Автор Тема: Валидация и Верификация  (Прочетена 56558 пъти)

Анонимен

• Гост
Връчиха ми една процедура, но никой не ми обясни разликата между валидация и верификация. Анонимен съм, защото се изчервих от въпроса. Кажете ми по простичко, моля. В този форум влизат хора на различно ниво.

Анонимен

• Гост
Валидация и Верификация
« Отговор #1 -: 11/05/2007, 01:13 »
Щом говорите за двете понятия значи става въпрос за 22000 или HACCP.

Ще обясня с пример: Например критична точка - термична дезинфекция на съдове и по точно температурата.
Миете на мръсни съдове в съдомиялна машина и съответно и термична дезинфекция. За да докажете че наистина тази машина провежда термична дезинфекция и във всички точки на машината съдовете са подложени на температура над примерно 85°С правите някакъв тест - примерно с термоленти. Тестът е успешен - така валидирате процеса на дезинфекция в съдомиялната машина.

Съответно температурата на дезинфекция е критична точка и се следи ежедневно. Трябва да е над оперативния лимит, Прави се и месечно или там на някакъв период калибриране на отчитащия термометър. На някакъв период от време се правят мб тестове на самите съдове, ежедневно се водят записи и от супервайзора на този дето оперира с машината. Тези записи пък някой отгоре ги проверява и т.н. е те това е верификация .

Анонимен

• Гост
Валидация и Верификация
« Отговор #2 -: 11/05/2007, 01:35 »
Още ми се сливат. Не са ли и двете вид проверка?

bivsh

• Гост
Валидация и Верификация
« Отговор #3 -: 11/05/2007, 07:25 »
kaji v kakav tip predpriatie, restorant ili magazin rabotish ?

roza

• Sr. Member
  • Публикации: 370
    • Профил
    • Ел. поща
Валидация и Верификация
« Отговор #4 -: 11/05/2007, 08:17 »
Не важи само за прилагане на конкретен стандарт.
Наистина е все вид проверка /виж англ. речник/ . Разликата е в това кой я извършва. В първия - от този който осъществява процеса, а при верификация - от друго лице / от втора или трета страна/.

otk

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Публикации: 469
    • Профил
Валидация и Верификация
« Отговор #5 -: 11/05/2007, 09:01 »
Защо говорите глупости?
ВЕРИФИКАЦИЯ – ПРОВЕРКА
ВАЛИДИРАНЕ – ПОТВЪРЖДАВАНЕ
Не е едно и също - нито на български, нито на английски. Още по-малко разликата е в "това кой я извършва" или "типа предприятие".
На няколко места във форума е обяснено, даже с примери. Просто потърсете.

Sne_h

• Гост
Валидация и Верификация
« Отговор #6 -: 11/05/2007, 10:37 »
Здравейте.
 Понятията верификация и валидиране, не се отнасят само за  22000. Това са важни понятия и за исо 9001 и най вече за ИСО/ТС 16949
При верификацията основното е да се  определят методите  и действията за извършване на проверките, на даден технологичен процес или продукт при закупъването.
Валидиране - извършва се за процеси, при коити контрола на даден параметър е разрушителен (например усилието на опън  при електросъпротивителна заварка,  - несъответствието може да се появи чак когато изделието е при клиента. При контрола заварката се разрушава) Необходимо е да се определят параметрите  и условията при които ще се извършва процеса чрез поредица от опити или конкретна методика. Установените параметри трябва да се прилагат при изпълненито на процеса.
След това чрез верификация(проверка) на това дали се работи с определените параметри гарантирате, че процеса е стабилен и осигурява необходимото съответствие на продукта.
Дано да съм била от полза.

бивш

• Гост
Валидация и Верификация
« Отговор #7 -: 11/05/2007, 14:22 »
в нашто село изкупуват охлюви.
валидация- размер над 28мм
верификация- дали  са под 28 мм
валидация - стандарт или наредба от законодателната система
верификация - сито с големина на мрежата 28мм

velbon

• Trusted Users
  • Hero Member
  • Публикации: 505
    • Профил
    • Ел. поща
Валидация и Верификация
« Отговор #8 -: 11/05/2007, 18:53 »
В нашто село правят софтуер

верификация - проверяват преди доставката за бъгове, функционалност и т.н.
валидация - инсталират софтуера на компютрите на клиента от горната махала, зареждат неговата БД и търсат стабилна работоспособност

velbon

• Trusted Users
  • Hero Member
    • Профил
    • Ел. поща
Валидация и Верификация
« Отговор #9 -: 11/05/2007, 19:48 »
Ако трябва да сме съвсем коректни, не е валидация, както писах по-горе, а валидиране,

потвърждаване (валидиране)      validation      3.8.5
потвърждаване чрез представяне на обективно доказателство (3.8.1), че са изпълнени изискванията (3.1.2) за определена предназначена употреба или приложение

Анонимен

• Гост
Валидация и Верификация
« Отговор #10 -: 11/05/2007, 19:55 »
Ами като пишеш фактурка на някой най накрая си проверяваш дали всичко си попълнил, дали не си сбъркал ID или VAT или нещо друго и това си е валидиране.

velbon

• Trusted Users
  • Hero Member
    • Профил
    • Ел. поща
Валидация и Верификация
« Отговор #11 -: 11/05/2007, 20:00 »
Мен ако питаш това е верификация.
Валидираш като я подпишеш.

Или пък валидирането ще ти го направиви някой данъчен инспектор.

Анонимен

• Гост
Валидация и Верификация
« Отговор #12 -: 11/05/2007, 20:04 »
Не на счетоводен език е точно валидация, счетоводителката ми ме открехна

Анонимен

• Гост
Валидация и Верификация
« Отговор #13 -: 11/05/2007, 22:36 »
Хора, какво се опитвате да ми кажете?

velbon

• Trusted Users
  • Hero Member
    • Профил
    • Ел. поща
Валидация и Верификация
« Отговор #14 -: 11/05/2007, 22:40 »
Че е време да си измиваш зъбките, дупето и да си лягаш да спиш.
Не ни разсейвай, че още работим...