми го взе от устата. Това с "дърпането" наистина кърти мивки.

Enjoy, изразявай се по-нежно. Помоли някой колега, ако евентуално ги има в електронен вариант да ти ги прати. Но щом шефът ти настоява да се сертифицира по три стандарта е най-добре да  си ги поръча в БИС. 

expert_1

• Newbie
  • *
  • Публикации: 60
    • Профил
« Отговор #38 -: 23/09/2008, 23:35 »
 :oEnjoy, ти надмина и най-добрите фокусници. Върхът си!
Един приятелски съвет - купи си стандартите, напъни се да ги изчетеш,пък ако можеш да стигнеш до края им ще видиш, че има таблица която съпоставя изискванията на тези управленски стандарти. Тутакси ще ти дойде идеята как да допълниш сегашните си документи.
На вълкът врата е як защото ...
Желая ти успех!
Ако ти дойде наум да споменеш роднините ми, не се притеснявай. Нали искаш да удовлетвориш шефа? Дерзай!

Enjoy

• Newbie
  • *
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #39 -: 24/09/2008, 17:08 »
Marcii Благодаря ти много за информацията.
А като за човек който е само вътрешен одитор, успях сам да направя всичко необходимо и да мине успешно сертификационен одит на една голяма и стара фирма която до момента точно 2 пъти е правила опити и все неуспешни . Да не говорим, че преди мен са се  били изредили 4-5 доста "по-квалифицирани " служители на същата позиция на каквато бях и аз.
А в момента в който се снабдя с необходимата литература няма начин да не успея да си направя сам ИС.
 :)

velbon

• Trusted Users
  • Hero Member
  • Публикации: 505
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #40 -: 24/09/2008, 17:59 »
Цитат
няма начин да не успея да си направя сам

Кефя се като го чета това!

Родината няма да пропадне!

Тя и затова е оцеляла!

bivsh

• Trusted Users
  • Full Member
  • Публикации: 216
    • Профил
« Отговор #41 -: 25/09/2008, 11:19 »
Enjoy ,
поздравления!
освен това да знаеш,че "Ножа е бил дървен", т.е шефовете са се разбрали, а вие с външния одитор сте го узаконили.

Enjoy

• Newbie
  • *
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #42 -: 25/09/2008, 11:35 »
не е точно така
ог както не съм там отново са решили да се правят на всезнаещи и са забатачили всичко
скоро им предстои надзорен одит и почти е сигурно , че ще им бъде отнет сертификата ;D

bivsh

• Trusted Users
  • Full Member
  • Публикации: 216
    • Профил
« Отговор #43 -: 25/09/2008, 12:01 »
ама ти кога напусна? мислех, че говориш в сегашно време. и надзорния одит ще мине. стига шефовете да са се разбрали.
аз го пиша днес деня "дъждовен"

Enjoy

• Newbie
  • *
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #44 -: 25/09/2008, 12:18 »
сега съм в друга фирма почти 6 месеца
 :)