Автор Тема: Kой сертификатор да избера?  (Прочетена 8985 пъти)

European

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 89
    • Профил
Предстои ми сертификация на фирма по стандартите ISO 9001, ISO 14001 спецификацията OHSAS 18001? Кой сертификатор според вас е най-добре да избера?

Анонимен

• Гост
Kой сертификатор да избера?
« Отговор #1 -: 22/10/2006, 21:39 »
Препоръчвам LRQA

dimbodi

• Trusted Users
  • Full Member
  • Публикации: 135
    • ICQ Messenger - 273997636
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #2 -: 23/10/2006, 08:59 »
Съвсем скоро ми се наложи да направя избор на сертифицираща организация за три отделни фирми. Определих четирите фирми имащи най много сертифицирани фирми според статистиката на клуб 9000 (изключих Муди по мои съобръжения, смятам, че техните сертификати нямат тежест). На първо място определих моите критерии, по които ще оценявам:
1. Имидж на сертифициращата организация – Брой сертифицирани организации в България.
2. Опит в сертифициране в сферата на услугите - Брой сертифицирани фирми, предлагащи услуги
3.Цени и условия на плащане
4.Условия на предварителния одит(безплател или платен)
5.Условия на плащане на допълнителните разходи(включени ли са в цената).

КАто допълнителна информация мога да кажа, ч имам преки наблюдения от одити на Тюф рейнланд и мога да кажа, че техните одитори са едни от най компетентните и одиторът е специалист в областта, която одитира или има експерт с него, както и не се заяждат за глупост.
Бил съм и на два одита с СЖС, също компетентни одитори с опит и разбиращи стандартите. Мисля че са единствените, които имат българска акредитация за съответствое с ИСО 17012.
за останалите нямам преки наблюдения.
Всеки си определя критериите по които да си избере сертификатор.
Знам за фирма, която плаща луди пари за BSI, но хората от там казват, че клиентите им търсят този знак и няма как.

бивш

• Гост
« Отговор #3 -: 21/11/2006, 20:07 »
European
ако не е късно - тюф рейнланд - софия. шефа се казва орлин николов. имал съм личен контакт с него. удоволствие е да контактуваш с него. ако той е професор ти ставаш доцент. гаранция

dimbodi

• Trusted Users
  • Full Member
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #4 -: 22/11/2006, 09:21 »
Колега "Бивш", много странен ник имаш. Даваш едни категорични изказвания и препоръки без да се знае какво е образованието ти и опита, който имаш в областа на управление на качеството. Би ли споделил с нас части от автобиграфията ти.

бивш

• Гост
« Отговор #5 -: 22/11/2006, 11:21 »
1година отговорник по качеството+2 години и ПРК. имам три следипломни квалификации в тюф академия. за 3-те години в производственото предприятие всеки месец съм ходил на курсове, обучения по ИСО 9001, 14001, OHSAS. и др. сега работя в държавно предприятие и не се ядосвам.
както казва един мой бивш колега "производството е война", което си е самата истина.dimbodi

dimbodi

• Trusted Users
  • Full Member
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #6 -: 22/11/2006, 14:10 »
Най-лошо е когато човек не знае, че нищо не знае.

Анонимен

• Гост
« Отговор #7 -: 22/11/2006, 18:36 »
бивш

сега работя в държавно предприятие и не се ядосвам?

Да не работиш в Булгар газ

Katya

• Hero Member
  • Публикации: 561
    • ICQ Messenger - 36937072
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #8 -: 22/11/2006, 23:02 »
Изпратете запитвания поне към 3-4 сертифициращи организации. Преегледайте ценовите условия и акредитациите, а след това, ако ви трябва споделяне на опит за одити от някоя от тях -се обадете пак.
Важен е и пазара, на който реализирате -коя организация е известна там и с какво искат вашите основни клиенти.
Успех в проучването

dimbodi

• Trusted Users
  • Full Member
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #9 -: 23/11/2006, 08:58 »
Познавам Отговорника по качеството на голяма фирма, която изнася в Америка и вика "Клиентите искат сертификата да е от "BSI" и дават луди пари за англичаните, ака какво да го правиш - клиент

roza

• Sr. Member
  • Публикации: 370
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #10 -: 29/11/2006, 22:47 »
Така е  - първо клиентите, ако те нямат изисквания - по референции.

the_chosen_one

• Newbie
  • *
  • Публикации: 5
    • Профил
Re: Kой сертификатор да избера?
« Отговор #11 -: 24/12/2008, 15:41 »
Po kriteriite izbroeni po-dolu az bih predpochel Bureau Veritas:

1) Na parvo miasto sa po broi sertificirani firmi v bg i sveta (vij www.club9000.org)
2) Imat dva ofisa v Balgaria i sa sertificirali parvata firma v stranata
3) Rabotiat mladi na nahasani hora s mnogo kvalifikacii
4) Specove sa v sferata na uslugite
5) Ne sa kone s kapaci, kato pove4eto nemski ZERTifikatori
6) Dokolkoto znam sa ili anglijski ili amerikanski modelirani

bivsh

• Trusted Users
  • Full Member
  • Публикации: 216
    • Профил
« Отговор #12 -: 24/12/2008, 20:46 »
ако имаш 5 години трудов стаж в сферата, ще се съглася с тебе.
много крайно мнение.
тука някъде във форума е писано за великолепната четворка.

velbon

• Trusted Users
  • Hero Member
  • Публикации: 505
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #13 -: 25/12/2008, 01:28 »
Честита Ви Коледа!

и на the_chosen_one, също.

Не бих отделял време, на връх Празника да се включвам, но тука има явна манипулация.
Явно младежът има нужда от повечко количествени натрупвания ...
Не отговарям на писанки на чужди езици, но тази трябва да бъде сайдисана ...

За конете с капаци:
По равно съм поработил с немско-говорящи и с англо-говорящи сертификатори.
Имах възможност и да надникна в кухнята на Бюрото.

Да сравняваш някого от Петорката е все едно да се кълнеш, че единствения отбор в света е само Манчестър Ю, или само Барса или само Милан или само Аспиринчетата или само Левски ...

Или пък щото си свикнал на Фолксваген, да твърдиш, че Аудито е кофти, щото друса, БМВ-то много харчи, а пък такава марка като Волво например, не съществува ...

И щото говориш колко са млади и нахъсани онези, та да те светна, че само преди месец оправях калната помия на един дядка, редовен одитор от Бюрото, който беше консултирал през пръсти една фирма. После пак тоя същия, трябваше и да я сертифицира. Ако продължаваш да твърдиш колко са велики, млади и нахъсани, ще пейстна във форума системката дето им беше метнал, паричките дето им беше взел, и ако държиш и егенето му.

А аз пък бях потърпевш клиент на две  сертифицирани от БВ строителни фирми, на които бяха продали сертификатите. Възползвах се от едногодишната работа с тях. Проучих документацията им. Тествах им кухата системка. Запознах се с мениджърите им. ...
Беше потресаващо. Наистина потресаващо.

Съгласен съм напълно, че калпав персонал има във всички серт-фирми.

Бях фен на Бюрото. Само дето Бюрото беше това за което говориш, дотогава докато един забележителен специалист и мениджър се подписваше на сертификатите.
Бог да го прости него.
Отдавна там не е това.

Впрочем, нивото през последните години падна при всички.
Това е заслуга предимно на "младите и нахъсани" от новата вълна.
А "млад и нахъсан" НЕ може да е добра професионална характеристика за един одитор.

Като ти потрябва добър зъболекар, нали не търсиш някой стажант от стоматологията, "млад и нахъсан?!.
Като ти потрябва печен адвокат, "млад и нахъсан" ли търсиш?
Ако имаш, не ти го пожелавам, здравен проблем, "младо и нахъсано" докторче(ка) ли търсиш?
Ами учители за децата си?!
Млади и нахъсани нека да бъдат рекламните агенти, застрахователните брокери, продавачите на пазара ...

Ама това е една друга хубава тема ...

А за броя издадени сертификати можеш да си направиш една проста сметка. Щото броят не означава много нещо. Питай кой от кога е на БГ пазара.
Вземи сега едно калкулаторче и смятай. Трябват ти умножение, после събиране, може и проценти ...
Ей, да не вземеш сега да изкараш, че Международните Топки ООД са най-великият сертификатор не само в целия свят, но и на целия Балкански полуостров?!

През последните 2 години повече от 65% от обема на пазара за сертификационни услуги се формира от напълно НЕ-пазарни фактори. Задължителните сертификации на ПГТП-тата, общините, строителните фирми ("..Иискат ни го кетапа при търгове и държавни поръчки") ... Останалото са двата ФАР-овски проекта, в които за да вземеш парички за техника, трябва задължително някаква сертификацийка ...   

Пазарът е в процес на насищане.
Особено в по-големите градове сертификаторите са се хванали за гушите и за гаражни фирмички.
В същото време серт-организациите произведоха толкова много нови одитори, все млади и нахъсани, че станаха повече от клиентите и от консултантите ... И взе да не не достига работа ... Чакайте, чакайте ... Идват още по-весели времена ..

Ако приемем, че това е нормален пазар, нека клиентите да избират сами.
Един предпочита Ситроен, друг Мерцедес, трети Ауди, някои Волво, един пък се кълнеше, че от неговата Дачия, по-убаво нема ... други пък са верни само на Рейндж Роувъра си ...

the_chosen_one, Честита ти Коледа, Бъди здрав!
И пиши на български.

« Последна редакция: 25/12/2008, 07:43 от velbon »

kristian.terziev

• Newbie
  • *
  • Публикации: 6
    • Профил
« Отговор #14 -: 25/12/2008, 18:40 »
Здравейте,
Във фирмата която работя са сключили договор с Бюро Веритас и ще ни сертифицират през февруари. Има ли някой впечатления как минава одита, какви са одиторите, на кое да наблегнем и дали приемат отказ на одитори, ако има информация, че са недобросъвестни? Ще ви бъда много благодарен ако ми помогнете.. и стискайте палци! ЧЕСТИТА КОЛЕДА НА ВСИЧКИ!