Автор Тема: Статистически методи за управление и осигуряване на качеството  (Прочетена 4849 пъти)

elist_k

• Newbie
  • *
  • Публикации: 48
    • ICQ Messenger - 245153154
    • Профил
    • Ел. поща
Имали някои който да е работил по този въпрос.
Какво може да кажете за наличните програмни продукти които се прадлагат.
Благодаря на всички предварително!

otk

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Публикации: 469
    • Профил
Програми има много. Общо взето всички правят едно и също, но някой са просто по-удобни за работа.
Конкретизирай по-точно какво искаш да правиш!

keres

• Trusted Users
  • Full Member
  • Публикации: 171
    • Профил
Мога да препоръчам QStatLab - върши страхотна работа! На предишната му версия съм си писал дипломната и работа и съм много доволен. Само, че ако искаш да се сдобиеш с нея легалано ще ти искат 800 лева. qstat.dir.bg

European

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 89
    • Профил
Вземете си книжката "Статистически контрол на качеството", продавана в Техническия Университет в София.

bivsh

• Trusted Users
  • Full Member
  • Публикации: 216
    • Профил
петте защо и ф-ма с примери за машиностроително предприятие.
« Последна редакция: 05/04/2015, 08:26 от Marcii »

Marcii

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 686
    • Профил
    • Ел. поща
Здравей,

От поста ти не се разбира търсиш ли нещо,... предлагаш ли? Освен това "5 пъти защо" - (5Whys, 5Y) е техника за търсене на първопричината и не e статистически метод.

Формата за 5 пъти защо представлява описание(дефиниране на проблема) и табличка с 5 клетки за описание на отговорите :-). Дали ще добавиш към това и контрамерките за недопускане на повторение на този проблем или ще остане само анализ за търсене на първопричината, въпрос на вътрешно решение.
Тъй като това е най-лесният и достъпен начин за анализ ние сме го включили директно във формата за докладване на несъответстващ продукт.
Освен разследването защо се е случило даденото несъответствие (дефект например) задаваме и втори клон на "5-пъти защото" - във връзка с разследването защо проблемът не е открит своевременно а се е стигнало до несъответстващ продукт.
И вече на по следващо ниво при по-обстоен анализ, и за да не се допуска повторение може да се прави разследване с 5 защо ни куца системата.

В интерес на истината при детайлно разглеждане на проблемите, този анализ не е достатъчен, тъй като при пет въпроса може отговорите да са функция на 5 променливи 5М (машина, метод, човек, материал и майката природа ;-), и първопричината може да бъде изпусната.

Между другото имам колега който прилага 5 пъти защо навсякъде: защо не му стигат парите, защо с жена му се карат , защо детето е злоядо и т.н. и твърди че при елиминиране на първопричината нещата се подобряват :-).

bivsh

• Trusted Users
  • Full Member
  • Публикации: 216
    • Профил
Благодаря Марси,
Аз наистина се бях оттеглил от активното ИСо, но като ме попитат искам да съм компетентен.
Наистина Нищо не разбрах от 5-те защо, а ти ме светна... то това да не е Ишикава.
Наистина в момента нямам въпроси, но за всеки случай дай си електронният адрес
 и телефона.
Пиши ми на bivsh@abv.bg
bivsh