Автор Тема: Серификатор МЕНТЕ  (Прочетена 16855 пъти)

dimbodi

• Trusted Users
  • Full Member
  • Публикации: 135
    • ICQ Messenger - 273997636
    • Профил
    • Ел. поща
Серификатор МЕНТЕ
« -: 12/10/2006, 16:53 »
Колеги, днес попаднах на фирма представяща се за сертификатор, която работи комбинативно с консултантска фирма. Въпросният сертификатор е GSC Глобъл сертификейшън сървисис.
Доколкото разбрах управител е Стефан Абаджиев, който го махнаха от SGS България.Няма абсолютно никаква информация за тях в нета и съм със съмнение , че са измамници.

Анонимен

• Гост
Серификатор МЕНТЕ
« Отговор #1 -: 12/10/2006, 21:52 »
А аз съм сигурен, че са такива. Аз щях да ти пращам техния сертификат за да го погледнеш /защото имах съмнения /. Менте са, но сега незнам какво следва, то май никои не знае. Би трябвало да има санкции. Който има желание да ми пише на е mail yavor_asparuhov@abv.bg и ще му изпратя сканиран сертификат за да го погледне.

otk

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Публикации: 469
    • Профил
Серификатор МЕНТЕ
« Отговор #2 -: 12/10/2006, 23:51 »
Няма лъжа, няма измама. Няма пречка и dimbodi да си открие утре фирма с предмет на дейност "сертификация на системи за..." и да започне да "сертифицира" наред. Всичко е съвсем законно. Всъщност тук с пълна сила важи принципа "което не е изрично забранено, следва че е разрешено".
Е... ако dimbodi е перфекционист, може да се снабди и с една акредитацийка - за повече престиж. Няма значение от кого, щото и акредитиращите почнаха да се роят. Знаете ли, че в нашата малка България си имаме две? Съвсем в духа на традициите... Едната обвинява другата, че не е легитимна, другата и връща, че акредитациета не е монопол. Та така...
Има и други такива сертификатори. Чували ли сте например например гръмкото име "Британски Сертификационен Институт - България".

dimbodi

• Trusted Users
  • Full Member
    • Профил
    • Ел. поща
Серификатор МЕНТЕ
« Отговор #3 -: 13/10/2006, 07:54 »
Как беше поговорката за "Не е луд този който дава, а този който взема".
Така, че просто трябва да внимаваме и поне ние, които сме в този бранш и малко или много сме се захванали с този занаят да сме нащрек и да не им позволяваме да виреят.

DMode

• Newbie
  • *
  • Публикации: 45
    • Профил
Серификатор МЕНТЕ
« Отговор #4 -: 13/10/2006, 15:04 »
DMode=Анонимния по-горе
Както и да го погледнеш, всички освен този който дава сертификата са ощетени. Някой ще каже, че този който го взема не е и може и да е прав /не че съм съгласен с него/. Въпроса е какво може да се направи, за да се отнеме сертификата или санкционира такава организация. Ако имате някаква идея, давайте я. Простотия абсолютна ама да се смееш ли ......... и аз не знам.

Katya

• Hero Member
  • Публикации: 561
    • ICQ Messenger - 36937072
    • Профил
    • Ел. поща
Серификатор МЕНТЕ
« Отговор #5 -: 13/10/2006, 22:49 »
За съжаление -сертификацията е доброволна по този  стандарт и не изисква изрично акредитация!
Потърпевши сме всички - останалото е въпрос на доверие на клиента към сертификат, издаден от неакредитирана организация.

Анонимен

• Гост
Серификатор МЕНТЕ
« Отговор #6 -: 01/11/2006, 02:20 »
За съжаление -сертификацията е доброволна по този стандарт и не изисква изрично акредитация!
Потърпевши сме всички - останалото е въпрос на доверие на клиента към сертификат, издаден от неакредитирана организация.

Катя, сертифицирането е наистина доброволно. Акредитирането обаче на сертифициращите организации не е доброволно. Всяка страна си има нотифициран орган, който издава акредитации за извършване на проверки и издаване на удостоверения (сертификати) по единна и утвърдена система. Дори и БГ има такава.

Има и други такива сертификатори. Чували ли сте например например гръмкото име "Британски Сертификационен Институт - България".

Тя е на лицето Евгений Дяков, собственик на TQM. Чудно ми е само защо британците не са се заяли с него. Впрочем дори в една офшорна зона като Кипър не можеше във фирмата на предприятието да има дума като "Световен"1 "Имперски", имена на държави и др. такима. Но БГ човек може да си регистрира и предприятие с фирма "Даймлер Бенц Крайслер - Попинци" ЕТ и на никой не му пука.

keres

• Trusted Users
  • Full Member
  • Публикации: 171
    • Профил
Серификатор МЕНТЕ
« Отговор #7 -: 01/11/2006, 19:28 »
Това с Попинци ми хареса
Анонимен, явно си сведущ, защо не ни се представиш?

Анонимен

• Гост
Серификатор МЕНТЕ
« Отговор #8 -: 01/11/2006, 22:17 »
Това с Попинци ми хареса  
Анонимен, явно си сведущ, защо не ни се представиш

Като му дойде времето и това ще стане.

Анонимен

• Гост
Серификатор МЕНТЕ
« Отговор #9 -: 02/11/2006, 11:39 »
Евгений Дяков - и търговският му Директор Греков са я измислили тая схема заедно, защото са решили че могат хем да си консултират и после и да си сертфицират същите фирми. После това води и до занижение на консултантските услуги - защото се получава че одитираш сам себе си. Затова и Греков при директния си маркетинг казва че е задължително сертифицирането след 2007, и че макар че е сложен и труден процес - "Ние ще Ви оправим и няма да имате проблеми".

dimbodi

• Trusted Users
  • Full Member
    • Профил
    • Ел. поща
Серификатор МЕНТЕ
« Отговор #10 -: 02/11/2006, 14:25 »
Срещал съм се и аз лично с този Греков, преди време исках да се цаня за консултант при тях, но като има казах условията си и те се дръпнаха хич не им се дават пари на консултантите, всички са награждански договор и сам си плащаш осигуровки и данъци. Жалко е , 1е измежду техните консултанти има и кадърни хора.

Според мен акредитацията е доброволна, поне така пише в Закона за акредитация, което никак не ми харесва. Това дава правото на всеки да се пише сертификатор и да ти издаде сертификат за съответсвие и няма конкретен законов текст против това. Единствено ако се сметне за нарушение на конкуренцията, но мисля, че това трудно се доказва. Така, че единствено да се предупреждаваме и да си знаем друго не ни остава.

Анонимен

• Гост
Серификатор МЕНТЕ
« Отговор #11 -: 02/11/2006, 17:24 »
Мисля, че все пак ако се кандидаства за обществена поръчка, където се изисква сертификация по 9001, се следи и за акредитацията на сертифициращата организация.

Анонимен

• Гост
Серификатор МЕНТЕ
« Отговор #12 -: 02/11/2006, 18:58 »
Не само при обществени поръчки , но и много фирми си избират вече доставчици по списъците с референции на сертифициращи фирми. А голяма част от тях гледат и името доколко е известно, особено ако се изнася извън страната.
Фирма , която знае какво иска и какво точно й е необходимо за добро представяне на пазара се съобразява и с известността на органа издал сертификата, а и всеки гледа конкурентите в бранша от кого са сертифицирани.
Има толкова много информация вече и фирми с опит та ми е чудно как може да се обърка някой. Цената все пак не е всичко, даже ако е прекалено ниска предизвиква съмнение, нали?

Анонимен

• Гост
Серификатор МЕНТЕ
« Отговор #13 -: 02/11/2006, 19:01 »
Моля, просветете как се излиза от анонимност. Регистрирах се преди 10-ина дни, влязох  и днес с паролата си, но  пак отговора ми е анонимен ????

dimbodi

• Trusted Users
  • Full Member
    • Профил
    • Ел. поща
Серификатор МЕНТЕ
« Отговор #14 -: 03/11/2006, 08:52 »
Може би тези сертификати ментета ги ползват в по-малки населени места като инструмент за даване поръчките на нашия човек. Примерно в к=малка община се обявява конкурс за доставчик на 30 компютърну конфигурации и се поставя изискване да има ИСО 9001, естествено, че в Каспичан примерно няма нито една фирма със сертификат и тогава фирмата на баджанака на секретаря на кмета си "взема" едно ИСО набъричко и готово.