Автор Тема: Разлика между средства за измерване и средства за наблюдение  (Прочетена 24603 пъти)

Анонимен

• Гост
Каква е? И средствата за наблюдение трябва ли също като средствата за измерване да бъдат проверявани или калибрирани.

elist_k

• Newbie
  • *
  • Публикации: 48
    • ICQ Messenger - 245153154
    • Профил
    • Ел. поща
Обикновено средствата за наблюдение са такива които показват и отчитат дали има или няма нещо и не отчитат измервателни стоиности.
За да се извърши калибриране означава че трябва да се отчитат измервани стойности в някоя измервателна единица
Примерно:
s - секунда за време
m - метър за дължина
кg - килограм за тегло и други от системата SI
При проверката и калибрирането на едно измервателно средство се определя съответно грешката получена при измерването и неопределеността от измерването.
Затова и тези технически средства се наричат измервателни технически средства.
Средсвата за наблюдение са такива, които отчитат дали даден процес е в наличност или не и обикновенно не показват измервателни стойности.

За поподробна информация при необходимост може да се обърнете към elist_k@yahoo.com

Анонимен

• Гост
Т.е. един одитор няма да търси документи за проверка или калибриране на средства за наблюдение?

elist_k

• Newbie
  • *
  • Публикации: 48
    • ICQ Messenger - 245153154
    • Профил
    • Ел. поща
Важное не какво ще търси един одитор а как ще му бъде представено даденото техническо средство т.е

Marcii

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 686
    • Профил
    • Ел. поща
Така по отношение на разликите...

Ще дам пример: ако използвате индикаторни средства за измерване -  в случая тoкова  средство за наблюдение от типа "тука има тука нема" са повечето тест ленти, и не е небходимо в случая да водите ОД Картон за това средство - за неговата проверка и калибриране иначе всичко останало остава. И пак може да се отвори скоба защото ако например тези тест ленти са с някакъв срок на годност - ще е необходимо да ги инвентаризирате през определен период от време и тогава пак ще имате картон за проверка. Така че успех.

Но да обърна внимание че тук се включват средствата за НИ необходими за получаване на доказателство за съответствието на продукта с определените изисквания....

Анонимен

• Гост
не му пълнете повече пеликанската гуша

mer4i_ber4i

• Newbie
  • *
  • Публикации: 59
    • Профил
При мене например има 3 компютърни ситеми за мониторинг на условията на съхранение, заготовка и изпичане на продуктите, на които веднъж годишно им се правят контролни измервания с калибровъчни прибори от фирмата която ни ги е пуснала в действие, за което съставят протокол и дамите и господата от ТЮФ Рейланд винаги ни го изискват.

velbon

• Trusted Users
  • Hero Member
  • Публикации: 505
    • Профил
    • Ел. поща
Анонимен човече,

като напишеш "калибриране" в гугъла, при средно бърз интернет, за 0.12 секунди ще получиш 18 720 темички.
Но трябва някой на ги прерови. Що да не я свършат работата пчеличките в кю-системс?!

Преди време, по този метод един с европейски произход си решаваше проблемите, а народа добросъвестно помагаше...

Напиши един мейл, ще ти пратя 9000, 9001 и 9004, щото тия работи дето ги питаш, всичките ги пише там. Ама така е по-лесно ...

Ей ти откъс, например от 9000 - т 3.10   
измервателно средство  - measuring equipment   
3.10.4 Уред за измерване, софтуер, стандарт за измерване, еталонен материал или спомагателно средство, или комбинация от тях, за осъществяване на измервателен процес (3.10.2)

заб. неофициален превод

Анонимен

• Гост
velbon
Здравейте,
бихте ли ми пратили на мен въпросните стандарти? Става въпрос за 9000, 9001 и евентуално 9004.
е-мейла ми е: ng_agi@abv.bg

Благодаря

e651

• Newbie
  • *
  • Публикации: 6
    • Профил
въпросът ми е към elist_k  или към който тук се чувства информиран по него таа въпросът ми е каде в близост до Силистра мога да калибрирам    
Теодолит, рулетки, нивелири и везни ? Който знае нека отговаря
п.п.
търся из интернет а не мога да намеря нито фирми нито тел. или нещо от сорта, а ми трябва, 4е предстои сертификация и нестава безз калибрация

dimbodi

• Trusted Users
  • Full Member
  • Публикации: 135
    • ICQ Messenger - 273997636
    • Профил
    • Ел. поща
http://www.nab-bas.bg/index.php
Тук трябва да се ровиш и да търсиш лаборатория за калибриране на въпросните уреди.

За теодолитите няма да намериш лаборатория в България. Нашите ги носим във фирмата вносител, която им прави проверка и ги довежда до параметрите на завода производител и ни издва удостоверение, че са в тези норми. (някма голяма тежест пред одиторите, но поне не е без нищо).
За другите средства за измерване има акредитирани лаборатории.
Съмнява ме, че ще намериш такава близко до Силистра. Дано да има във Варна. Където и да е можеш да си ги пратиш по куриер.
За твой ориентир в ЛК "Калабси" шублер и рулетка -120 лв. с ДДС.

e651

• Newbie
  • *
  • Публикации: 6
    • Профил
Благодая ти b]dimbodi[/b]

Анонимен

• Гост
"Геосервиз" ООД-гр. София-юстиране (вид калибриране) на теодолити, теодолитни станции и т.н.

AQUA

• Newbie
  • *
  • Публикации: 62
    • Профил
Ние от  Варна също ползваме услугите на "Геосервиз" за теодолитите и оптичните нивелири.

Анонимен

• Гост
"Геосервиз" е сертифициран по ИСО 9001.