Автор Тема: HACCP plan  (Прочетена 1197 пъти)

garkinyata

• Newbie
  • *
  • Публикации: 8
    • Профил
HACCP plan
« -: 24/10/2016, 21:52 »
Може ли да ми помогнете!
 Може ли да съществува HACCP plan без критични точки.
Казаха ми ,че ако производството е опростено- субстанцията пристига , разфасова се( или се смесват две или повечесубстанции) и се опакова наново - може HACCP plan  да няма критични точки.  ???
Аз досега не съм виждала такъв план :-\
Ако някои знае, моля да сподели !
Може да има някакви нови тенденции при  HACCP plan  :-[

Marcii

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 686
    • Профил
    • Ел. поща
Re:HACCP plan
« Отговор #1 -: 25/10/2016, 21:17 »

Може да има някакви нови тенденции при  HACCP plan  :-[

Тенднциите са си все същите - но трябва да има и разбиране. :-).

Изхождайки от името НАССР - hazard analysis - първо тряба да оцените опасностите.
Стъпка по стъпка определяте в процеса къде има вероятност да  излезете извън приетите правила за работа, рецепта и т.н. и да определите при такава вероятност има  ли опасност за клиента.
Ако при "смесването на субстанциите" сбъркате пропорцията и е възможно да разболеете някого - то имате опасност. и т.н.
Мога хипотетично да предложа няколко варианта на такова смесване особено с алергени където това е възможно да се случи.

Ако обаче процесът ви е изграден по такъв начин че може да докажете че няма опасност в нито една от стъпките му може да дефинирате план без критични точки. Но план трябва да си имате, защото все пак трябва да докажете, че процесът ви на производство се контролира, макар и без критични точки.
Дотук беше научната част,
Сега по отношение на практическата мога да дам следния съвет:

Ако сте посетени от корумпиран инспектор на агенцията по храните, и той твърди че няма HACCP план без контролни точки, вече трябва да решите дали да спорите с него за очевидни неща,  и в един момент ще бъде необхдимо да си платите и рекета и да изготвите HACCP план с някакви измислени контролни точки, дори това да не е необходимо. За съжаление тук така стоят нещата.

garkinyata

• Newbie
  • *
  • Публикации: 8
    • Профил
Re:HACCP plan
« Отговор #2 -: 26/10/2016, 21:51 »
Благодаря, за изчерпателния отговор!
Знаех че, тук ще намеря хора, които да ми отговорят професионално.