Автор Тема: Референции за консултанти, сертификатори, форуми и др.  (Прочетена 12670 пъти)

Katya

• Hero Member
  • Публикации: 561
    • ICQ Messenger - 36937072
    • Профил
    • Ел. поща
Има много саморекламиращи се. Има и ного оплаквания. Нек да споделим личен опит и да си помогнем взаимно. Но не само с фирми -имена, фирми, констатции.
Аз съм конслтант, и за мен също ще е полезно, но съм била и от другата страна (УПР), а за тях е много полезно.

velbon

• Trusted Users
  • Hero Member
  • Публикации: 505
    • Профил
    • Ел. поща
Здравей Katya,

Подкрепям предложението ти. Нека още да го конкретизираме ...
Този форум може да бъде и това което предлагаш. Трябва само да поизбистрим "концепцията".
Дали да има или пък да няма теми като:
- "Нас ни излъгаха от консултантска фирма АБВ ..."
- "Иван Петров или Петър Иванов (имената са измислени ...) си оставиха ръцете ..
- "Одиторът ХХХ от фирмата УУУ си поиска 500 лв. за да ни пусне ..."
- "Искам ди си сменя сертификатора, как да го направя ..."
- "Вашето мнение за организациите на специалистите по качество"
- "Има ли нужда консултинга от лицензиране .."
и още много такива ...

Идеята ти е чудесна, но е твърде вероятно опошляване и оплюване, или саморекламиране, но това са рисковете на свободата в нета.

Има достатъчно форуми от типа "Фирми измамници" "Пазате се от тях", "Мошенник БГ" и т.н., чудя се дали нашият любим форум заслужава такова изпростяване ...

Ако колегите са навити, нека първао да опитаме с нещо по-весело. Преди време предложих следния текст:

-------------------------------------------------- -------------------------------------
Впрочем колеги, ето Ви идея за всички форумци:
хайде да си направим база с бисери и лакардии:
- бисери на консултанти
- бисери на одитори;
- бисери на фирмени босове ... "

После ще дадем бисерите на Владо Косев да ги издаде в някоя книжка на Клуб 9000. Ще стане бестселър.

-------------------------------------------------- -------------------

А идеята на Катя за такъм обмен е чудесна. Част от структурирането на пазара и нормализирането на бизнес отношенията в много браншове станаха, след като вече можеш на прочетеш, попиташ и научиш почти всичко за почти всеки ...
В нашия бранш - имам предвид и консултинга и сертификационните дейности и работата на фирмените специалисти по качеството, мъглата е все още голяма.

Скоро с маркетингова цел обработвах референц-листите на двайсетина от "по-едрите" консултанти. Според тези листи има някои по-големи предприятия, които са "консултирани" от по 8-10 консултанта ... Минал оттам, метнал оферти или направил двучасова презентация и айде ... клиенти ...
Или писал на сайта си, че е обслужил с 9001 системи над 160 клиенти, отваряш клуб9000.орг и се оказват сертифицирани - двама ...  

Един много мъдър човек, един от малкото елитни разбирачи от управление на качеството в БГ, преди време каза и написа, че
"Когато консултантите станат повече от клиентите, на клиентите ще им трябва консултант за избор на консултант ..."
Нашият форум може да запълни, макар и частично тази ниша ...

Поздрави,

Marcii

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 686
    • Профил
    • Ел. поща
Дрън дрън. Аз съм песимист по отношение на таква информация.

Дайте да вземем напримерно TQM. Те имат безброй консултирани фирми и много от тях сертифицирани. Имат и безброй консултанти - обаче единици от тях са свестни. Например: единици са фирмите приложили стандарта 22000. Един от най добре разработените и внедрен и съответно сертифициран от Лойдс (22000) стандарт е на тях - в ЛКС ( фирма занимаваща се с авиокетъринг), обаче консултанта който е копал там година за да свърши работата никъде не се споменава, а TQM се съдират да тръбят, колко са велики, обаче една птичка дали прави пролет?

velbon

• Trusted Users
  • Hero Member
    • Профил
    • Ел. поща
Ето, системата заработи.

Кое е "дрън-дрън", драги или драга Marcii ?
Едно е песимизма ти, друго е да се произнесеш лесно "дрън-дрън".

Ето, вече си имаме първото мнение за господата от Тотал-фирмата, овършала като булдозер Родината...

А за 22 000 системата на ЛКС, това е точно така...
Искате ли имената на още 30-40 чудесни 9001-системи, правени от една от най-опитните консултанки, която работи предимно из Северна БГи във Варна? Всичките фирми се водят на Тоталните ...  

Поздрави на Marcii

velbon

• Trusted Users
  • Hero Member
    • Профил
    • Ел. поща
Още малко за песимистите

Разполагам с представително проучване, макар и провеждано за "собствени нужди". Направено е по всички правила на занаята.
Обект на проучването са тези 569 от 2684 към дата 28.04.07 БГ фирми и организации, които обявяват, че са разработили 9001 системи самостоятелно.  Картинката е весела...

по обратен ред на процентите, всъщност има:
- грешно подадени данни;
- грешно вписани данни;
- ползване само на чужда "методическа" помощ;
- внедряване на чужди системи или такива на холдинг, "шапка", дъщерно дружество;
- наистина самостоятелна разработка - 25.8%;
- назначен с договор временно консултант за 6-7 месеца;
- и т.н. .......
но най веселото е най-голямото число - 55.35 % от "самостоятелните системи" са правени с пряко или косвено участие на одитори, експерти и сътрудници всякакви от сертифициращи организации, които естествено не искат да се афишират ...
Щото преди одит подписват декларация ...

Някой разправяше, че 19011 бил така написан, че неможел да се побългари ...

Анонимен

• Гост
велбон,
даваш страшно много информация.

roza

• Sr. Member
  • Публикации: 370
    • Профил
    • Ел. поща
И аз да се включа - идеята ми харесва.
Нима има пречка да се избира освен консултантската фирма и конкретния консултант - според мен няма - стига да имаш референции за човека от хора дето им вярваш.
А за сертификатора - ами като ти изтече срока на сертификата, просто не подписваш каквото ти предлагат и си избираш друг и сертифицираш наново. Ако има проблем - споделете.

San Antonio

• Global Moderator
  • Full Member
  • Публикации: 237
    • Профил
Идеята би била чудесна, ако някак би могла да помогне на клиентите. Но се опасявам, че информацията, споделена тук, ще остане затворена на страниците на този форум и така ще придобие по-скора характера на клюка, отколкото на обективна и полезна информация.
Такава информация е необходима на потенциалните клиенти. Иначе в гилдията повечето герои са познати.
Gesagt ist noch nicht gehöhrt, gehöhrt ist noch nicht verstanden, verstanden ist noch nicht einverstanden, einverstanden ist noch nicht gemacht.
Konrad Lorenz

AQUA

• Newbie
  • *
  • Публикации: 62
    • Профил
Няма да остане без полза. Един ще прочете тук, друг ще го попита като започне да прави нещо, разчува се. Като те знаят, че се занимаваш в дадена област, всеки от приятелите ти се допитва преди да подходи към нещо. Така че, пишете!

Marcii

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 686
    • Профил
    • Ел. поща
Клиентите са няколко вида -

Първи вид - има там някакво ИСО, ама защо е... за какво е... занас трябва ли , искат ли ни го и т.н.

Втори вид  чули недочули със собствена интерпретация или от рода конкуренцията го има значи и ние трябва, ..... И дай тука да ни сертифицираш - обясняваш надълго и нашироко разликата от разработване до внедряване и по нататъшно сертифициране както и по-нататъшното постоянно подобряване и ... Идва Греков от една известна фирма налъгва ги че няма нищо сложно и както ще ги консултира, че и сертифицира - разбира се споменава само една сума за консултирането, за сертифицирането те остават с впечатление че е без пари и така на този етап се оказва че лъжец съм аз, щото този възрастен достопочтен човек от тази сериозна фирма с най-много консултирани фирми в България не може да си позволи да лъже.

И третия вид са тези които постъпват прагматично по въпроса и може би ще погледнат в този форум, Но дали наистина ще обърнат внимание на това което си обменяме като мисли - та ние сме 10 - 15 души които сме общо взето редовни в този форум и макар че си имаме някакви имена (никове) пак си оставаме си абсолютно анонимни.
Аз и затова и преди и сега съм с черни очила.

MK

• Гост
Консултантите са няколко вида:
- възрастни и опитни, но бавно реагиращи на промените в бранша, нямащи визия да привличат нови клиенти (за което разчитат на препоръки и връзки),
-млади и неопитни, сравнително бързо реагиращи на промените, способни да привлекат клиенти с визия, но разчитащи и на знания (придобити било в практиката, било в теорията, но все пак имащи ги).
Сигурно всеки от Вас може да ги раздели и по свой собствен начин. Ще се радвам да го прочета.

roza

• Sr. Member
    • Профил
    • Ел. поща
Има и трети вид - комбинация от "- възрастни и опитни," и разчитащи на комунекативност, визия, знания и бързи реакции на промените. А те пък промените напоследък са напрекъснати.

Но и клиентите трябва да търсят, да питат и да се отнасят отговорно към нещото наречено ИСО. На моменти имам чувтво че първо трябва да почнем с елементарен мениджмънт и тогава да пристъпим към разясненията - що е това стандарт, ИСО? Който търси - намира, особено ако знае какво търси и как да го търси. Все пак сме в 21 век и информация има.

Анонимен

• Гост
А кои са първите 10 най-добри консултантски фирми в България? И с какво са по-добри от останалите 100-тици консултантски фирми?

galia3232

• Гост
Ето го пък тоя пак се почна .Хайде стига си задавал тея тъпи въпроси.Гледай си там фирмичката и не занимавай хората с глупости.

roza

• Sr. Member
    • Профил
    • Ел. поща
Май само аз се впрягам да отговарям сериозно, ама нямам време да разпознавам менте въпросите. изглежда анонимен = съмнителен в ?? %.