Автор Тема: Сертификация на пунктове за год. технически преглед  (Прочетена 32461 пъти)

Анонимен

• Гост
Не, ще им продавам краставици.

Анонимен

• Гост
срока им е продължен до 08.08.2007

vesi

• Newbie
  • *
  • Публикации: 50
    • Профил
Той срока може да им е до 08.08 ама аз знам няколко фирмички които още се oслушват.И знаете ли кое беше най-интересното? Имало някакъв семинар на който събрали всички собственици на пунктове за ГТП и лектора там им казал да не бързат с внедряването на ИСО-то , защото не се знаело на кои сертифициращи организации ще важал сертификата.Пълни простотии.И хорицата чакат да бъдe публикуван в сайта на автомобилната администрация , списъка на фирмите които ще могат да ги сертифицират.
Някой чувал ли е за такова нещо?Аз знам поне за две фирми , че така са им казали.

Marcii

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 686
    • Профил
    • Ел. поща
Има резон в това.
vesi,
 кажете в момента има ли някъде възможност да се информира човек за всички акредитираните сертифициращи организации в България. Вече поне 3 ментета срещам, обаче да знаете какви референции показват, какви тапии вадят - перфектен графичен дизайн.

San Antonio

• Global Moderator
  • Full Member
  • Публикации: 237
    • Профил
Марсий,
доколкото аз знам, няма публично достъпна такава обобщена информация. Според мен единственият начи е да се иска копие от акредитацията и да се провери при акредитиращата организация.
В този форум вече писаха за акредитацията на Муди Интернешънъл. За проверката, която показа, че посочваният от споменатата фирма номер на акредитация от TGA е на Муди Германия, ми бяха необходими около 10-15 мин. ровене в интернет. Всяка акредитираща институция си има сайт, на който се изнасят списъците на акредитиранинте фирми.
Дано това ти помогне.
Gesagt ist noch nicht gehöhrt, gehöhrt ist noch nicht verstanden, verstanden ist noch nicht einverstanden, einverstanden ist noch nicht gemacht.
Konrad Lorenz

vesi

• Newbie
  • *
    • Профил
Marcii
 и аз така мисля като San Antonio, но не ми се е налагало да ровя из интернет по този въпрос.

Marcii

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 686
    • Профил
    • Ел. поща
Не сте ме разбрали. Въпроса ми беше риторичен. Знам как да проверя акредитация, обаче предствете си клиента - Пункт за ГТП - на него ще му е трудно да се справи с тази задача, особено ако за консултант има TQM, които в момента предлагат не толкова да консултират, колкото да сертифицират - евтино и бързо...
 Та за клиентите наистина е по-добре да посетят сайта на браншовата си организация и там да има един списък с акредитирани сертификатори - може и сравнение да им направят и разни други - в крайна сметка защо са тези браншови организации...

vesi

• Newbie
  • *
    • Профил
Еми да ама няма.Хората чакат вече 3 месеца за това списъче което им обещават , но ей на НЯМА.

raptor

• Newbie
  • *
  • Публикации: 7
    • Профил
Няма и да има списък най-вероятно защото другите извън списъка ще ревнат веднага, един вид нелоялна конкуренция...
а иначе е доста измъчена работа да се консултира ГТП, особенно от 3 човека, аз лично виждам зор, ако някой има опит нека сподели...

Gery

• Newbie
  • *
  • Публикации: 5
    • Профил
    • Ел. поща
някой може ли да помогне
На проведен одит имам няколко препоръки. Какво трябва да напиша-коригиращо или превантивно действие?

AQUA

• Newbie
  • *
  • Публикации: 62
    • Профил
При всеки одит ще имате препоръки, няма съвършена система, винаги има какво да се подобрява. Тези препоръки в повечето случаи не се отнасят за несъответствия, а са насоки за още по-добро функциониране на системата. Те нямат задължителен характер. Един от начините е да ги разгледате, обсъдите, да прецените кои и как ще  изпълните, да определите срокове и отговорници и да отразите това в документ, който може да наречете "Програма за подобрение на системата по качество" или нещо др. Да се разпишат от висшето ръководство и.... изпълнявате.

Успех!

velbon

• Trusted Users
  • Hero Member
  • Публикации: 505
    • Профил
    • Ел. поща
Gery

Не е ясно одитът от коя страна е, но все пак:

Вариант 1
Нищо не пишеш. Ако препоръката е приложима, просто я изпълняваш.

Вариант 2
Пишеш 1 коригиращо, в зависимост от препоръката и го изпълняваш.

Вариант 3
Пишеш Х на брой коригиращи, когато препоръката не може да се реализира само с едно.

Вариант 4
Пишеш Х коригиращи и нужния брой превантивни, ако на територията на тази препоръка има и място за превенция. Обикновено има.

Изборът е изцяло твой.
Най-важното е да документираш, предписаните действия да са максимално конкретни, да има срокове, отговорници, механизъм за контрол и обратна връзка.

velbon

• Trusted Users
  • Hero Member
    • Профил
    • Ел. поща
Gery

Въпросът ти е зададен в още една тема.

Съображенията за това, все пак да се предпише някакво действие по 8.5 са, че доста често - поне в 30 % - тези препоръки са си замаскирани несъответствия. Одиторът се е смилил за тях. Трява да се преценява конкретно, според характера на препоръката.

Gery

• Newbie
  • *
  • Публикации: 5
    • Профил
    • Ел. поща
благодаря
Една от препоръките е да се приемат критерии за оценка работата на вътрешните одитори.
Все пак говорим за малка фирма от 10 човека, които и без това си имат достатъчно  текуща работа и одитите се правят между другото.

velbon

• Trusted Users
  • Hero Member
    • Профил
    • Ел. поща
Gery

След време ще установите, че могат да се използват успешно като инструмент за управление.. вместо да ги правите между другото.

За оценките на ВО.
критерии за оценка работата на вътрешните одитори
критерии за оценка на ефективността от проведените обучения ... и други

Такива препоръки се пишат, когато няма нещо по-съществено. Вие сте почти отличници ...

Все пак, направете си една табличка с 5-6 колони. Напишете си числа от 2 до 6. По вертикала разни измишльотини - "критерии" като:
- спазване годишния план за ВО
- своевременно планиране и обявяване на одита
- точно прилагане на съотв процедура ...
- начин на документиране
- закрити/незакрити несъответствия
- начин на съхраняване на записите от одити
- анализ на несъответствията ... и други такива

Оценявате ги и това е. Сами разбирате, че във фирма с 10 човека, цялата тая методика си е куха. Вероятно одиторите са всичко двама, единият е мениджъра на системата, другият е счетоводителката, която е съпругата на управителя и всички се знаете ...
Щом ви го искат, направете го ...